Finanse Informatyka News

Ile zarabia początkujący informatyk?

Zarobki w branży IT uchodzą za bardzo wysokie, dlatego też wiele osób, nawet w zaawansowanym wieku zawodowym, próbuje się przekwalifikować. Warto jednak poznać realia, zanim zdecydujemy się na kurs programowania czy też innego rodzaju szkolenie mające na celu znalezienie zatrudnienia w branży informatycznej. Sprawdzamy, na jakie zarobki może liczyć początkujący informatyk.

Z wykształceniem i bez

Większość firm zatrudniających informatyków wymaga, aby mieli oni wykształcenie wyższe bądź przynajmniej rozpoczęli studia na kierunku informatyka. Oczywiście z ukończonym kursem czy też doskonałymi umiejętnościami również można dostać pracę, jednak jest to o wiele trudniejsze zadanie. Początkujący informatyk, który posiada wykształcenie wyższe, zwykle zaczyna pracę już będąc na studiach. Wtedy też zazwyczaj zatrudniany jest na staż, po którym – jeśli się sprawdzi – może liczyć na ofertę stałej pracy. Zarobki stażysty nie są bardzo imponujące – zwykle może liczyć na nie więcej niż 2000 zł i to tylko wtedy, gdy pracuje na pełny etat. Tymczasem informatyk bez wykształcenia kierunkowego otrzyma podobną kwotę z tym, że w ramach umowy o pracę bądź zlecenie. Z czasem można liczyć na podwyżkę, która może sięgać nawet kilkunastu tysiącom złotych, jednak na początku trzeba będzie zadowolić się raczej niewielką kwotą.

Stanowisko stanowisku nierówne

Problemem w kwestii zarobków jest również rozpiętość stanowisk w branży informatycznej. Najsłabiej zarabiają osoby pracujące w serwisach komputerowych – tutaj początkujący pracownik zarobi mniej więcej najniższą krajową plus ewentualną premię. Natomiast programista, który zna rzadki język programowania, może liczyć na start na zarobki rzędu nawet 5000 zł. Rozpiętość jest więc ogromna, dlatego zawsze warto sprawdzić, ile mniej więcej oferują pracodawcy osobom początkującym w naszym zawodzie. Nie warto jednak mieć złudzeń – programiści zarabiają najlepiej, a ich praca może być wykonywana nawet w formie umowy o dzieło. Jeśli dany program napisany przez informatyka nie spełnia wymogów, jest on zwyczajnie odrzucany. Inaczej jest w przypadku informatyka zajmującego się na przykład ochroną danych. Tutaj trzeba pokazać, co się potrafi i jakie efekty można osiągnąć. Dlatego też na początek nie można liczyć na zbyt wiele, jednak warto mieć na uwadze fakt, że zarobki w branży IT bardzo szybko rosną. Już po roku można otrzymać znacznie wyższą pensję niż na początku, lecz tym samym zwiększa się nasza samodzielność i zakres obowiązków.

Czytaj  Kraken to jeden z najpotężniejszych superkomputerów na świecie
Polecane wpisy
Na czym polega kopanie kryptowaluty?, Mining – o co tu chodzi?
Kopanie kryptowalut, zwane również miningiem, polega na rozwiązywaniu skomplikowanych matematycznych problemów, aby potwierdzać transakcje i zabezpieczać sieć blockchain. Proces ten jest skomplikowany i wymaga specjalistycznego sprzętu oraz dużych nakładów finansowych. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które należy podjąć, aby rozpocząć kopanie kryptowalut: Wybierz odpowiedni sprzęt: Do kopania kryptowalut potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, zwany koparkami. Istnieją różne typy koparek, w tym ASICs, GPU i CPU, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Należy dokładnie przeanalizować, jaki sprzęt będzie najlepszy dla konkretnych potrzeb. Wybierz odpowiednią kryptowalutę: Nie każda kryptowaluta jest oparta na algorytmie Proof of Work, który umożliwia kopanie. Przed rozpoczęciem kopania należy zdecydować, jaką kryptowalutę chce się kopać. Dołącz do pula kopania: Można dołączyć do pula kopania, czyli grupy osób kopiących kryptowaluty w celu zwiększenia szans na znalezienie bloku i podziału nagrody. W takiej grupie nagroda jest rozdzielana proporcjonalnie między wszystkich uczestników. Skonfiguruj koparkę: Po wyborze odpowiedniego sprzętu i dołączeniu do puli kopania, należy skonfigurować koparkę i podłączyć ją do sieci. Monitoruj koparkę: Kopanie kryptowalut wymaga stałego monitorowania koparki, aby upewnić się, że działa ona poprawnie i nie ma awarii. Warto pamiętać, że kopanie kryptowalut wymaga dużych nakładów finansowych i może być nieopłacalne w przypadku wzrostu trudności kopania lub spadku ceny kryptowaluty. Dlatego przed podjęciem decyzji o kopaniu warto dokładnie przeanalizować ryzyko i koszty związane z tym procesem.

Kopanie kryptowalut wymaga dobrego sprzętu Na wstępie należałoby powiedzieć, że kopanie kryptowalut nie wymaga oczywiście siły fizycznej. Co więcej, nie Czytaj dalej

Jak zarobić 1000 zł dziennie
Jak zarobić 1000 zł dziennie

Zarobienie 1000 zł dziennie jest ambitnym celem, który wymaga znacznego wysiłku i zaangażowania. Oto kilka potencjalnych sposobów, które mogą pomóc Czytaj dalej