Certyfikaty SSL, czy warto inwestować ?
Baza wiedzy Pozycjonowanie

Certyfikaty SSL, czy warto inwestować ?

Decydując się na założenie własnej strony internetowej – prywatnej lub firmowej musimy wybrać hosting, domenę i podjąć decyzje dotyczące wielu innych rzeczy związanych z jej postawieniem. Firmy hostingowe często oferują także wykupienie specjalnych certyfikatów SSL. Jednak nie każdy wie, co to jest certyfikat SSL oraz czy warto go wykupić, a jeśli tak to, w jakiej sytuacji.

Certyfikaty SSL, czy warto inwestować ?
Certyfikaty SSL, czy warto inwestować ?

W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania związane z tematem, jakim są zabezpieczenia SSL.

Co to jest certyfikat SSL?

Zacznijmy od tego co to jest certyfikat SLL. Certyfikat SSL pozwala zapewnić ochronę stronom internetowym. Umożliwia zachowanie poufności danych, które są przesyłane na stronę drogę elektroniczną. Najczęściej chodzi tutaj o dane personalne, użytkowników wykonujących operacje na stronach. Konkretny certyfikat zawsze przypisany jest do jednej domeny i powinien zawierać informacje o niej takie jak adres IP czy dane właściciela.

Dlaczego warto zdecydować się na certyfikaty SSL?

Zabezpieczenia SSL odgrywając coraz większą rolę w branży e-commerce. Strona internetowa sklepu posiadająca certyfikaty SSL wzbudza wśród klientów większe zaufanie niż strona bez takich zabezpieczeń. Klient mając świadomość tego, że jego dane są bezpieczne z pewnością zdecyduje się na zakupy w pierwszym sklepie. Jest to obecnie bardzo ważne, gdyż coraz bardziej popularne są zakupy on-line, ale jednocześnie często usłyszeć można o kradzieżach danych ze źle zabezpieczonych stron internetowych.

Gdzie najczęściej stosowane są zabezpieczenia SSL?

Zabezpieczenia SSL najczęściej stosuje się w systemach bankowości elektronicznej coraz powszechniej występują również na stronach sklepów internetowych, gdzie klient ma możliwość rejestracji i dokonania płatności bezpośrednio poprzez stronę logując się do swojego konta lub płacąc kartą kredytową. Certyfikat SSL zabezpiecza każdą dokonywaną transakcję, a także chroni dane podawane przy rejestracji i logowaniu.

Czytaj  Domain Authority: Znaczenie i wpływ na pozycjonowanie stron

Rodzaje certyfikatów SSL

Dostawcy usług internetowych oferują szeroki wybór zabezpieczeń SSL. Różnią się one przede wszystkim przeznaczeniem – inne dla sklepów internetowych, inne dla banków i instytucji rządowych. Poszczególne zabezpieczenia SSL różnią się także funkcjonalnością oraz tym, w jaki sposób są wydawane. Certyfikaty te różnią się także czasem wydania. W zależności od rodzaju czeka się na nie od kilku minut do 10 dni.

Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje certyfikatów SSL:

  • certyfikat z weryfikacją domeny (DV – Domain Validation) jest to walidacja podmiotu polegająca na weryfikowaniu danych, które zawarte są we wniosku o wydanie takiego certyfikatu. Jego wydawca nie sprawdza danych organizacji. Są to najtańsze certyfikaty i można otrzymać je już w kilka minut po złożeniu wniosku. Informacje o certyfikacje zawierają jedynie nazwę domeny, bez nazwy jej właściciela;
  • certyfikat z weryfikacją właściciela certyfikatu (OV – Full Organization Validation). W tym przypadku przeprowadzana jest weryfikacja danych z wniosku oraz walidacja podmiotu. Certyfikat Full Organization Validation potwierdza dane właściciela serwisu. Gdy chce się otrzymać ten rodzaj certyfikatu oprócz wniosku należy złożyć również dokumenty potwierdzające rejestrację firmy. W certyfikacie wpisana jest nazwa firmy, co umożliwia zabezpieczenie większej ilości domen, a nie tylko jednej tak jak jest to w przypadku certyfikatu DV;
  • certyfikat z rozszerzoną weryfikacją właściciela certyfikatu (EV – Extended Validation). Jest to najwyższy certyfikat, który daje gwarancję tego, że podmiot posługujący się nim przeszedł dokładną, trójstopniową weryfikację. Dane podane we wniosku i przedłożonych dokumentach rejestracyjnych firmy potwierdzane są telefonicznie. Co istotne w przypadku firm, które działają na rynku krócej niż 3 lata wydawca certyfikatu musi przeprowadzić dodatkową weryfikację.

Który certyfikat SSL wybrać?

Poszczególne certyfikaty skierowane są do różnych odbiorców. Trzeba pamiętać, że certyfikaty Domain Validation nie mówią nic o właścicielu domeny. Dlatego polecane są jedynie dla serwisów, które budzą zaufanie użytkowników i za ich pośrednictwem nie są wykonywane żadne operacje finansowe. Stosuje się go przy formularzach rejestracji i logowania. Niekiedy decydują się na niego sklepy internetowe, które dopiero zaczynają swoją działalność na rynku. Zaletą tego certyfikatu jest jego niska cena.

Czytaj  Anchor text, czyli o frazach, na które pozycjonujemy

Certyfikaty SSL OV dają gwarancję, że podmiot, który się nimi posługuje faktycznie jest właścicielem domeny i prowadzi działalność gospodarczą. Certyfikaty te są droższe od DV, jednak zwiększają wiarygodność firmy i podnoszą zaufanie do niej. Jeszcze większe zabezpieczenia gwarantuje certyfikat EV. Są to produkty dla sektora finansowego i urzędowego. Certyfikaty EV rozpoznać można po zielonym pasku przy adresie przeglądarki. W obrębie paska pojawia się również nazwa firmy, która dysponuje danym certyfikatem. Już to graficzne oznaczenie kojarzy się z bezpieczeństwem, dzięki czemu klient ma pewność, że jego dane nie będą narażone na zagrożenie związane z atakami wyłudzającymi dane. Z reguły z tego certyfikatu korzystają instytucje finansowe oraz największe firmy prowadzące sklepy internetowe, gdzie co dzień dokonywane są transakcje opiewające na wysokie sumy pieniędzy.

O czym warto pamiętać decydując się na certyfikaty SSL?

Inwestycja w certyfikaty jest szczególnie opłacalna dla właścicieli sklepów internetowych. Dlaczego? Jak pokazują analizy, aż 65 procent klientów, wśród których sklep nie wzbudzi dostatecznego zaufania rezygnuje z zakupów. Dlatego sklepy z certyfikatem już w tym momencie mają przewagę nad konkurencją i mogą liczyć na większe zyski w porównaniu ze sklepami bez certyfikatów.

Polecane wpisy
Chmura danych
Chmura danych

Chmura danych to jeden z najważniejszych trendów w dziedzinie informatyki w ostatnich latach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, Czytaj dalej

Ekosystem Linux w chmurze
Ekosystem Linux w chmurze

Ekosystem Linux w chmurze odnosi się do integracji i wykorzystania systemu operacyjnego Linux w infrastrukturze chmurowej. Chmura obliczeniowa oferuje elastyczne Czytaj dalej