Baza wiedzy Informatyka News

Laptop gamingowy – komu się przyda i jaki warto wybrać?

Wybór laptopa to często ciężki problem, szczególnie jeżeli ma on służyć nam do więcej niż jednej rzeczy. Jeżeli poszukujemy czegoś o jakości pozwalającej na granie w gry, pracę i korzystanie z szeroko pojętych multimediów, warto rozważyć wybór laptopa gamingowego. Czym różni się on od standardowego laptopa do pracy biurowej? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu dedykowanego do gier? Jakie podzespoły znajdziemy w środku i jak poprawnie o niego dbać, aby posłużył nam przez długi czas?

 

 1. Laptopy gamingowe – czym są?
 2. Dla kogo przeznaczone są laptopy gamingowe?
 3. Rozdzielczość ekranu, podświetlana klawiatura – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
 4. Dlaczego warto zdecydować się na laptop gamingowy?
 5. Jak dbać o laptopa gamingowego?

 

Laptopy gamingowe – czym są?

Laptopy gamingowe to szczególna linia komputerów przenośnych, dedykowana osobom poszukującym bardziej wydajnych urządzeń o niebagatelnym designie. Nadają się one nie tylko do samych gier, ale również obróbki plików graficznych, wideo i innych wymagających prac. Wyróżniają się lepszymi podzespołami, które pozwalają na bardziej wydajne działanie, a także sprawiają, że z podobnego sprzętu będziemy mogli korzystać przez długi czas. Dobry laptop gamingowy będzie droższy, niż jego biurowy odpowiednik, jednak z drugiej strony otrzymamy również lepszą jakość i wydajność pracy.

 

Dla kogo przeznaczone są laptopy gamingowe?

Gamingowy laptop to sprzęt nie tylko dla osób lubiących gry wideo. Świetnie sprawdzi się także do bardziej wymagającej pracy, jak na przykład obróbka multimediów czy działania na dużych plikach. Laptopy gamingowe wyposażone są w wyższej klasy podzespoły, a często również system operacyjny Windows 10, dzięki czemu nie będziemy mieć problemu z kompatybilnością programów. Wybierając podobne urządzenie możemy liczyć na takie rzeczy, jak procesor Intel Core i5 lub wyższy, kartę Nvidia GeForce, podświetlaną klawiaturę czy też ekran dotykowy. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.neonet.pl/komputery/laptopy.html.

Czytaj  Jak dezaktywować konto na Facebooku

 

Rozdzielczość ekranu, podświetlana klawiatura – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybierając jakikolwiek komputer, czy to stacjonarny czy przenośny, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego parametry. W przypadku laptopów gamingowych do najważniejszych elementów należą kolejno:

 • procesor: im nowszy, tym lepiej dla nas. Obecnie standardem jest co najmniej Intel Core i5 lub i7;
 • karta graficzna: od niej zależy jakość wyświetlanej grafiki, warto zdecydować się na Nvidia GeForce GTX 1650 lub lepszą;
 • pamięć RAM: dla pełni komfortu pracy powinniśmy wybrać co najmniej 8, a najlepiej 16 lub więcej GB;
 • rodzaj dysku twardego: dysk SSD będzie znacznie szybszy niż HDD;
 • czas pracy na baterii: jest to ważny aspekt, jeżeli chcemy korzystać z laptopa w terenie. Sprawdźmy również, jak długi jest kabel do ładowania i czy wystarczy nam do wygodnego użytkowania sprzętu;
 • rozdzielczość ekranu i matryca: przekątna ekranu warunkuje jego wielkość. W przypadku gier i pracy lepiej zdecydować się na większy ekran, choć to automatycznie oznacza również większego laptopa. Matowa matryca będzie bardziej łagodna dla naszych oczu i pozwoli uniknąć refleksów słońca na ekranie.

 

Dlaczego warto zdecydować się na laptop gamingowy?

Laptop gamingowy to dobry wybór w sytuacji, gdy potrzebujemy sprzętu mobilnego, ale jednocześnie wydajnego. Dzięki niemu będziemy w stanie zapewnić sobie nie tylko rozrywkę na wysokim poziomie, ale również z powodzeniem damy radę pracować nawet nad trudnymi i wymagającymi rzeczami. Chociaż laptopy do gier są zwykle cięższe i większe od ich biurowych odpowiedników, nadal pozwalają na komfortowy transport oraz użytkowanie w terenie. Dla pewności warto dokupić odpowiednią torbę lub case na nasz nowy nabytek, aby zminimalizować ryzyko jego uszkodzenia – szczególnie, gdy planujemy dużo podróżować. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.neo24.pl/komputery/laptopy/ultrabook.html.

Czytaj  Jak zainstalować certyfikat SSL

 

Jak dbać o laptopa gamingowego?

O laptopa do gier należy dbać dokładnie tak samo, jak o każdy inny sprzęt elektroniczny z podobnej kategorii. Starajmy się unikać jedzenia i picia w jego pobliżu, aby nie zalać urządzenia i nie ryzykować dostania się okruchów jedzenia pod klawisze. Dobrą praktyką jest również zadbanie o odpowiednie chłodzenie – ze względu na duży stopień “kompresji” podzespołów pod obudową, przy intensywnej pracy nasz laptop może stać się bardzo gorący. Aby temu zapobiegać, warto zaopatrzyć się w odpowiednią, dopasowaną podstawkę chłodzącą, która pomoże odprowadzić nadmiar ciepła z wnętrza obudowy.

Jeżeli chcemy ułatwić sobie pracę na laptopie, dobrym pomysłem jest również zakup kilku dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Do gier zdecydowanie przyda nam się mysz gamingowa, która będzie o wiele wygodniejsza i bardziej precyzyjna, niż touchpad. Jeżeli dużo piszemy, a nie lubimy klawiatury w laptopach, możemy również zadbać o dopasowanie odrębnej, na przykład mechanicznej, na której będzie nam się lepiej pracowało.

Polecane wpisy
73 przydatne skróty klawiszowe Windows 11

Wielu użytkowników ułatwia sobie życie, posługując się prostymi, znanymi od lat kombinacjami klawiszy, takimi jak Ctrl + C, Ctrl + Czytaj dalej

Formy inwestowania przykłady
Formy inwestowania przykłady

Oto kilka przykładów różnych form inwestowania: Formy inwestowania przykłady Inwestowanie w akcje: Zakup udziałów w spółkach Czytaj dalej