News

Podróże małe i duże nie tylko na czterech kółkach

Podróże kształcą na wiele sposobów – wyjazdy rodzinne, ze znajomymi i firmowe, albo samotne wycieczki dostarczają wrażeń i budują doświadczenie, którego nie sposób uzyskać w inny sposób.

 

Poznawanie nowych,  bardzo odległych miejsc i osób nie byłoby tak łatwo dostępne, gdyby nie dobrze rozwinięty sektor usług transportowych. W końcu nie każdego stać na podróżowanie własnym autem.

Fly, fly away

 

Przewozy lotnicze są co do zasady kosztowne, ale coraz częściej można wykupić tanio bilet do stolicy krajów europejskich, albo jednego z głównych miast polski. Ceny biletów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Niemniej, linie lotnicze wszędzie nie dolecą, a na samo lotnisko trzeba zapewnić sobie transport – z lotniska też. Zorganizowanie podróży samolotem jest nie lada wyzwaniem. Poza tym, wybierając ten sposób transportu trzeba liczyć się z ryzykiem odwołania lotu z powodu warunków atmosferycznych. W takiej sytuacji rezerwacje noclegów i biletów w miejscach rozrywki zwykle przepadają – zwłaszcza kiedy planowało się np. wyjazd do Madrytu na kilka dni i nie ma szans żeby po odwołaniu lotu zmienić terminy rezerwacji, nie wspominając już o przełożeniu pracowniczego urlopu, który już został przydzielony. Poznaj najbardziej punktualne lotniska na świecie.

 

Jedzie pociąg z daleka

 

Podróżowanie pociągami w Polsce stało się przyjemniejsze. Polskie koleje rozwijają się pod względem jakości usług oraz standardów poszczególnych pociągów. Niemniej nowoczesny i szybki  Pendolino nie dojedzie do każdej miejscowości, podobnie jak inne, mniej prestiżowe koleje. Trzeba mieć to na uwadze planując podróż. Jeżeli konieczne jest kilka przesiadek, a podróż trwa kilkanaście godzin, warto rozważyć wybór innego środka transportu. Poza tym, pociągi czasami mają opóźnienia, zwłaszcza w okresie około świątecznym.

Parostatkiem w piękny rejs

 

Podróżując z Gdańska do krajów nadbałtyckich można wybrać przewozy lotnicze, albo rejs statkiem, albo promem. Rejsy do Kopenhagi, Karlskrony i innych nadbałtyckich miast to dobry sposób na integracyjne wyjazdy firmowe, wycieczki szkolne i wspólne wypady z rodziną lub ze znajomymi. Można liczyć na wysoki standard podróży. Alternatywą dla kilkudniowego pobytu w jednym z nadbałtyckich krajów jest rejs wieczorny z noclegiem i powrót następnego dnia wieczorem. Na promach i statkach zwykle są organizowane eventy, które uprzyjemniają podróż pasażerom. Podróże statkiem w bardziej odległe rejony świata są natomiast bardzo kosztowne i bardzo drogie, dlatego podróżnicy zwykle wybierają podróż samolotem.

Czytaj  TrustRank – o kontrowersyjnym algorytmie Google

Podróże na czterech kółkach

 

Indywidualiści wolą podróżować swoim samochodem – płacą tylko za paliwo, w razie problemów ze znalezieniem noclegu mają „dach nad głową”, mogą dojechać właściwie wszędzie, do każdej wioski i miasta. Problem w tym, że na własny samochód nie każdego stać. W takiej sytuacji alternatywą jest skorzystanie z Bla bla car, czyli przewozu grzecznościowego. Podróżowanie samochodem – jako kierowca, czy też jako pasażer – ma jednak tę wadę, że jest możliwe tylko w przypadku podróży w pojedynkę, albo w parach lub w grupie do pięciu osób. Zorganizowanie wycieczki szkolnej, czy nawet firmowego wyjazdu nie wchodzi w grę.

 

Wyjazd organizowany „na firmę”

 

Trudno o bardziej elastyczne środki transportu niż busy, autobusy i autokary. Można do nich zapakować od kilkunastu do kilkudziesięciu pasażerów. Poza tym, tymi środkami transportu można dotrzeć bezpośrednio do miejsca przeznaczenia, ponieważ wiele przedsiębiorstw oferuje ich wynajem. Oczywiście, wszelkie koszty wyjazdów służbowych i integracyjnych można wliczyć w koszty prowadzenia działalności, a księgowa po otrzymaniu faktury VAT za usługi przewozowe pomniejszy odpowiednio podatek VAT, który przedsiębiorca musi wpłacić na rachunek urzędu skarbowego.

Jerzyk dzisiaj nie pije?

 

Problem z transportem powrotnym z wesela został doskonale odzwierciedlony przez kultowy już skecz „Jerzyk dzisiaj nie pije” Kabaretu Moralnego Niepokoju. Problem jest zawsze ten sam: kto będzie abstynentem – kierowcą. Po weselu większość gości, którzy przyjechali na miejsce swoimi samochodami nie jest w stanie wracać własnym środkiem transportu. Pozostaje im zamówić taksówkę, albo skorzystać z życzliwości organizatorów wesela i wrócić wynajętym przez nich autobusem.

 

Autobus może dowieźć gości z kościoła lub urzędu cywilnego do miejsca, gdzie odbędzie się wesele. Koszt jest wtedy jednorazowy dla pary młodej, a goście nie są obciążani wydatkiem na taksówkę. Zatem teraz idziemy na jednego (…), a świeżo upieczonym małżonkom, którzy o gości swych odpowiednio zadbali niech gwiazdka pomyślności nigdy nie zagaśnie.

 

Czytaj  Jak włączyć zarabianie na Tik Toku

Wycieczki nie tylko „Zielonej Szkoły”

 

Na wycieczkę do muzeum, teatru lub kina znajdującego się w pobliskim mieście można pojechać autobusem PKS, który regularnie kursuje między mniejszymi miejscowościami i większymi ośrodkami. Problem pojawia się wtedy, gdy nauczyciele organizują wyjazd w plener, albo chcą zorganizować dłuższą wycieczkę krajoznawczą po regionie. Wtedy jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wynajem autobusu. Większość szkół korzysta z busów, autokarów, albo autobusów. Można dostosować wybór środka transportu do własnych potrzeb, ponieważ flota przewoźnika zwykle jest stosunkowo zróżnicowana. Poza tym, w przypadku podróży uczniów wynajętym autobusem lub tym podobnym środkiem transportu nie ma problemu z kosztami – każdy płaci tyle samo.

Jeżeli wycieczka jest organizowana przy udziale rodziców, którzy przewożą po kilkoro dzieci – na swój koszt i na własną odpowiedzialność – może pojawić się problem z rozliczeniem wydatków. Przewoźnik wystawia szkole fakturę VAT. Rodzic takiej faktury nie wystawi. Nie ma załatwionych żadnych formalności. Może natomiast wystawić swój rachunek, z którym pozostali rodzice mogą się nie zgodzić. Niezbyt dogadany przewóz dzieci przez ochotników może stać się źródłem niepotrzebnych nieporozumień.

 

Artykuł powstał przy współpracy z rodzinną firmą turystyczną Józefa Podolca oferującą wynajem busów w Rzeszowie. Więcej informacji na stronie www.autokary-lancut.pl

Polecane wpisy
Gdzie kupować opakowania na wynos?

Mogłoby się wydawać, że opakowania na wynos przydają się jedynie w punktach gastronomicznych z fast-foodami, ale w praktyce są one potrzebne w każdym Czytaj dalej

Systemy gipsowe i sufity podwieszane, czyli materiały budowlanej kreatywności

Większość z nas z czasem przyzwyczaja się do mieszkań, w których trudno jest zmienić kształt przestrzeni, łatwiej natomiast samą aranżację. Czytaj dalej