Baza wiedzy Informatyka

Różnice między generacjami procesorów Intel

Dzięki niniejszemu artykułowi każdy odnajdzie się w zawiłości generacji procesorów Intel: i3, i5 i i7. Tekst traktuje o procesorach dla komputerów PC, nie dotyczy wersji laptopowych. Szukasz procesora dla siebie, ale nie chcesz przepłacić? Czy warto dopłacić aby mieć procesor nowszej generacji?

Chronologia wchodzenia na rynek kolejnych generacji procesorów Intel Core oraz pasujące podstawki:

 1. Clarkdale, Lynnfield – LGA1156, Bloomfield – LGA1366
 2. Sandy Bridge – LGA1155
 3. Ivy Bridge – LGA1155
 4. Haswell – LGA1150
 5. Broadwell – LGA1150
 6. Skylake – LGA1151

Zanim przejdziemy do meritum, odnajdźmy się w czasie i przestrzeni. Zaczynamy w 2008 r. Rynek jest nasycony Core 2 Duo i Core 2 Quad i wtedy trwa renesans podstawki 775, pod którą pracowały wspomniane, bardzo popularne procesory.

 • Debiut i3, i5, i7 – bez przełomu

W listopadzie 2008 r. następuje bum – zaprezentowany został nowy król, pierwszy procesor Core i7, a wraz z nim pierwsza od lat nowa podstawka, 1366. W 2009 r. pojawiła się pierwsza generacja i5, i kolejno w 2010 r. i3. Oba te procesory wprowadziły inną podstawkę – 1156. Stare procesory były wycofywane z produkcji i w ten sposób rynek oferował pełną rodzinę nowych procesorów – Core i3, i5 i i7. Niezupełnie nowych – Clarkdale (i3), Lynnfield (i5, i7) i Bloomfield (i7) były zmodyfikowanymi poprzednikami i miały wiele wspólnego ze starszymi Penryn (Core 2). Ta generacja charakteryzuje się nazewnictwem trzycyfrowym – np. i7-920.

intel-sandy-bridge

 • Sandy Bridge – rewolucja!

Prawdziwa rewolucja w procesorach nastąpiła wraz z wejściem architektury Sandy Bridge. To najbardziej innowacyjna, wprowadzająca najwięcej zmian i oferująca największy skok wydajności zmiana od dłuższego czasu. Do dzisiaj ta architektura ma się znakomicie i w zasadzie nie ustępuje kolejnym, gdzie nie spotyka się już takiego wzrostu wydajności. Te procesory wprowadziły płyty główne z podstawkami 1155. Nazewnictwo od tej chwili przyjmuje schemat czterocyfrowy, tutaj z niską pierwszą cyfrą – „2”, i dwoma zerami na końcu- np. i7-2600.

 • …i kolejne generacje
Czytaj  Jakie są najważniejsze rzeczy do sprawdzenia przed zakupem nieruchomości?

Ivy Bridge pasuje niemal do wszystkich płyt głównych wcześniejszej generacji. Sama seria Ivy Bridge nie niesie ze sobą nic rewolucyjnego, a średni przyrost wydajności względem Sandy Bridge wynosi kilka procent. Te procesory oznacza się „3” na początku i jedno „0” na końcu, np. i7-3770.

Sprzedaż Haswell rozpoczęto w 2013 r. Wraz z tymi procesorami zagościła nowa podstawa płyty głównej – LGA 1150. Warto polecić te układy, gdyż przynoszą kilka zmian, głównie w energooszczędności i wydajności zintegrowanego układu graficznego. Tym bardziej, gdy płyta główna wspiera nowsze procesory. Ta seria oznaczona jest „4” na początku i wysoką trzecią cyfrą – „7”-„9”, np. i7-4790.

Broadwell – „nowe procesory na starej architekturze”. Zmiany procesorów w 2013 r. są kosmetyczne i przyrost wydajności wynosi znów kilka procent, natomiast znacznie ulepszono wbudowaną grafikę „Iris”. Procesory mają nazewnictwo zaczynające się od „5”, a na końcu jest litera, np. i7-5675C.

Skylake. Ostatnia, najnowsza w tej chwili generacja (2015 r.), w której pokłada się duże nadzieje pod względem wydajności w niedalekiej przyszłości. Ta generacja niesie pewne zmiany, jak nowa podstawka LGA 1151, czy obsługa pamięci DDR4. Te procesory określa się „6” na początku, np. i7-6700.

Równolegle od 2011 r. działa również podstawka 2011 – jest to niszowa część płyt głównych która wspiera przede wszystkim procesory Xeon. Dodatkowo można kupić procesory i7 na tę podstawkę, lecz wzrost wydajności względem innych podstawek jest znikomy, a sama technologia 2011 już nie jest rozwojowa, dlatego domowemu użytkownikowi raczej nie opłaca się w nią inwestować.


Generalizując:

 • i3 są dwurdzeniowe, lecz mają funkcję Hyper-Threading, przez co określane są jako czterowątkowe. Są dużo szybsze od Celeronów i trochę szybsze od Pentium. Nadają się dla większości użytkowników komputerów oraz do grania. Używane kosztują od 150 zł, nowe od 300 zł.
 • i5 to procesory czterordzeniowe. To droższe, lecz wydajne procesory dla wymagających użytkowników – nadają się do grania w najnowsze gry oraz do obsługi skomplikowanych programów. Używane kosztują od 150 zł, nowe od 700 zł.
 • i7 to cztero-sześcio-ośmiordzeniowe procesory, wyposażone w technologię Hyper-Threading, dzięki czemu obsługują od ośmiu do szesnastu wątków. To najwydajniejsze procesory dla domowego użytkownika – ich wydajność jest olbrzymia i są przeznaczone do najbardziej wymagających zastosowań. Używane kosztują od 200 zł, nowe od 1000 zł.
Czytaj  Czy warto kupić komputer?

To ogólne ujęcie jedynie dla ułatwienia wyboru. Należy pamiętać, że niektóre wersje i5 dla laptopów są dwurdzeniowe!

Dodatkowe oznaczenia przy procesorach:

 • K – procesor ma odblokowany mnożnik – nadaje się do podkręcania, np. i7-2600K
 • S, T, U – procesory o obniżonym taktowaniu, mniej wydajne, ale energooszczędne, np. i5-4590T (2.0 GHz – pełny i5-4590 ma 3.3 GHz).

#procesory #intel

Polecane wpisy
Czynniki rankingowe Google

Prawdopodobnie już wiesz, że Google wykorzystuje około 200 czynników w swoim algorytmie pozycjonującym. Niektóre są sprawdzone, niektóre kontrowersyjne, a inne Czytaj dalej

Model ISO/OSI w Sieciach komputerowych

Model ISO/OSI i TCP/IP Architektura ISO/OSI Model wzorcowy ISO OSI (angielskie Open System Interconnection Reference Model), jest kompleksowy standard komunikacji Czytaj dalej

Sterownik Bluetooth Toshiba. Nieznane urządzenie – identyfikator ACPI\TOS6205.

Menedżer urządzeń – nieznane urządzenie – identyfikator ACPI\TOS6205. Co to jest? Sterownik Bluetooth – nie można zainstalować urządzenia. W laptopach Czytaj dalej

Ogólnoświatowa sieć jako postęp cywilizacji

W sieci rynkowe postanowienia wyglądają nieco inaczej aniżeli w sklepach, a ich mierzenie jest też o wiele prostsze, bo łatwiej Czytaj dalej

Kolokacja serwerów – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Outsourcing usług to wygodne rozwiązanie dla firm. Oznacza to, że poszczególne zadania, na przykład przechowywanie danych, zlecane jest przedsiębiorstwom z Czytaj dalej

Spadek ruchu na stronie, ale nie pozycji

Nie raz można spotkać się ze doniesieniami m.in. na forach, że kogoś strona nie otrzymała kary od Google, jest wciąż Czytaj dalej

Udostępnij wpis: