Finanse Informatyka News

Co warto wiedzieć przed zakupem laptopa?

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze właściwego laptopa biznesowego, laptopa do nauki i laptopa do rozrywki?

Laptopy są wystarczająco kompaktowe, aby nosić je przy sobie, a jednocześnie wystarczająco wszechstronne, aby uruchamiać wymagające aplikacje. Notebooki są najlepszym narzędziem do poważnej pracy lub zabawy, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, w drodze, czy na uczelni. Na co zwrócić uwagę, przy wyborze właściwego laptopa biznesowego, laptopa do nauki i laptopa do uatrakcyjniania wolnego czasu?

Podczas gdy tablety i smartfony są najpopularniejszym urządzeniem codziennego użytku, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że wszystko, od pisania pracy badawczej do oglądania filmów, po instalację najnowszych gier, działa lepiej na laptopie. Więc jaki typ laptopa powinieneś wybrać?

Istnieje duża różnorodność rozmiarów, funkcji i cen, co sprawia, że wybór najlepszego laptopa jest wyzwaniem. Dlatego musisz ustalić, jakie są twoje potrzeby.

System operacyjny

Jaki system operacyjny powinieneś wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli nie znasz się na komputerach Mac i PC.

Większość laptopów jest dostarczana z jednym z trzech systemów operacyjnych: Windows, Chrome OS lub MacOS (tylko w przypadku MacBooków). Wybór odpowiedniego z nich to kwestia osobistych preferencji, więc koniecznie sprawdź wszystkie informacje na temat tych oprogramowań.

Czy urządzenie 2-w-1 to dobry wybór?

Wiele laptopów PC zalicza się do kategorii laptopów 2-w-1, urządzeń hybrydowych, które mogą przełączać się między tradycyjnym trybem obudowy, trybem tabletu i innymi pozycjami, takimi jak tryb namiotu lub podstawki. Laptopy 2-w-1 są zazwyczaj dostępne w dwóch różnych stylach: z ekranami, które całkowicie odłączają się od klawiatury, oraz elastyczne laptopy z zawiasami, które odchylają się o 360 stopni, aby swobodnie zmienić tryb obudowy.

Czytaj  GPT czy MBR: Różnice i wybór odpowiedniej struktury dysku

Jeśli jednak nie widzisz potrzeby używania swojego notebooka jako tabliczki, zazwyczaj otrzymasz większą wydajność za mniejsze pieniądze, wybierając tradycyjny laptop.

Ekran

Zanim spojrzysz na specyfikacje lub ceny, musisz ustalić, jak przenośny ma być twój laptop. Laptopy są zwykle kategoryzowane według wielkości wyświetlacza:

  • 11 do 12 cali: Najcieńsze i najlżejsze systemy mają ekrany o przekątnej od 11 do 12 cali;
  • 13 do 14 cali: Zapewnia najlepszą równowagę przenośności i użyteczności (sprawdź matebook 13 2020);
  • 15 do 16 cali:Rozważ ten rozmiar, jeśli chcesz mieć większy ekran i nie planujesz często nosić swojego notebooka. Laptopy z 16-calowymi wyświetlaczami są rzadkością;
  • 17 do 18 cali: Jeśli twój laptop stoi na biurku przez cały dzień, system 17- lub 18-calowy może zapewnić ci moc obliczeniową potrzebną do grania w wysokiej klasy gry lub pracy na poziomie stacji roboczej.

Klawiatura

Jeśli planujesz wykonywać dużo pracy na komputerze, upewnij się, że klawiatura oferuje solidne dotykowe sprzężenie zwrotne, duży skok klawisza (odległość, na jaką klawisz opada po naciśnięciu, zwykle 1 do 2 mm) i wystarczającą przestrzeń między klawiszami.

Poszukaj dokładnego panelu dotykowego, który nie powoduje drgań kursora i konsekwentnie reaguje na gesty wielodotykowe. Jeśli kupujesz laptopa biznesowego, rozważ zakup takiego z drążkiem wskazującym między klawiszami G i H, abyś mógł nawigować po pulpicie bez podnoszenia palców z głównego rzędu klawiatury.

Bateria

Jeśli kupujesz duży, nieporęczny laptop, z którego będziesz korzystać tylko na biurku w pobliżu gniazdka, nie musisz się martwić o żywotność baterii. Jeśli jednak planujesz korzystać z laptopa, np. siedząc na kanapie, będziesz potrzebować co najmniej 7 godzin pracy, a 8+ godzin to wynik idealny. Aby określić oczekiwany czas pracy urządzenia na baterii, nie należy wierzyć producentowi na słowo. Zamiast tego zapoznaj się z recenzjami użytkowników i opiniami w internecie.

Czytaj  Najlepsze dystrybucje GNU/Linux
Polecane wpisy
Najgroźniejsze wirusy komputerowe
Najgroźniejsze wirusy komputerowe

Najgroźniejsze wirusy komputerowe Wirusy komputerowe to złośliwe oprogramowanie, które może powodować poważne szkody w systemach komputerowych. Niektóre wirusy są bardziej Czytaj dalej

Windows 11 – Błąd 0x80070057
Windows 11 - Błąd 0x80070057

Windows 11 - Błąd 0x80070057 Błąd 0x80070057 to błąd systemu Windows, który występuje, gdy system nie może utworzyć lub otworzyć Czytaj dalej