News Pozycjonowanie

Budowa strony pod SEO

Celem posiadania większości stron internetowych jest dążenie do tego, aby była ona jak najczęściej odwiedzana przez dużą liczbę odbiorców. Problem niestety polega na tym, że w sieci jest bardzo dużo stron, a każda chce walczyć o jak najlepsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Warto dodać, że najbardziej znaczącym miejscem jest pierwsza dziesiątka wyników. Jak widać, pozycji jest mało. Z kolei chętnych, aby osiągać te pozycje – bardzo dużo.

Kolejny problem polega na tym, że zazwyczaj osoby posiadające stronę internetową nie zdają sobie sprawy z tego, że ich budowa obiega od norm SEO. Są przekonani, że mając nową stronę, jest ona już zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek. Tak niestety nie jest. Nieuczciwe firmy tworzące strony nie informują dokładnie, co dostaje się w zamian za stworzenie nowego serwisu.

Prawidłowa budowa strony pod SEO składa się z trzech głównych trzonów, o które należy zadbać. Są to:

  • techniczne aspekty strony
  • treść na stronie
  • UX – czyli strona przyjazna użytkownikom

Każdy z tych działów zawiera szereg wskazówek dotyczących optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. Spójrzmy zatem, na co należy zwrócić uwagę, posiadając własną stronę internetową.

Trzy dziedziny optymalizacji strony pod kątem SEO:

1. Techniczne kwestie budowy strony.

a) tytuł i opis serwisu

Podstawowy aspekt, na który należy zwracać uwagę. Ważne jest to, aby zawierać tutaj słowa kluczowe, na które chcemy pojawiać się w wyszukiwarce. Oczywiście wypisanie tutaj bezmyślnie fraz nic nie da. Ważne jest zachowanie naturalności i obrania stylu opisowego, nie zaś wylistowania fraz po przecinku. Powoli siła tego czynnika SEO traci na ważności, jednak w dalszym ciągu należy dbać o poprawne opisy i tytuły. Tym bardziej że jest to coś, co widzi użytkownik, któremu wyświetla się Twoja strona internetowa. Warto dodać, że w przypadku braku opisu Google pobiera go z treści podstrony, co w dużej ilości przypadków może być zwyczajnym bełkotem.

Przykład tytułu (na czerwono) oraz opisu (na niebiesko). Jest to miejsce na słowa kluczowe, ale również na ciekawy i zachęcający tekst, generujący kliknięcia.

b) struktura linków

Optymalizacja strony pod SEO to przede wszystkim dbanie o wygląd linków, czyli o nazewnictwo. Jest to bardzo ważny aspekt, z którego wielu właścicieli stron internetowych nie zdaje sobie sprawy. Spójrz, jak wygląda zła struktura linków:

twoja-strona.pl/page-id2?p=2.php

lub

twoja.strona.pl/product/category?p=2/search?p=abc-3.php

Poprawnie zbudowany link to taki, który:

  • nie zawiera żadnych znaków specjalnych
  • nie zawiera cyfr (dopuszczalne wyjątki w szczególnych przypadkach)
  • powinien być krótki
  • użytkownik po samej nazwie linka powinien orientacyjnie wiedzieć, co znajduje się na danej stronie
Czytaj  Jakie działania składają się na pozycjonowanie?

Zatem poprawny link pod kątem SEO wygląda tak:

twoja-strona.pl/oferta

lub

twoja.strona.pl/buty-meskie/adidas/buty-do-biegania

c) linkowanie wewnętrzne

Każda podstrona serwisu powinna być pomiędzy sobą podlinkowana. Z każdej podstrony powinna być możliwość przejścia do innej podstrony serwisu. Takie linkowanie zawdzięcza się oczywiście menu znajdującym się na stronie. Jednak oprócz tego, warto jest linkować strony powiązane wzajemnie ze sobą. Przykładowo, pod każdym wpisem na blogu można linkować posty powiązane ze sobą tematycznie.

Kolejnym usprawnieniem linkowania wewnętrznego są okruszki, czyli swego rodzaju ścieżka przepływu podstron. Ułatwia to sprawę przede wszystkim robotom indeksującym oraz użytkownikom, którzy będą sprawniej poruszać się po samym serwisie.

d) optymalizacja obrazów na stronie

Budowa strony pod SEO to również dbanie o aspekty związane z prawidłowym zoptymalizowaniem grafiki na stronie. Nie mam tu na myśli ich odpowiedniego doboru, a kwestie typowo techniczne. W kwestii obrazów musisz pamiętać o następujących sprawach:

  • tekst alternatywny ALT – wyświetla się na stronie w momencie, gdy nie jest możliwe załadowanie obrazu. Jest to również tekst, po którym wyszukiwarka Google znajduje grafiki w wyszukiwarce obrazów
  • nazewnictwo plików – lepiej stosować nazwy zawierające słowa kluczowe, np. buty-do-biegania-nike.png, niż DCIM0339_2016.png
  • optymalizacja rozmiaru – sama wielkość obrazu nie wpływa oczywiście na ranking wyszukiwania. Jednak warto wiedzieć o tym w kontekście ogólnej szybkości wczytywania się strony.

e) domena internetowa

Jej wiek może mieć korzystny wpływ na pozycję w rankingu. Starsze domeny, istniejące dłużej, mogą być lepiej postrzegane przez algorytmy wyszukiwarek. Istotna jest również oczywiście sama jej nazwa. Tak więc, z punktu widzenia SEO, domena o nazwie buty-adidas.pl może być korzystniej postrzegana, niż domena o nazwie buty-u-alinki.pl, na której też są sprzedawane buty marki Adidas.

f) mapa strony

Mapa strony ułatwia przetworzenie Twojego serwisu robotom indeksującym. Jest to tym bardziej użyteczne, im więcej podstron zawiera dana strona internetowa. Jednak zalecane jest dodawanie mapy strony zawsze, bez względu na wielkość serwisu.

2. Treść strony internetowej.

a) wartościowa, unikalna, różnorodna

Budowa strony pod SEO w dużej mierze respektuje treść, bez której bardzo utrudnione byłoby jej dalsze pozycjonowanie. Tylko co należy rozumieć przez słowo treść? Powinna być ona unikalna, wartościowa i różnorodna. W porządku, tylko co kryje się pod tymi słowami? Przede wszystkim chodzi o treść, która jest poczytna, rozwiązuje problemy użytkownika oraz nie jest powielona z innych serwisów.

Czytaj  Łojotokowe Zapalenie Skóry - ŁZS

Należy zadbać o to, aby treść była wysokiej jakości oraz aby zawierała odpowiednią ilość słów. Przyjęło się, że absolutne minimum wynosi 300 wyrazów. Jednak jeśli chcesz się liczyć w walce o wysokie pozycje, tej treści powinno być znacznie więcej. Im będzie jej więcej, tym bardziej zwiększa się automatycznie ilość słów, na jakie można pojawić się w wynikach wyszukiwania.

b) frazy kluczowe

Warto sobie zdać sprawę z tego, że treść tworzona pod kątem SEO musi zawierać słowa kluczowe. Optymalne zagęszczenie słów kluczowych wynosi około 0.5%. Kiedyś wyznacznikiem było ponad 2%, jednak obecnie takie upychanie słów kluczowych jest niekorzystne z punktu optymalizacji SEO.

c) stopniowanie nagłówków

Budowa strony pod SEO to również stosowanie nagłówków. Jednak ich używanie nie zawsze jest dla każdego jasne. Wystarczy poznać prostą zasadę. Nagłówki przybierają różne stopnie, czyli H1 > H2 > H3 > H4 > H5.

H1 stanowi pierwszy stopień i stosuje się go tylko raz na danej podstronie. Znajduje się w nim zazwyczaj tytuł strony. Drugi nagłówek, H2, stosuje się z kolei jako podtytuł, H3 jako „pod podtytuł” itd. Jest to ważne nie tylko pod kątem pozycjonowania, ale również dla użytkownika i wyszukiwarki. Pozwoli to odbiorcy lepiej zeskanować wzrokiem całą dostępną treść na stronie, natomiast wyszukiwarkę poinformuje o strukturze podstrony. Spójrz, jak w tym wpisie użyłem prawidłowego stopniowa nagłówków:

  • H1 – tytuł na samej gorze, tj. „Budowa strony pod SEO – trzy obszerne kwestie”
  • H2 – podtytuł, tj. „Trzy dziedziny optymalizacji strony pod kątem SEO”
  • H3 – „pod podtytuł” użyty trzy razy, dla każdego aspektu z nagłówka H2
  • H4 – rozpisane kolejno kwestie dla każdej dziedziny poruszanej w nagłówku H3

Naturalnie każdy ze stopni powinien mieć coraz mniejszą czcionkę (H1 – największy rozmiar, H5 – najmniejszy).

3. Doświadczenie użytkownika – UX.

a) wygląd strony

Budowa strony pod SEO to nie tylko treść oraz linki. To również ogół doświadczeń użytkownika, jakie odczuwa, przebywając na stronie. Fachowo określa się to skrótem UX (z ang. user experience). To, jak zachowuje się odbiorca na stronie, również wpływa na ogólny ranking serwisu w wyszukiwarce. Wskaźnik odrzuceń w najprostszym sensie informuje o tym, czy użytkownik podjął jakąkolwiek interakcję z naszym serwisem. Jeśli wszedł na stronę, a po chwili ją opuścił, może to oznaczać, że strona jest dla niego nieatrakcyjna. Takich sytuacji należy unikać. Strona powinna być przede wszystkim dostosowana do obecnych standardów. Strony co jakiś czas należy przebudowywać. Dlaczego? Ponieważ to, co np. 5 lat temu było modne i efektowne, dziś może zupełnie odbiegać od panujących trendów designerskich.

Czytaj  SEO, pozycjonowanie stron

b) optymalna nawigacja

Pod przytaczanym już wcześniej skrótem UX kryje się również optymalna nawigacja na stronie. Użytkownik powinien w prosty i szybki sposób przemieszczać się pomiędzy kolejnym podstronami serwisu. Zła nawigacja sprowadza się do opuszczenia strony przez odbiorcę, czego przecież nie chcemy.

c) aspekt wizualny treści

Treść na stronie jest bardzo ważna, jednak nie można zapominać o jej wyglądzie. Duży blok tekstu, nawet najbardziej wartościowy – odstrasza. Ważne jest to, aby stosować różne wizualne smaczki. Nie tylko ułatwi to czytanie treści, ale również nie odstraszy odwiedzającego. Wystarczy przełamywać treść akapitami, punktami, listami czy też opisywanymi powyżej nagłówkami. Tych kilka prostych reguł pozwoli uzyskać zadowalający efekt.

d) responsywność

Responsywna strona dostosowuje się do użytkowników mobilnych, których przybywa nam coraz więcej. Wszechobecne smartfony i tablety na dobre zagościły w naszych kieszeniach czy domach. Posiadanie strony, która wyświetla się prawidłowo na tych urządzeniach, to już absolutny standard. Chcąc liczyć się w walce o wysokie pozycje, nie należy pomijać tego zagadnienia. Tym bardziej że od kwietnia 2015 roku Google wdrożyło procedury mające na celu ignorowanie nieresponsywnych stron w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych.

e) szybkość wczytywania się strony

Budowa strony pod SEO to także czas wczytywania się strony. Znowu sprowadza się to do współczynnika odrzuceń. Strona wczytująca się długo powoduje utratę zainteresowania użytkownika, który po prostu traci cierpliwość i opuszcza serwis. Nie jest to oczywiście najważniejszy czynnik rankingowy, jednak warto zadbać o szybkość strony.

Budowa strony pod SEO – podsumowanie

Poprawnie skonstruowany serwis powinien skupić się na dużej ilości kwestii, które brane są pod uwagę przy ustalaniu rankingu. Mając tak przygotowaną stronę, można rozpocząć właściwe pozycjonowanie. W przeciwnym wypadku spodziewany efekt może być niezwykle trudny do osiągnięcia. Podsumowując, budowa strony pod SEO sprowadza się do zadbania o następujące czynniki:

  1. Poprawny tytuł i opis strony wraz z zamieszczeniem słów kluczowych.
  2. Nazewnictwo linków.
  3. Dbanie o linkowanie wewnętrzne.
  4. Optymalizacja obrazów.
  5. Wybór domeny.
  6. Dodanie mapy strony.
  7. Wartościowa oraz unikalna treść.
  8. Treść z występującymi frazami kluczowymi.
  9. Poprawne używanie nagłówków i ich stopniowanie.
  10. Przyciągający wygląd strony.
  11. Przystępnie przedstawiona treść na stronie.
  12. Uwzględnienie mobilności urządzeń.
  13. Poprawa szybkości wczytywania się strony.
Polecane wpisy
Administracja sieciami komputerowymi
Administracja sieciami komputerowymi

Administracja sieciami komputerowymi – rola, zadania i wyzwania Administracja sieciami komputerowymi Administracja sieciami komputerowymi odgrywa kluczową Czytaj dalej

50 czynników On-Site – Wpływających na pozycjonowanie strony

Jak podaje samo Google istnieje ponad 200 różnych czynników mających wpływ na pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania. Działania związane z Czytaj dalej