Pozycjonowanie

Indeksacja strony www

Indeksacja strony to złożony proces dodawania elementów danej strony internetowej do bazy wyszukiwarki.

Podczas indeksacji witryny pod uwagę jest bardzo wiele czynników i elementów całego serwisu. Dokładny proces dodawania strony www do indeksu to tajemnica pilnie strzeżona przez właścicieli wyszukiwarek. Na podstawie własnych obserwacji, doświadczenia i wytycznych dostarczanych przez autorów wyszukiwarek można wyróżnić kilka istotnych czynników wpływających na indeksację strony internetowej, a co za tym idzie jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Roboty Strony są indeksowane dzięki specjalnym programom, tak zwanym robotom. Praca robotów zaczyna się na stronach z dużą ilością linków prowadzących do innych witryn.

Takimi stronami są popularne katalogi takie jak www.dmoz.org. Za pośrednictwem takich katalogów roboty są przekierowywane na konkretne strony internetowe, gdzie analizują zawartość i budowę witryny. Dlatego dodanie strony do liczących się katalogów na pewno znacznie przyspieszy indeksację naszej witryny. Przyjrzyjmy się bliżej informacjom jakie robot bierze pod uwagę podczas wizyty na naszej stronie:

Tytuł strony tzw. meta title Opis strony – meta description Słowa kluczowe – meta keywords Treść zamieszczona na naszej stronie Nagłówki strony – w znacznikach od do powinny znaleźć się słowa kluczowe dla naszej strony www, jednak nie można stosować ich zbyt często, a nagłówek powinien występować tylko raz na danej podstronie naszego serwisu.

Wyróżnione frazy – dzięki znacznikom HTML takim jak czy możemy wyróżnić istotne słowa kluczowe Odnośniki prowadzące do podstron i innych serwisów Atrybuty alt i title Chcąc zapewnić wysokie pozycje naszej strony w wyszukiwarce musimy zadbać o jak najlepsze dopasowanie tytułu strony, jej opisu oraz słów kluczowych do zawartości strony. Na początku zawsze powinny być zamieszczone najistotniejsze dla nas słowa kluczowe.

Czytaj  Parametry jakości domeny - Domain Authority (DA), Page Authority (PA), Domain Rating (DR) oraz URL Rating (UR)

Dobierając słowa kluczowe oraz pisząc opis strony warto pamiętać o robotach wyszukiwarek, ale nie należy zapominać o użytkownikach internetu. Ważne jest, aby opis strony był czytelny i nie składał się jedynie ze słów kluczowych.

Informacje zamieszczone w opisie strony są wyświetlane w wynikach wyszukiwania, tuż pod tytułem strony. Ten krótki opis czyta osoba przeglądająca wyniki wyszukiwania, dlatego warto zadbać o to, aby miał odpowiednią formę oraz aby krótko i trafnie informował o zawartości serwisu. Wyróżnienie pewnych słów w tekście znajdującym się na naszej stronie to istotny czynnik, brany pod uwagę przez roboty wyszukiwarki. Warto zadbać o to, by kluczowe dla nas słowa były pogrubione przy pomocy znacznika . Jednakże, podobnie jak przy układaniu opisu strony, także w pogrubianiu słów kluczowych należy znać umiar. Treść strony powinna przypominać „naturalny” tekst, a nie zbiorowisko słów kluczowych.

Nagłówki Bardzo istotnym elementem strony internetowej jest jej nagłówek umieszczony pomiędzy znacznikami , itd. Należy pamiętać o tym, aby każda podstrona serwisu miała zdefiniowany nagłówek oraz aby jego zawartość była czytelna dla osób odwiedzających naszą stronę. Nagłówki powinny zawierać słowa kluczowe istotne dla danej podstrony, jednakże nie należy zapominać o umiarze w stosowaniu słów kluczowych.

Nagłówek pierwszego stopnia, definiowany znacznikiem , powinien występować na danej podstronie tylko raz. Znaczniki niższego stopnia – od do – mogą występować częściej. Odnośniki Odnośniki, zwane popularnie linkami, możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Odnośniki wewnętrzne prowadzą do podstron w naszym serwisie i ich rozmieszczenie jest bardzo istotne. Przy ich pomocy użytkownik porusza się po stronie, dlatego warto dobrze przemyśleć tzw. nawigację naszego serwisu. Niewłaściwe rozmieszczenie odnośników wewnętrznych powoduje, że poruszanie się po stronie jest niewygodne i zniechęca do zapoznania się z zawartością całego serwisu.

Czytaj  Optymalizacja techniczna

Właściwa nawigacja jest szczególnie ważna na stronach komercyjnych, takich jak sklepy internetowe. Niewygodne poruszanie się po stronie może zrobić złe wrażenie i zniechęcić potencjalnego klienta do dokonania zakupu. Każdy odnośnik wewnętrzny powinien zawierać treść do której prowadzi, czyli słowa kluczowe które mają prowadzić na naszą podstronę w wyszukiwarkach. Odnośniki zewnętrzne prowadzą do innych stron internetowych.

Nasza strona nie powinna zawierać zbyt wielu odnośników zewnętrznych. Powinniśmy dbać jakość linków wychodzących z naszej strony i starać się by prowadziły tylko do wartościowych stron www. Dobrym wskaźnikiem wartości strony internetowej jest wartość jej Page Rank, który można sprawdzić na specjalnych stronach internetowych lub poprzez odpowiednią wtyczkę w przeglądarce. Pamiętajmy, że linki wychodzące z naszej strony w pewnym sensie świadczą o naszej stronie. Multimedia W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze jest zamieszczanie na stronach www różnego rodzaju multimediów – grafik i animacji.

Musimy pamiętać o tym, aby każda grafika zamieszczona na stronie posiadała zdefiniowany atrybut „alt”, w którym powinny być zawarte słowa kluczowe. Cały czas musimy pamiętać o umiarze. Dane słowo kluczowe nie powinno pojawiać się na naszej stronie zbyt często. Słowa powinny się przeplatać, a nie występować jeden koło drugiego. Sprawdzanie indeksacji witryny W popularniejszych wyszukiwarkach, takich jak Google, można sprawdzić które podstrony naszego serwisu zostały zaindeksowane. W tym celu należy wykorzystać operator „site:”. Dzięki temu możemy sprawdzić liczbę zaindeksowanych podstron danej domeny.

Aby to zrobić wystarczy wpisać w polu zapytania wyszukiwarki site: oraz adres domeny, np: „site:www.nasza-domena.pl” i zatwierdzić. Wyszukiwarka wyświetli ilość zaindeksowanych podstron w naszej domenie. Wygląd wyników może się różnic w zależności od wyszukiwarki, ale dla nas istotna jest liczba zaindeksowanych podstron. Oczywiście im jest ona większa, tym lepiej. Z czasem liczba zaindeksowanych podstron będzie rosła. W przypadku braku indeksacji trzeba zastanowić się, czy któryś z elementów, opisanych powyżej, nie został pominięty. Trzeba pamiętać że aby strona została dodana do indeksu wyszukiwarki robot musi na nią trafić, więc dbaj o liczbę i jakość linków prowadzących na twoją stronę.

Czytaj  Copywriter jak nim zostać

W tym celu warto dodawać linki do dużych katalogów internetowych, mających wysoki Page Rank. Im więcej takich linków prowadzi do naszej strony, tym szybciej robot na nią trafi.

Polecane wpisy
Google nie lubi Seo katalogów ?

Inspiracją do napisania tego posta są moje ostatnie doświadczenia z seo katalogami. Otóż jakiś czas temu zakupiłem multikod do seo Czytaj dalej