Informatyka

Co zrobić gdy twój wordpress się nie otwiera i widzisz biały ekran?

Blog na CMS WordPress zainstalowany na własnym koncie hostingowym stanowi jeden z najłatwiejszych i najtańszych sposobów utworzenia strony www lub bloga. Skrypt WordPress jest przyjazny dla użytkownika. Jego instalacja jest łatwa i trwa kilka minut. Natomiast panel administracyjny w którym dodajesz treści i zdjęcia jest na tyle intuicyjny, że nawet początkująca osoba szybko się z nim zapozna.

Niebezpieczeństwo utraty bloga wordpress

Stworzenie bloga to nie tylko instalacja wordpressa ale przede wszystkim mozolna praca nad wypełnieniem bloga treścią, napisanie artykułów, stworzenie galerii zdjęć. Nikt nie chce, żeby cały ten nakład pracy został utracony. Niestety zdarza się, na szczęście rzadko, że blog odmawia posłuszeństwa i całkowicie przestaje działać.
Musisz liczyć się z takim niebezpieczeństwem, umieć mu zapobiegać i w razie czego umieć odzyskać utracony blog.

Najczęściej występujące poważne problemy z wordpressem:

– biały ekran – może się zdarzyć, że bez żadnej widocznej przyczyny, zamiast bloga widzisz biały ekran. Zjawisko to zwane jest w sieci „białym ekranem śmierci”. Może się zdarzyć również tak, że blog widać tylko wtedy, gdy logujesz się jako administrator, a nie jest on widoczny dla innych odwiedzających.
– nie możność zalogowania się – twój blog wygląda normalnie, wszystko działa, ale nie możesz się zalogować. Wpisujesz poprawny login i hasło i nie logujesz się. Nie działa również odzyskiwanie hasła. Najczęściej po próbie logowanie pojawia się biały ekran z wiadomością, że jest to błąd serwera.
nie działa jakaś wtyczka lub funkcja bloga

Dlaczego blog nie działa

Przyczyny tego mogą być różne i często nie ma możliwości zdiagnozować co się stało. Najczęściej występuje konflikt między skryptami wtyczek lub motywów lub atak hakerski.
Pozornie wydaje się, że hakerzy atakują tylko ważne strony dużych firm i nie mają żadnego interesu w tym aby włamywać się na małe strony. Niestety w obecnych czasach hakerzy usiłują wstawić jakieś linki np. do serwisów z pornografią, dlatego interesują ich także małe, nawet prywatne strony. Nie są to nawet ludzie lecz automaty, które dostają się do przypadkowych blogów. Umieszczają małe skrypty, gdzieś pomiędzy plikami wordpressa. Znalezienie tego stanowi tak mrówczą pracę, że jest praktycznie niewykonalne.
Oczywiście jeśli twój blog się nie wyświetla nie oznacza, to od razu, że został zaatakowany przez hakera. Ale jeśli masz kilka blogów na tym samym koncie hostingowym i nie wyświetla się część z nich to możesz się obawiać najgorszego. Jeśli istnieje takie podejrzenie, najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie nowego bloga, przeniesienie na niego treści ze starego i skasowanie starego bloga.
Znacznie częściej zdarza się konflikt skryptów we wtyczkach lub motywie bloga. Problem taki pojawia się czasami po aktualizacji bloga. Zdarza się, że jakaś wtyczka nie jest przystosowana do nowej wersji worpdressa i zaczyna stwarzać problemy. Może również wystąpić konflikt skryptów pomiędzy dwoma wtyczkami.

Czytaj  Pluginy do wordpress a pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach

Sposób 1 odzyskania bloga wordpress – wyłączenie wtyczek

wtyczki wp

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to wyłączyć wszystkie wtyczki. Nie możesz tego zrobić przez panel wordpressa, gdyż nie masz możliwości zalogowania się. W takim przypadku najlepszym sposobem jest zmiana nazwy katalogu z wtyczkami. Wtyczki znajdują się w katalogu /wp-content/plugins. Jeśli zmienisz nazwę katalogu plugins na np. plugins2 to wtyczki zostaną automatycznie wyłączone. Można to zrobić albo łącząc się z plikami bloga przez ftp albo przez menadżer plików w cpanelu hostingu.
Jeśli przyczyną problemów była wtyczka, blog się wyświetli i można się będzie zalogować. W tym momencie można włączać kolejno wtyczki aby sprawdzić, która stwarza problemy.

Sposób 2 uruchomienia bloga – zmiana motywu

Jeśli powyższa metoda nie zadziała, należy w podobny sposób wyłączyć obecny motyw bloga i włączyć motyw domyślny. Motywy znajdują się w katalogu /wp-content/themes. Przy pomocy ftp lub menadżera plików zmień nazwę katalogu ze swoim motywem lub wykasuj go (oczywiście jeśli posiadasz kopię). W tym momencie WordPress automatycznie włączy motyw domyślny.
Dwa powyżej opisane sposoby są skuteczne i najczęściej rozwiązują problem. Niestety może się zdarzyć, że nie pomogą i nadal masz biały ekran lub nie możesz się zalogować. W takim przypadku można jeszcze ponownie wgrać pliki WordPress z pakietu instalacyjnego. Jeśli to nie rozwiąże problemu, najprościej jest stworzyć nowego bloga z kopii zapasowej.

Jak zapobiegać usterkom bloga

Stworzenie bloga nie oznacza, że nie trzeba o niego dbać. Do bloga należy się logować przynajmniej raz w miesiącu, nawet jeśli nie masz pomysłów na nowe wpisy lub blog ma być stroną statyczną, gdzie wpisów się nie dodaje.

Kopia zapasowa strony internetowej

kopia wp

Bardzo ważną sprawą jest tworzenie kopii zapasowych bloga. Dzięki temu w przypadku poważnych problemów nie utracisz przynajmniej swoich tekstów. Aby zrobić kopię zapasową otwórz menu narzędzia i wybierz zakładkę Eksport. Następnie utwórz plik eksportu i zapisz go na dysku. Najlepiej robić kopie zapasowe po dodaniu każdego nowego wpisu.
Mając kopię możesz bardzo łatwo odtworzyć bloga prze instalację nowego WordPress i importowanie artykułów z kopii zapasowej.
Ponadto warto mieć kopię twojego motywu. Jak również warto skopiować na dysk cały katalog wp-content, gdzie w katalogu upload znajdują się wszystkie zdjęcia zawarte na blogu. Warto również zapisać sobie zawartość widgetów, gdyż kopia zapasowa ich nie obejmuje.
Innym sposobem, dla bardziej zaawansowanych, jest zrobienie kopii bazy danych.

Czytaj  Program, który usunie pliki z odmową dostępu

Aktualizacje WordPress i wtyczek

Średnio co kilka miesięcy pojawia się aktualizacja samego WordPress. Natomiast praktycznie na co dzień aktualizowane są wtyczki. Ważne jest aby na bieżąco aktualizować bloga i wtyczki. Dla bezpieczeństwa przed aktualizacją warto zrobić kopię zapasową.

Instalacja dobrych wtyczek

Wtyczek do WordPress jest ogromnie dużo i praktycznie każdą funkcjonalność możesz uzyskać przy pomocy wtyczki. Nie należy jednak beztrosko instalować każdej fajnej wtyczki. Specjaliści twierdzą, że należy się ograniczyć do mniej więcej 20 wtyczek.
Przed instalacją wtyczki warto przeczytać opis jej działania, instrukcje instalacji oraz zapoznać się z opiniami. Jeśli szukasz wtyczki przez panel WordPress, menu Wtyczki i zakładkę Dodaj nową, masz od razu system opinii w postaci gwiazdek. Nie instaluj wtyczki od razu lecz kliknij na „szczegóły”.

wp aktualizacje

Zwracaj uwagę na takie informacje jak ostatnia aktualizacja, ilość pobrań i oceny. Jeśli wtyczka była ostatnio aktualizowana 2 lata temu, lepiej poszukaj innej. Wybieraj wtyczki, które mają najwięcej pobrań i najwięcej pozytywnych ocen. Zwracaj uwagę również na ilość głosów, ponieważ wtyczka może mieć 5 gwiazdek na podstawie tylko 1 opinii.

Bezpieczeństwo bloga

Nie ma możliwości w 100% zabezpieczenia bloga ale należy się o to starać. Poza sposobami opisanymi powyżej, ważne jest aby stworzyć bezpieczny login i hasło. Unikaj loginu „admin” i staraj się aby hasło było długie i skomplikowane oraz zawierało duże i małe litery.

Opisane powyżej problemy oznaczają całkowitą utratę pracy włożonej w stworzenie bloga. Na szczęście można im zaradzić a co najważniejsze można się przed nimi zabezpieczyć. Dlatego warto o twojego bloga dbać.

Polecane wpisy
Microsoft sprząta bałagan po łatce na Spectre

Usterka Spectre w procesorach Intela nie tylko wywołała niemały problem dla całej branży elektronicznej. Opracowana przez niego łatka programowa okazała Czytaj dalej

Technologiczne trendy 2021 – co warto śledzić?

Technologiczny świat wciąż nie zwalnia tempa. Pojawiają się nowe rozwiązania oraz bardziej wydajne sprzęty. Co takiego warto śledzić w 2021 Czytaj dalej

Którą wersję systemu Microsoft Windows 10 wybrać i dlaczego?

Systemy z rodziny Windows od Microsoftu dominują na rynku od lat i nic nie zapowiada, by coś miało się w Czytaj dalej

Prowadzisz lokalną firmę? Pamiętaj o obecności w Google!

Lokalni przedsiębiorcy, szczególnie z branż, które nie mają nic wspólnego ze światem wirtualnym, mogą sądzić, że stworzenie wizytówki w Google Czytaj dalej

WordPress wspomaga pozycjonowanie stron?

Dynamiczny rozwój systemów zarządzania treścią o których można było przeczytać w jednym z poprzednich wpisów na naszym blogu, niejako wyręczył programistów z konieczności zapisywania Czytaj dalej

Pozycjonowanie międzynarodowe szansą na rozwój firmy

Ekspansja terytorialna firmy na rynki międzynarodowe nie jest łatwa, ale warta zachodu - przeprowadzona dobrze i w przemyślany sposób może Czytaj dalej

Nie zaniedbuj organicznych wyników wyszukiwania

Kiedy uruchamiamy nową stronę firmową, zwykle posiłkujemy się kampanią AdWords. Wiadomo, ze naturalne pozycjonowanie może potrwać dobrych kilka miesięcy, szczególnie Czytaj dalej

Udostępnij wpis:

1 KOMENTARZ

  1. Trochę ogólny ale dobry opis, uświadomiło mi to że muszę jakiś backup odpalić 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.