Baza wiedzy Informatyka

Jak zabezpieczyć hasłem pliki i foldery na dysku?

Na dysku mamy zarówno mniej ważne jak i bardzo cenne dane. Dopóki do naszego komputera nikt inny nie ma dostępu, to zawarte w nich informacje pozostają bezpieczne. A co jeżeli współdzielimy z kimś komputer albo gdy potrzebujemy przesłać je pocztą e-mail? Wtedy przyda się kolejna warstwa bezpieczeństwa.

Szyfrowanie plików, czyli zabezpieczanie ich hasłem jest pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy. Osoba nie znająca hasła nie będzie mogła uzyskać dostępu do zawartości pliku nawet wtedy, gdy wejdzie w jego posiadanie. Sprawdźmy kilka sposobów na to, jak szyfrować różnego rodzaju pliki.

 Dokumenty z pakietu Office

Microsoft Office posiada wbudowaną opcję szyfrowania plików, a od wersji Office 2007 jest ona bazowana na kluczu AES. Możemy zatem za jego pomocą, bez korzystania z dodatkowego oprogramowania, nałożyć hasło na nasze dokumenty paroma kliknięciami.

Aby zaszyfrować dokument w pakietach Office 2010 / 2013, należy przejść do zakładki Plik, a następnie kliknąć w przycisk “Chroń dokument”. Wysunięta zostanie lista dostępnych opcji, z których należy wybrać “Zaszyfruj hasłem”. W nowym oknie musimy podać swoje hasło, którym będziemy odbezpieczać dokument za każdym razem, gdy zechcemy go otworzyć.

W pakiecie Office 2007 opcja ta znajduje się w menu “Plik > Przygotuj > Zaszyfruj dokument”.

Stwórz zaszyfrowane archiwum ZIP

Jeżeli chcemy zaszyfrować inny rodzaj plików, to najprościej jest je spakować do archiwum ZIP, na które nałożymy hasło. Opcja ta pozwoli nam zabezpieczyć każdy rodzaj plików i przesłać je bezpiecznie np. za pomocą poczty e-mail. Odbiorca będzie mógł wypakować zawartość archiwum przy pomocy dowolnego programu do rozpakowywania – WinRAR, WinZIP, 7-Zip, Bandizip etc.

Najprostszym sposobem na stworzenie zaszyfrowanego archiwum jest skorzystanie z darmowego programu 7-Zip. Pozwala on kompresować i rozpakowywać pliki, a także posiada wbudowaną opcję szyfrowania danych.

Czytaj  Co to jest domena internetowa? Jak wybrać domenę internetową?

Aby spakować i zabezpieczyć plik hasłem, należy otworzyć okno Eksploratora i udać się do plików, na które chcemy nałożyć hasło. Zaznaczamy wybrany plik (jeżeli chcemy zaznaczyć więcej, niż jeden plik, to możemy przytrzymać klawisz CTRL na klawiaturze i oznaczać wybrane pliki lewym przyciskiem myszy). Po zaznaczeniu klikamy prawym przyciskiem myszy i z rozwijanego menu przechodzimy do “7-Zip > Dodaj do archiwum…”.

 Wyświetlone zostanie nowe okno z opcjami tworzenia archiwum. W pierwszym polu wyboru możemy określić, jaki format archiwum chcemy stworzyć. Polecam przestawienie formatu z 7-ZIP na ZIP, gdyż jest on szerzej wspierany i bardziej uniwersalny. Zabezpieczenia hasłem znajdują się w sekcji szyfrowanie, w prawym dolnym rogu.

Podajemy dwukrotnie hasło, którym  chcemy zaszyfrować plik, a następnie zmieniamy metodę szyfrowania z ZipCrypto na AES-256. Zapewni nam to zabezpieczenie 256-bitowym kluczem szyfrowania. Po wszystkim klikamy w przycisk OK.

Za każdym razem, gdy będziemy chcieli wypakować pliki z utworzonego archiwum, program rozpakowujący poprosi nas o podanie hasła. Bez niego nie wyciągniemy zawartości pliku ZIP. Zabezpieczone archiwum utworzone w programie 7-ZIP jest kompatybilne ze wszystkimi innymi programami rozpakowującymi.

Używanie funkcji wbudowanych w system Windows

Użytkownicy korzystający z systemów Windows w wersjach wyższych, niż “Home Edition” (oraz “Standard” w przypadku Windowsa 8) mają dostęp do wbudowanych opcji szyfrowania plików. Są to dwie opcje – Bitlocker oraz System Szyfrowania Plików (EFS).

Bitlocker umożliwia szyfrowanie całych partycji oraz urządzeń zewnętrznych podłączanych przez USB (np. pendrive’y). Działa podobnie, jak program TrueCrypt, co pozwala tworzyć zaszyfrowane partycje, do których dostęp jest możliwy tylko po podaniu hasła.

Aby włączyć funkcję szyfrowania dysków, należy otworzyć menu Start, a następnie wpisać w wyszukiwarce Bitlocker, po czym przejść do odnośnika “Szyfrowanie dysków funkcją Bitlocker”. Otwarte zostanie nowe okno, w którym możemy włączyć opcję szyfrowanie dla wybranych partycji.

Czytaj  Przewodnik Zabezpieczeń systemu Windows 8 dla administratorów sieci

Po kliknięciu w przycisk “Włącz funkcję Bitlocker” dla wybranej partycji będziemy mogli określić hasło, którym chcemy zabezpieczyć nasz dysk.

Druga opcja to System Szyfrowania Plików (EFS) i pozwala na szyfrowanie pojedynczych plików lub folderów, dzięki czemu inni użytkownicy komputera nie będą mogli odczytywać naszych plików nawet wtedy, gdy spróbują je otworzyć z poziomu innego konta użytkownika.

Aby użyć opcji szyfrowania EFS, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybrany plik lub folder, a nastepnie przejść do “Właściwości”. W dolnej części zakładki “Ogólne” klikamy w przycisk “Zaawansowane”.

 Wyświetli się nowe okno, w którym należy zaznaczyć opcję “Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane”. Po zaznaczeniu pliki zostaną zaszyfrowane i uzyskamy do nich dostęp tylko z konta użytkownika, z którego dokonaliśmy blokady. Jeżeli zapomnimy hasła dostępowego do naszego konta użytkownika, to stracimy także dostęp do plików. Pliki są zabezpieczone tylko wtedy, gdy znajdują się na naszym dysku – nie możemy ich przesyłać pocztą z włączonymi zabezpieczeniami.
Polecane wpisy
Luka w Stagefright, Android dziurawy jak ser ?

Niedawne doniesienie medialne mówiące o poważnej luce występującej w oprogramowaniu Android, która sprawia, że 95 procent smartfonów pracujących pod kontrolą Czytaj dalej

Firefoks pozwala witrynom na wykradanie lokalnych plików

Jeśli używacie Firefoksa, to upewnijcie się, że macie zainstalowaną najnowszą wersję. W sieci jest obecnie wykorzystywana podatność pozwalająca serwisom internetowym Czytaj dalej

Dlaczego warto przechowywać dane w chmurze?

Nawet małe przedsiębiorstwo każdego dnia generuje ogromne ilości danych. W pewnym momencie przetrzymywanie ich na dyskach służbowych komputerów czy urządzeniach Czytaj dalej

Profil zaufany – epuap

Narzekamy na rzekome zacofanie naszej administracji, a tymczasem Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza coraz użyteczniejsze usługi. W tym eGO, a więc Profil Czytaj dalej

Windows 10 Ci nie odpowiada ? Wróć do poprzedniego systemu

O tym, czego możemy spodziewać się po nowym systemie Windows wiedzieliśmy już w zasadzie od stycznia. Dwa dni temu Windows Czytaj dalej

Windows 10 Mobile: minimalne wymagania

Microsoft opublikował minimalne wymagania sprzętowe systemu operacyjnego Windows 10 Mobile, dając tym samym pewien pogląd na to czego możemy spodziewać Czytaj dalej

Co zrobić gdy twój wordpress się nie otwiera i widzisz biały ekran?

Blog na CMS WordPress zainstalowany na własnym koncie hostingowym stanowi jeden z najłatwiejszych i najtańszych sposobów utworzenia strony www lub Czytaj dalej

Udostępnij wpis: