Co się kryje pod określeniem „cyfrowe bliźniaki”?
Cyfrowe bliźniaki, nazywane też z angielska digital twins, nie są rozwiązaniem całkiem nowym. Tak naprawdę w świecie inżynierskim i programistycznym są znane od przynajmniej 30 lat.
Tym terminem określa się tworzenie cyfrowych odpowiedników rzeczywistych maszyn, procesów lub całych łańcuchów dostaw. Przy ich pomocy przeprowadza się później prace optymalizacyjne, konstruuje urządzenia lub tworzy projekty techniczne.
Bliźniaki tworzy się w fazie testów, aby sprawdzić, czy planowane rozwiązania przyniosą odpowiednie skutki, lub także równolegle do już istniejącej maszyny, aby zasymulować rozmaite warianty rozwiązań, bez zatrzymywania toczących się procesów, a także ograniczając kosztowne zmiany w ustawieniach.
Do czego może się przydać koncepcja digital twins w nowoczesnym przemyśle?
Choć projektowanie i tworzenie modeli 3D w oparciu o CAD ma już swoją dłuższą historię, to właśnie zastosowanie nowoczesnych technologii oraz upowszechnienie wykorzystania do celów projektowo-produkcyjnych wirtualnej rzeczywistości sprawiają, że obecnie tak intensywnie odkrywa się potencjał cyfrowych bliźniaków.
Analitycy pracujący dla firmy Gartner stwierdzili jakiś czas temu, że wykorzystanie digital twins niebawem wzrośnie lawinowo. Szacuje się wręcz, że do 2021 roku aż połowa dużych zakładów produkcyjnych zacznie wykorzystywać cyfrowe bliźniaki do prowadzenia symulacji w czasie rzeczywistym oraz optymalizacji procesów w mikro (samo przedsiębiorstwo) oraz makro skali (cały łańcuch dostaw).
Bliźniaki pozwalają zrozumieć rozmaite procesy oraz znaleźć ich najlepszy, najwydajniejszy wariant. Pozwala to na projektowanie idealnych rozwiązań, stworzonych według precyzyjnych wytycznych. Digital twins mogą ustrzec przedsiębiorcę przed zakupem rozwiązań, które na pierwszy rzut oka wyglądają na przydatne, ale w dłuższej perspektywie mogłyby się nie sprawdzić lub źle współdziałać z resztą parku maszynowego.
Z drugiej strony bliźniaki wykorzystuje się nie tylko do tworzenia lub optymalizacji maszyn, linii produkcyjnych lub całych procesów. Sprawdzają się także jako wsparcie przy naprawach awarii. Analiza na ekranie komputera pozwala zajrzeć do wnętrza zepsutej maszyny bez rozbierania jej na części pierwszej.
Jakie branże wykorzystują cyfrowe bliźniaki?
Najczęściej koncepcję digital twins kojarzy się przede wszystkim z branżą automotive. W przypadku zakładów produkujących samochody i części do nich używa się cyfrowych bliźniaków do projektowania oraz tworzenia całych linii technologicznych, a także rozwiązywania bieżących problemów na poszczególnych odcinkach procesu produkcyjnego. Za tworzenie bliźniaków odpowiadają programiści coraz chętniej zatrudniani w zakładach motoryzacyjnych. Specjaliści z tych obszarów są poszukiwani, a zapotrzebowanie na ich pracę rośnie z roku na rok.
Gdzie jeszcze przydaje się to rozwiązanie? W zasadzie sprawdza się wszędzie tam, gdzie pracuje się z maszynami, również tymi automatycznymi. Doświadczeni informatycy i programiści z jego pomocą potrafią zoptymalizować całą działalność fabryki.
Digital twins sprawdzają wydajność procesów, wspierają prace montażowe i serwis, ułatwiając rozwiązywanie problemów na liniach produkcyjnych lub w łańcuchach dostaw. Dzięki temu działa się sprawniej, taniej i bezpieczniej.
Cyfrowe bliźniaki – krok w przyszłość
Digital twins stosuje się w różnych przedsiębiorstwach. Pomagają planować działania na przyszłość, optymalizują bieżące procesy oraz wspierają naprawy problematycznych awarii.
Bliźniaki stanowią połączenie świata wirtualnego z rzeczywistością. Pokazują, że wbrew pozorom te dwie przestrzenie nie są od siebie aż tak oddalone, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
***
Informatyka to kierunek przyszłości, który może odmienić nowoczesny przemysł. Chciałbyś dowiedzieć się, jak wpływa na szereg sektorów gospodarki? Wejdź na stronę https://horyzont.eu/ i poznaj najnowsze trendy technologiczne.