Inne News

Czy pompa ciepła podnosi wartość nieruchomości?

Pompa ciepła jest urządzeniem pozwalającym na ekonomiczne ogrzewanie budynku i wody użytkowej. Urządzenia tego typu korzystają z energii elektrycznej, ale odznaczają się bardzo wysoką sprawnością energetyczną. Dzięki temu z 1 kWh energii elektrycznej może zostać wygenerowanych nawet 4 – 5 kWh energii cieplnej. Oznacza to, że aż 75 – 80% energii wykorzystywanej przez pompę ciepła to energia odnawialna.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem pozwalającym na ekonomiczne ogrzewanie budynku i wody użytkowej. Urządzenia tego typu korzystają z energii elektrycznej, ale odznaczają się bardzo wysoką sprawnością energetyczną. Dzięki temu z 1 kWh energii elektrycznej może zostać wygenerowanych nawet 4 – 5 kWh energii cieplnej. Oznacza to, że aż 75 – 80% energii wykorzystywanej przez pompę ciepła to energia odnawialna.

Pompy ciepła działa na podobnej zasadzie, jak zwykła klimatyzacja. Urządzenie pobiera energię cieplną z tzw. dolnego źródła ciepła (zwanego czasem kolektorem). Energia jest absorbowana przez czynnik chłodniczy krążący w zamkniętym układzie. Aby ciepło mogło zostać oddane do wody w układzie hydraulicznym budynku, czynnik chłodniczy jest sprężany. Pozwala to na znaczne podniesienie jego temperatury. Skroplony czynnik, który oddał już zgromadzoną w nim energię jest rozprężany, a jego stan skupienia zmienia się znowu na gazowy, dzięki czemu jest przygotowany do ponownego odebrania energii z kolektora.

Koszt instalacji pompy ciepła

Urządzenia typu powietrze woda

Decyzja o montażu pompy ciepła wiąże się poniesieniem sporych kosztów finansowych. Należy pamiętać, że część kosztów może zostać pokryta przez bezzwrotną dotację, np. z ogólnopolskich programów “Czyste Powietrze”, “Moje Ciepło” lub programów regionalnych, dedykowanych osobom zamieszkującym terytoria szczególnie narażone na zanieczyszczenia powietrza przez kotły na paliwo stałe. Trzeba też wiedzieć, że koszt inwestycji może zostać odliczony od dochodu objętego podatkiem od osób fizycznych w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Czytaj  Tiktok jak usunąć obserwowanych

Pompa ciepła powietrze woda to najpopularniejszy aktualnie rodzaj pompy ciepła. Urządzenie tego typu pobierają energię cieplną wprost z powietrza atmosferycznego. Pamiętaj, że nawet w przypadku gdy powietrze na zewnątrz wydaje się zimne z perspektywy człowieka, to nadal zawiera ono ciepło, które może zostać wykorzystane przez pompę ciepła. Większość urządzeń korzystających z tego rodzaju kolektora działa efektywnie nawet przy temperaturze dochodzącej do -20℃.

Zakup powietrznej pompy ciepła wraz z montażem i instalacją dedykowanego zbiornika na ciepłą wodę użytkową to koszt kilkunastu, a w wielu przypadkach nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Urządzenia produkowane przez chińskie fabryki są zwykle tańsze od tych, które oferują producenci z Europy, ale odznaczają się też często słabszymi parametrami i niższą bezawaryjnością. Przykładowy orientacyjny koszt urządzenia monoblokowego oferowanego przez Haier (model AU112FYCRA) o mocy 11 kW to 25 000 zł (stan na koniec roku 2022). Podobnej mocy urządzenia oferowane przez doświadczonych producentów z Japonii (np. Mitsubishi) mogę być nawet do 60% droższe.

Urządzenie typu gruntowego

Jeszcze droższa będzie inwestycja w pompę ciepła, która korzysta z kolektora gruntowego. Ma na to wpływ nie tyle sama budowa urządzenia (ta jest w zasadzie bardzo podobna do innych rodzajów pomp), a konieczność instalacji kolektora gruntowego. Wyróżnia się dwa rodzaje kolektorów – poziome i pionowe. Wykonanie tych pierwszych teoretycznie może zostać przeprowadzone samodzielnie, ale w przypadku ręcznych prac ziemnych będzie to naprawdę tytaniczna praca. Wygodniejszym, choć wymagającym nakładu finansowego sposobem wykonania prac będzie skorzystanie z koparki.

W przypadku kolektora gruntowego rodzaju pionowego, samodzielne wykonanie prac będzie całkowicie niemożliwe. Potrzebne są do tego uprawnienia, duże doświadczenie, ale przede wszystkim specjalistyczny sprzęt umożliwiający realizację odwiertów nawet o głębokości dochodzącej do 200 metrów. Poziom skomplikowania prac powoduje, że firmy wykonujące tego typu prace inkasują za nie ok. 120 – 150 zł za metr bieżący odwiertu (wliczając w to już koszt materiału).

Czytaj  Hackowanie płyty głównej

Amortyzacja inwestycji w czasie

Pompy ciepła to urządzenia, których popularność dynamicznie rośnie. W zasadzie stają się one już właściwie standardem w zakresie źródeł ciepła wykorzystywanego w nowym budownictwie. Efektywność energetyczna tego rozwiązania i nieustannie rosnące ceny surowców energetycznych powodują, że montaż pompy ciepła zdecydowanie zwiększa atrakcyjność i wartość nieruchomości.

Podejmując decyzję o zakupie domu, potencjalni nabywcy zwracają coraz częściej uwagę na koszty jego użytkowania. Coraz ciężej sprzedaje się domy starsze, wybudowane z niskiej jakości materiałów bez zwracania większej uwagi na walory izolacyjne i energochłonność budynku. Łatwiej zaś o dokonanie transakcji w przypadku nieruchomości nowych, które odznaczają się wysokim standardem energetycznym, których późniejszy koszt użytkowania będzie powodował oczywiste oszczędności.

Artykuł został opracowany we współpracy z Proheat.pl – wyszukiwarką instalatorów pomp ciepła.

Polecane wpisy
Jak dbać o drewnianą podłogę? Produkty Osmo
Jak dbać o drewnianą podłogę? Produkty Osmo

Jak dbać o drewnianą podłogę? Produkty Osmo Drewniana podłoga wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia materiału. Dzięki temu nie będzie narażona na Czytaj dalej

HDR to skrót od High Dynamic Range, czyli wysokiej dynamiki zakresu
HDR to skrót od High Dynamic Range, czyli wysokiej dynamiki zakresu

HDR to skrót od High Dynamic Range, czyli wysokiej dynamiki zakresu. Technologia HDR zyskuje na popularności wśród użytkowników, którzy szukają Czytaj dalej