Baza wiedzy Finanse Informatyka News

Profil zaufany – epuap

Narzekamy na rzekome zacofanie naszej administracji, a tymczasem Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza coraz użyteczniejsze usługi. W tym eGO, a więc Profil Zaufany. Podpowiadamy do czego służy oraz jak go założyć.

Profil Zaufany, dla niepoznaki nazwany też eGO, służy do tego, co jego nazwa sugeruje. Jego użytkownik posiada w Internecie powiązaną z nim i zweryfikowaną cyfrową tożsamość. A wiec wystarczający mechanizm, by zostać rozpoznanym przez systemy elektroniczne administracji publicznej.

No dobrze, to teraz przetłumaczmy z urzędniczego na ludzkie. Dzięki Profilowi Zaufanemu (eGO) możemy składać wnioski, podania, opłaty, deklaracje i inne istotne dokumenty, bez ruszania się z domu do urzędu.

Profil Zaufany to inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji. Został zrealizowany w ramach podstawy prawnej, jaką jest ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Już niedługo, jak donosi niżej rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji, milion obywateli będzie takim profilem dysponować. To bardzo dobry wynik.

Do czego może nam się przydać Profil Zaufany (eGO)?

Profil Zaufany pozwala, między innymi, na korzystanie z platformy ePUAP. Za jej pomocą możemy składać wniosek o dowód osobisty, uzyskiwać odpisy aktów, zgłaszać urodzenie dziecka, rozliczyć podatki czy pobrać zaświadczenie o niekaralności.

Można też go wykorzystać do kontaktu z ZUS-em i jego Platformą Usług Elektronicznych. Za jej pomocą możemy umawiać się na wizytę w placówce ZUS, wysyłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie czy nasze zgłoszenia do ZUS-u przez pracodawców.

Możemy też korzystać z usług CEIDG, a więc za pomocą Profilu Zaufanego założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, czy uzyskać dane osób prowadzących w Polsce firmy.

Możemy też sprawdzić swoje punkty karne, nasze dane w Rejestrze Dowodów Osobistych i rejestrze PESEL. Pełna lista usług znajduje się pod tym adresem. Na chwilę obecną jest ich 176, a liczba wciąż rośnie.

Czytaj  Małe okno wiersza poleceń – jak zwiększyć okno i rozmiar czcionki?

 

Jak uzyskać Profil Zaufany?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla osób, które nie posiadają podpisu elektronicznego

  1. Aby założyć profil zaufany należy zarejestrować swoje konto na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl). Z konta użytkownika należy wysłać wniosek o założenie profilu zaufanego.
  2. Po wysłaniu wniosku mamy 14 dni na wizytę w wybranym punkcie potwierdzającym profil w celu potwierdzenia tożsamości.
  3. To jedyna, konieczna wizyta w urzędzie.
  4. Od momentu potwierdzenia tożsamości i uaktywnienia profilu zaufanego użytkownik może posługiwać się nim w komunikacji z urzędem.

 

Dla osób posiadających podpis elektroniczny.

  1. Aby założyć profil zaufany należy zarejestrować swoje konto na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl).Z konta użytkownika należy wysłać wniosek o założenie profilu zaufanego.
  2. Po wysłaniu wniosku potwierdzamy swoje dane za pomocą podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem.

 

 

Dodatkowo podaję kilka filmików na YT jak zrobić zaufany profil:

Polecane wpisy
Czy drukowane materiały reklamowe odchodzą do lamusa?

Nie bez powodu mówi się, że reklama jest dźwignią handlu. Nawet jeśli istnieje firma, samodzielny fachowiec w danej dziedzinie, sklep, Czytaj dalej

Amazon – poradnik dla początkujących sprzedawców

Sukces sprzedażowy, rozpoznawalność własnej marki i wierne grono klientów – tak można w skrócie opisać zasadnicze cele, jakie chciałby osiągnąć Czytaj dalej

Nie tylko samochody – serwis maszyn budowlanych Volvo

Jednym z największych na świecie producentów samochodów i maszyn budowlanych jest firma Volvo. Ta szwedzka grupa swoją pozycję na rynku Czytaj dalej

Rozwój branży fotografii weselnej – XXI wiek przyniósł nowe trendy

Historia weselnej fotografii jest równie długa i bogata jak historia samej fotografii – rzadko kiedy spotyka się pary, które nie Czytaj dalej

Jak zdobyć 10000 obserwujących na Instagramie w 2021?

Prowadzenie działalności na Instagramie staje się coraz bardziej popularne. Problemem może być zdobycie odpowiedniej ilości obserwujących. Sprawdź, jak kupić obserwujących Czytaj dalej

Udostępnij wpis:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ