Inne News

Wycinka drzew – przyczyny i wpływ na przyrodę

Gdy świat stara się spowolnić tempo zmian klimatycznych, chronić dziką przyrodę i zapewnić utrzymanie miliardom ludzi, drzewa nieuchronnie stanowią istotną część odpowiedzi. Jednak masowe niszczenie drzew – wylesianie – trwa nadal, poświęcając długoterminowe korzyści płynące z drzewostanu na rzecz krótkoterminowych zysków.

Rolnictwo, wypas zwierząt gospodarskich, górnictwo i wiercenia stanowią łącznie ponad połowę wszystkich przypadków wylesiania. Działalność człowieka ma szczególne znaczenie.

Praktyki leśne, pożary i, w niewielkiej części, urbanizacja odpowiadają za resztę. W Malezji i Indonezji lasy są wycinane, aby zrobić miejsce dla produkcji oleju palmowego, który można znaleźć we wszystkim, od szamponu po słoną porcelanę. W Amazonii, hodowla bydła i gospodarstwa rolne – zwłaszcza plantacje soi – są głównymi winowajcami.

Wyręby, które dostarczają na świat produkty z drewna i papieru, również ścinają niezliczone ilości drzew każdego roku. Drwale, z których część działa nielegalnie, budują również drogi, aby uzyskać dostęp do coraz bardziej oddalonych lasów, co prowadzi do dalszego wylesiania. Lasy są również wycinane w wyniku rosnącego rozrostu miast, gdy tereny są zagospodarowywane pod budowę domów.

Nie wszystkie wylesienia są celowe. Niektóre z nich są spowodowane połączeniem czynników ludzkich i naturalnych, takich jak pożary i nadmierny wypas, które mogą uniemożliwić wzrost młodych drzew.

Dlaczego ma to znaczenie i co można zrobić
Wycinka drzew ma wpływ na ludzi i zwierzęta zamieszkujące tereny, na których wycina się drzewa, a także na cały świat. Około 250 milionów ludzi żyjących w lasach i na obszarach sawanny jest od nich uzależnionych pod względem utrzymania i dochodów – wielu z nich należy do ubogiej ludności wiejskiej na świecie. Osiemdziesiąt procent zwierząt i roślin lądowych na Ziemi żyje w lasach, a wylesianie zagraża takim gatunkom jak orangutan, tygrys sumatrzański i wiele gatunków ptaków. Usuwanie drzew pozbawia lasy części ich baldachimu, który blokuje promienie słoneczne w ciągu dnia i zatrzymuje ciepło w nocy. To zaburzenie prowadzi do bardziej ekstremalnych wahań temperatury, które mogą być szkodliwe dla roślin i zwierząt.

Czytaj  Typy klientów w call center

Jednak skutki wylesiania sięgają znacznie dalej. Na przykład południowoamerykańskie lasy deszczowe wpływają na regionalne, a być może nawet globalne cykle wodne i są kluczowe dla zaopatrzenia w wodę brazylijskich miast i sąsiednich krajów. Amazonia faktycznie pomaga dostarczać wodę do niektórych rolników uprawiających soję i hodowców bydła, którzy wycinają lasy. Utrata czystej wody i bioróżnorodności wszystkich lasów może mieć wiele innych skutków, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dotykając nawet Twojej porannej filiżanki kawy.

Jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, wycinanie drzew zarówno dodaje dwutlenku węgla do powietrza, jak i usuwa zdolność do pochłaniania istniejącego dwutlenku węgla. Według Światowego Instytutu Zasobów, gdyby wylesianie lasów tropikalnych było państwem, zajęłoby ono trzecie miejsce pod względem emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla, za Chinami i Stanami Zjednoczonymi.

Polecane wpisy
Pozycjonowanie marki

Pozycjonowanie to działania marketingowe polegające na kształtowaniu oferty, wizerunku produktu, marki lub firmy. Ma ono na celu wyróżnienie na tle konkurencji wśród wybranej grupy docelowej. Czytaj dalej

Jak zwiększyć FPS w Apex Legends
Jak zwiększyć FPS w Apex Legends

Oto kilka sugestii, które mogą pomóc zwiększyć ilość klatek na sekundę (FPS) w grze Apex Legends: Czytaj dalej