News

Co zrobić, by komputer się nie przegrzewał?

Komputer jest obecnie bardzo ważnym elementem w życiu wielu osób, ponieważ stanowi dostęp do źródła informacji, rozrywki oraz kontaktu z innymi. W wielu przypadkach jest też głównym narzędziem w pracy. Musi więc pracować szybko, cicho i bezawaryjnie. Kiedy jednak dzieje się dokładnie odwrotnie, może być to wynikiem przegrzania sprzętu. Co robić, by komputer przenośny działam bez zarzutów?

Przegrzewanie się komputera

Może być ono wynikiem intensywnej pracy sprzętu oraz wpływu czynników zewnętrznych. Podniesienie temperatury wewnątrz laptopa jest bardzo niekorzystne, ponieważ osłabia i spowalnia jego działanie, a czasami może też doprowadzić do zniszczenia jego wnętrza. Podstawowym symptomem, który informuje o tym, że laptop się przegrzewa (czyli praca systemu grzewczego została zakłócona) jest wyczuwalne uderzające ciepło z jego obudowy. Na kłopoty z chłodzeniem może wskazywać też głośniejsze działanie wentylatora (lub paradoksalnie całkowity brak dźwięku). O przegrzewaniu się systemu świadczyć mogą także:

  • dłuższe ładowanie się stron internetowych,
  • spowolnione funkcjonowanie włączonych aplikacji,
  • zawieszanie się sprzętu,
  • restart systemu lub jego całkowite zamknięcie.

Kiedy taki problem wystąpi jednorazowo, nie trzeba się martwić. Przeciwdziałać trzeba, kiedy takie incydenty zaczynają się zdarzać systematycznie.

Jak zapobiegać przegrzewaniu się komputera?

Przede wszystkim należy zapobiegać blokowaniu systemu chłodzącego. Wewnątrz laptopa znajduje się wiatrak, który transportuje chłodne powietrze z zewnątrz jednym otworem i oddaje powietrze ciepłe innym otworem na zewnątrz. Dlatego też tych otworów nie powinno się zatykać, co dzieje się podczas trzymania laptopa na kolanach lub na miękkich powierzchniach (łóżko, kanapa, koc). Komputer powinien być umieszczony na płaskim i twardym podłożu (na stole albo na podkładce), które zapewni swobodny przepływ powietrza. Dobrym pomysłem może być także zakup specjalnej podkładki chłodzącej.

Problemy z chłodzeniem mogą wynikać z zabrudzenia (kurzem czy okruchami) poszczególnych części laptopa. Można wtedy postarać się go delikatnie wyczyścić sprężonym powietrzem lub specjalnym odkurzaczem. Dogłębne czyszczenie lub wymiana zużytych elementów będą możliwe jedynie po rozkręceniu komputera. Lepiej jednak nie robić tego samodzielnie – taką naprawą najlepiej zajmie się wybrany serwis komputerowy. W tym miejscu możliwa będzie też wymiana tzw. pasty termoprzewodzącej (wyczyszczenie miejsca po starej i nałożenie nowej) co może wyraźnie poprawić kulturę działania komputera.

Czytaj  Obrona komputera - porady

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą AZ-serwis – serwis komputerowy Poznań.

Polecane wpisy
BSOD – Blue Screen Of Death, kody błędów Windows

Microsoft jest najbardziej znany ze swojego systemu operacyjnego Windows. Natomiast Windows jest najbardziej znany ze swojego niebieskiego ekranu śmierci (BSOD Czytaj dalej

Konfiguracja poczty O2
Konfiguracja poczty O2

Konfiguracja poczty O2 przy użyciu protokołów POP3, IMAP i SMTP jest dość prosta. Oto krótki opis konfiguracji dla każdego z Czytaj dalej

1 KOMENTARZ

Możliwość komentowania została wyłączona.