Finanse Informatyka News

Ile zarabia początkujący informatyk?

Zarobki w branży IT uchodzą za bardzo wysokie, dlatego też wiele osób, nawet w zaawansowanym wieku zawodowym, próbuje się przekwalifikować. Warto jednak poznać realia, zanim zdecydujemy się na kurs programowania czy też innego rodzaju szkolenie mające na celu znalezienie zatrudnienia w branży informatycznej. Sprawdzamy, na jakie zarobki może liczyć początkujący informatyk.

Z wykształceniem i bez

Większość firm zatrudniających informatyków wymaga, aby mieli oni wykształcenie wyższe bądź przynajmniej rozpoczęli studia na kierunku informatyka. Oczywiście z ukończonym kursem czy też doskonałymi umiejętnościami również można dostać pracę, jednak jest to o wiele trudniejsze zadanie. Początkujący informatyk, który posiada wykształcenie wyższe, zwykle zaczyna pracę już będąc na studiach. Wtedy też zazwyczaj zatrudniany jest na staż, po którym – jeśli się sprawdzi – może liczyć na ofertę stałej pracy. Zarobki stażysty nie są bardzo imponujące – zwykle może liczyć na nie więcej niż 2000 zł i to tylko wtedy, gdy pracuje na pełny etat. Tymczasem informatyk bez wykształcenia kierunkowego otrzyma podobną kwotę z tym, że w ramach umowy o pracę bądź zlecenie. Z czasem można liczyć na podwyżkę, która może sięgać nawet kilkunastu tysiącom złotych, jednak na początku trzeba będzie zadowolić się raczej niewielką kwotą.

Stanowisko stanowisku nierówne

Problemem w kwestii zarobków jest również rozpiętość stanowisk w branży informatycznej. Najsłabiej zarabiają osoby pracujące w serwisach komputerowych – tutaj początkujący pracownik zarobi mniej więcej najniższą krajową plus ewentualną premię. Natomiast programista, który zna rzadki język programowania, może liczyć na start na zarobki rzędu nawet 5000 zł. Rozpiętość jest więc ogromna, dlatego zawsze warto sprawdzić, ile mniej więcej oferują pracodawcy osobom początkującym w naszym zawodzie. Nie warto jednak mieć złudzeń – programiści zarabiają najlepiej, a ich praca może być wykonywana nawet w formie umowy o dzieło. Jeśli dany program napisany przez informatyka nie spełnia wymogów, jest on zwyczajnie odrzucany. Inaczej jest w przypadku informatyka zajmującego się na przykład ochroną danych. Tutaj trzeba pokazać, co się potrafi i jakie efekty można osiągnąć. Dlatego też na początek nie można liczyć na zbyt wiele, jednak warto mieć na uwadze fakt, że zarobki w branży IT bardzo szybko rosną. Już po roku można otrzymać znacznie wyższą pensję niż na początku, lecz tym samym zwiększa się nasza samodzielność i zakres obowiązków.

Czytaj  Nowy rodzaj ataku na Mac, Windows, Linuks
Polecane wpisy
Zagrożenie SandWorm

Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL informuje o nowym zagrożeniu, które zostało określone jako kampania cyberszpiegowska „SandWorm”. Wykryta przez Czytaj dalej

Partycje dynamiczne: elastyczne zarządzanie przestrzenią dyskową
Partycje dynamiczne: elastyczne zarządzanie przestrzenią dyskową

W świecie technologii, zarządzanie przestrzenią dyskową odgrywa kluczową rolę w efektywnym wykorzystaniu zasobów i organizacji danych na naszych komputerach. Jednym Czytaj dalej