Pozycjonowanie

Google nie lubi Seo katalogów ?

Inspiracją do napisania tego posta są moje ostatnie doświadczenia z seo katalogami. Otóż jakiś czas temu zakupiłem multikod do seo katalogów (multikod to 1 kod, który pozwala dodać stronę do nawet kilkuset katalogów, może kosztować kilkadziesiąt złotych). Postanowiłem sprawdzić skuteczność dodania strony do paczki seo katalogów. Postaram się tutaj opisać moje doświadczenia, niestety niezbyt pozytywne…

Paczka katalogów zawierała ok. 160 katalogów opartych tylko na skrypcie seo katalog. Były to katalogi nowe, z Page Rankiem 1 oraz 0. Większość była na PR 0. Dodałem swoją stronę na różne frazy kluczowe, (było ich bodajże z 5) , dodatkowo każdy wpis w każdym katalogu podlinkowałem, żeby google szybciej go zaindeksowało. UWAGA! Nie dodałem strony do wszystkich 160 katalogów – to by zupełnie pewnie „zabiło” moją stronę, dodałem wpisy do ok. 20 katalogów na przestrzeni ponad tygodnia. Okazało się, że po 2 tygodniach strona wyleciała z pierwszej 100 wyników, na wszystkie frazy, na które linkowałem. Na jedną z tych fraz strona była w pierwszej dziesiątce wyników od wielu tygodni…

Dlaczego google nie lubi seo katalogów – szczególnie tych nowych, które dopiero powstają?

Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Poniżej prezentuję to do czego doprowadziły moje rozważania (zresztą nie tylko moje, ale też wielu innych pozycjonerów):

  • Nazwa skryptu – „seo katalog

Jeżeli katalog jest oparty na skrypcie seo katalog oznacza to dla Google tyle, że taki katalog powstaje tylko po to aby manipulować wynikami wyszukiwania. Jeszcze rok temu Google to, że tak powiem olewało, algorytm nie brał tego pod uwagę, w tym roku sytuacja drastycznie się zmieniła. Seo katalogi, szczególnie te nowe szkodzą!!!

  • Nowe domeny, na których powstają seo katalogi.
Czytaj  Jak sprawdzić czy strona ma kare od Google

Jeśli katalog ma PR=0 oznacza to, że albo jest bardzo nowy, albo podlinkowany z serwisów śmieciowych. Google ostatnio przywiązuje BARDZO DUŻĄ UWAGĘ do wieku domeny, z której pochodzi link. Jeżeli dodajemy stronę do nowych katalogów (powiedzmy poniżej roku) Google może nałożyć (i z własnego doświadczenia wiem, że to robi) karę na nasz serwis – za to, że chcemy sztucznie podbić go w wynikach wyszukiwania.

  • Podlinkowanie

Wspomniałem już o tym w powyższym punkcie. Tutaj dodam jeszcze tylko, że Google sprawdza nie tylko linki, które prowadzą bezpośrednio do naszego serwisu, ale także linki, które prowadzą do serwisów na których umieszczony jest odnośnik do naszej strony. Czyli jeśli katalog jest podlinkowany śmieciowymi linkami to te śmieciowe linki pośrednio również zaczynają wskazywać na nasz serwis.

  • Podobieństwo seo katalogów

Prawie wszystkie seo katalogi wyglądają tak samo, są niemalże identyczne – chyba, że ktoś jest programistą i zmienia kod takiego katalogu. Kiedy podczas naturalnego pozycjonowania serwisu zdarza się taka sytuacja, że mamy kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt linków z różnych domen, ze stron wyglądających prawie w 100% tak samo??? Myślę, że podczas naturalnego pozycjonowania nigdy coś takiego się nie zdarzy. Kiedy Google wykryje tak duże podobieństwo serwisów, z których pochodzą do nas linki nakłada karę.

  • Wszystkie katalogi na domenach regionalnych i na tym samym lub podobnym adresie IP.

Rzeczywiście wszystkie katalogi do których dodawałem wpisy były na domenach regionalnych, nie wiem jak jest w przypadku adresu IP bo tego nie sprawdzałem. Generalnie link pochodzący z domeny regionalnej nie przeszkadza – istnieją naprawdę świetne serwisy oparte na domenach regionalnych. Jednak jeśli chodzi o seo katalogi, oparte tylko na domenach regionalnych to takie linki niestety prawie zawsze szkodzą.

Czytaj  Właściciel domeny – sprawdźmy czy to my

Przestroga przed nowymi Seo katalogami!

Muszę powiedzieć, że na nowych Seo katalogach już się przejechałem. Chciałbym Cię ostrzec, nie daj się nabrać na super oferty na allegro dodania strony do kilkuset seo katalogów. To już nie te czasy, teraz taki zabieg tylko i wyłącznie zaszkodzi. Moja strona na frazy, które dostały filtr nadal się nie wyświetla…, mimo, że już dawno temu wszystkie te wpisy usunąłem.

Jeśli chcesz dodawać stronę do katalogów, szukaj tych starych, wieloletnich, opartych na różnych skryptach, różnie wyglądających, sprawdzaj ich podlinkowanie, PR czym wyższy tym lepszy. Uważaj na katalogi oszukane, które mają wysoki PR typ 4 czy 5, a prawie zerowe podlinkowanie. Takie katalogi przy następnej aktualizacji algorytmu dostaną PR=0. Takie katalogi zakładają cwaniacy, którzy oszukują początkujących pozycjonerów i dodatkowo każą sobie płacić za wpis  5-10 zł.

Polecane wpisy
Google Core Web Vitals
Google Core Web Vitals

Google Core Web Vitals to zestaw trzech wskaźników, które mają na celu pomiar wydajności i użyteczności strony internetowej. Są to: Czytaj dalej