Informatyka News Pozycjonowanie

SEO, pozycjonowanie stron

Co to jest SEO, pozycjonowanie stron?

SEO, pozycjonowanie stron czyli Search Engine Optimisation, pozycjonowanie jest to zespół działań, które mają na celu zbudowanie jak najbardziej dopasowanej strony do potrzeb i zapytań użytkowników wyszukiwarki. Strona powinna być najlepszą odpowiedzią na potrzeby zarówno w kontekście jej parametrów technicznych jak i zawartości merytorycznej, treści.

Najważniejszymi elementami strategii SEO są taktyki optymalizacyjne, taktyki contentowe i taktyki budowy zaufania algorytmu wyszukiwarki do naszej strony czyli linkowanie. Dodatkowo istnieje kilka innych podziałów takich jak on-site i off-site. W tym podziale SEO on-site dotyczy wszelkich działań związanych ze strona. Wchodzi w zakres tych działań struktura treści, content oraz wszystkie elementy techniczne. SEO off-site to głównie analiza i budowa zaufanego profilu linków.

Wyszukiwarka definicja

Wyszukiwarki to potężne narzędzia, które bezustannie przeszukują strony internetowe w celu pobierania informacji o ich zawartości. Przeszukują miliardy adresów URL i oceniają tysiące czynników tych stron, w celu ustalenia, która treść najlepiej odpowie na twoje zapytanie.

Wyszukiwarki robią to wszystko, odkrywając i katalogując całą dostępną zawartość dostępnego Internetu (strony internetowe, pliki PDF, obrazy, wideo itp.) Proces ten nazywa się indeksacją. Następnie sortuje je według stopnia dopasowania do zapytanie. Ten proces nazywa się budowaniem “rankingu”.

Authority, Trust, Relevance

Strategie SEO budowane są na trzech głównych filarach Autorytet(authority), Zaufanie(trust) i Dopasowanie(relevance). Wszelkie podejmowane działania powinny mieć na celu rozwijanie tych trzech filarów. Autorytet jest elementem wymagającym czasu, wiedzy i umiejętności dzielenia się wiedzą tak by użytkownicy i algorytm miały przeświadczenie o tym, że wiemy o czym mówimy i piszemy.

Zaufanie wynika bezpośrednio z podejmowanych działań, jeśli użytkownicy i algorytm będą miały świadomość, że działamy zgodnie z wytycznymi i nie łamiemy zasad ich poziom zaufania do nas będzie rósł. Zaufanie to też wiarygodny przekaz rzetelnych informacji.

Dopasowanie to nic innego jak właściwy kontekst w którym się znajdziemy. Jeśli nasze treści wypowiedzi będą występowały w odpowiednim kontekście to ten trzeci filar będzie pewnym elementem utrzymującym nasz biznes.

SEO old fashion

Te trzy filary stanowią podstawę wszelkich dywagacji na temat strategii optymalizacji pod kontem algorytmu wyszukiwarek. W ich kontekście stare metody, choć często przynoszące szybkie efekty nie są częścią długoterminową składową strategii SEO. Taktyki “Black Hat” i “Grey Hat” należą do”old fashion” i nie wpisują się w długoterminową strategię budowy widoczności naszej strony.

Owned media

Nasz główny topik należy do grupy działań marketingowych zwanych owned media. Z definicji owned media charakteryzują się tym, że mamy pełną kontrolę nad kanałami należącymi do tej grupy. Obok paid media i earned media grupa ta stanowi pełną klasyfikację działań marketingowych.

Czytaj  Webwriting, SEO i pozycjonowanie

Definicja SEO

Odpowiadając na pytanie co to jest SEO, pozwoliłem sobie na popełnienie własnej definicji:

SEO jest to element składowy Owned Media oparty na trzech filarach Authority, Trust, Relevance. Kanał marketingowy charakteryzujący się tym, że generuje wysokiej jakości ruchem i użytkowników. Często występujący obok Direct, w modelu atrybucji, jako kanał “last click” domykający sprzedaż. Bardzo techniczny kanał, wymagający od specjalisty wiedzy z pogranicza IT, marketingu i biznesu.

Jak działa algorytm Wyszukiwarki?

Działanie algorytmu wyszukiwarki owiane jest tajemnicą skrzętnie skrywaną przez Google. Wielokrotnie zastanawiałem się nad prostą definicją mogącą w sposób przystępny wyjaśnić zasady działania algorytmu. Pierwszym pewnym wnioskiem jaki przyszedł mi do głowy po pierwszych analizach był taki, że bez zastosowania odwróconej inżynierii nie jest możliwe rozwiązanie tego problemu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tego typu działania są stosowane w celu analizy działania oprogramowania w sytuacji w której nie możemy zajrzeć bezpośrednio do kodu strony. Dane analizowane są na podstawie zmian danych wejściowych i zmianom danym wyjściowym. Zmiany sygnałów wejściowych podawane sekwencyjnie wywołują lub nie zmiany sygnałów wyjściowych.

W przypadku SEO i pozycjonowania stron danymi wejściowymi są sygnały optymalizacyjne, treści czy sygnały zewnętrzne takie jak linkowanie, jakość i autorytet linkujących serwisów. Efektem zewnętrznym jest pokazującym skuteczność podejmowanych działań są wyniki widoczności mierzone pozycjami w wynikach wyszukiwania. Ważna uwaga jest taka, że nasza strona nie jest jedyną która jest w trakcie optymalizacji. Oznacza to, że analiza zmian danych wejściowych nie ogranicza się do naszej strony. By nasze badania były wiarygodne powinniśmy badać i uwzględniać dane dotyczące wszystkich konkurencyjnych stron.

Lista słów kluczowych a pozycjonowanie

Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać jest przygotowanie listy słów kluczowych. W zależności od tego czy budujemy od zera, czy zaczynamy pracę z istniejącą stroną lista naszych słów będzie składała się z trzech grup. Są to nowe słowa, dla których nie mamy zoptymalizowanych stron docelowych, słowa które mają strony docelowe niezoptymalizowane oraz, te które nie wymagają działań. Polecam wesprzeć się w tym procesie narzędziami do analizy słów kluczowych.

Co to jest on-site SEO ?

SEO on-site to zestaw działań związanych z optymalizacją elementów na stronie internetowej w celu uzyskania wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. On-site SEO odnosi się do optymalizacji zarówno treści, jak i kodu źródłowego HTML strony.

Oprócz pomocy wyszukiwarkom w interpretowaniu treści strony, właściwe pozycjonowanie strony pomaga użytkownikom szybko i jasno zrozumieć, o czym jest strona i czy odpowiada ona ich potrzebom i odpowiada na zadane pytanie. Zasadniczo optymalizacja on-site pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, co zobaczyłby człowiek, gdyby odwiedził stronę, dzięki czemu wyszukiwarki mogą niezawodnie wyświetlać w SERP, co użytkownicy uważają za wysokiej jakości treści na określone zapytanie, słowo kluczowe.
Cele SEO (pozycjonowanie stron) on-site to:

 • Zrozumienie tego, o czym jest strona internetowa
 • Zidentyfikowanie strony jako odpowiedniej dla wyszukiwanego hasła lub zapytań, określonego słowa kluczowego lub frazy
 • Wyświetlenie strony w wynikach wyszukiwania tak by była ona wybierana przez szukających

SEO on-site czynniki rangujące?

Największe czynniki na stronie wpływające na ranking wyszukiwarek i na pozycjonowanie stron to:

 

 

Treść strony i dopasowanie słów kluczowych a pozycjonowanie stron

Zawartość strony sprawia, że wyszukiwarka przypisuje słowa kluczowe do danego URL co w wyniku może dać obecność URL w wynikach wyszukiwania danego słowa kluczowego. Co to znaczy dobra treść? Dobra treść jest optymalna technicznie. Jest łatwa do zrozumienia i przypisania właściwych słów kluczowych. Taka treść jest chętnie linkowana ale przede wszystkim chętnie czytana przez użytkowników strony.

Czytaj  YouTube - sojusznik każdego pozycjonera

Rekomendacje SEO

 • Twórz treści, które są niezwykle istotne dla wybranego słowa kluczowego
 • Skorzystaj ze swojego słowa kluczowego proporcjonalnie do ilości słów kluczowych, zastosuj zalecenia narzędzi takich jak Yoast stosowany na stronach WordPress
 • Wzmacniaj treści przez linkowanie wewnętrzne.
 • Twórz unikalne treści dla każdego typu medium: komunikaty prasowe, blogi, posty na blogach gości. Jeśli wyślesz komunikat prasowy, nie kopiuj i nie wklejaj tego komunikatu prasowego na swojej stronie internetowej. Unikaj duplikowania treści. Wymaga to więcej pracy i kreatywności ale jest to konieczne.
 • Dbaj o hierarchię treści i zachowaj prostą strukturę tytułów i podtytułów.

Tagi nagłówka i frazy kluczowe

Tytuł, znany również jako tag H1, zawiera wskazówkę dla robotów i ludzi o czym jest treść. Słowa kluczowego należy używać tylko raz w tagu H1 nie więcej. Możesz także użyć znaczników H2 czy H3, jeśli istnieje więcej poziomów sekcji.

Rekomendacja SEO

 • Użyj słowo kluczowe tytule H1
 • Użyj znaczników H2, H3 jeśli masz więcej sekcji

Treści dla robotów

Roboty mają do dyspozycji swoje dedykowane treści. Są to Meta Title, Description oraz Markup. Te dane wykorzystywane są przez wyszukiwarki do wyświetlania w wynikach wyszukiwania dodatkowych informacji.

Czas ładowania strony

Czas łądowania strony, ma bardzo istotne znaczenie dla pozycjonowania jej w wynikach wyszukiwania. Możesz ten parametr obserwować w Google Search Console lub w PageSpeed Insights

 

 

 

 

 

 

 

 

Błędy

Błędy generowane przez technologię mogą negatywnie wpłynąć na widoczność strony. Wszelkie błędy typu 404, 503, pętle przekierowań wpływają na postrzeganie Twojej strony przez wyszukiwarki oraz użytkowników.

Najlepsze praktyki mobilnego SEO

Jeśli Twoja witryna jest już dobrze zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, jest tylko kilka dodatkowych rzeczy, o których warto pomyśleć podczas optymalizacji pod kątem urządzeń mobilnych. Szczegóły znajdziesz na stronie, mobile SEO.

Linkowanie wewnętrzne

Wewnętrzne linkowanie to połączenia wewnętrzne strony nie będące linkowaniem z menu. Tego typu linkowanie jest ważne, ponieważ wzmocnia te słowa kluczowe i strony dla tych stron, które linki wskazują. Pozwala użytkownikom i robotom wyszukiwarek poruszać się po witrynie i informuje wyszukiwarki.

Rekomendacje SEO

 • Podczas linkowania do innej strony w tej samej witrynie z treści wybierz dobry anchor tekst, który ma być użyty w linku, i rób to często.
 • Pamiętaj, że linki dla jednego anchora, słowa kluczowego powinna wskazywać jeden adres URL w całej domenie. Zasada jedno słowo kluczowe jeden adres jest warta zapamiętania.

Linkowanie wewnętrzne

Wewnętrzne linkowanie to połączenia wewnętrzne strony nie będące linkowaniem z menu. Tego typu linkowanie jest ważne, ponieważ wzmocnia te słowa kluczowe i strony dla tych stron, które linki wskazują. Pozwala użytkownikom i robotom wyszukiwarek poruszać się po witrynie i informuje wyszukiwarki.

Rekomendacje SEO

 • Podczas linkowania do innej strony w tej samej witrynie z treści wybierz dobry anchor tekst, który ma być użyty w linku, i rób to często.
 • Pamiętaj, że linki dla jednego anchora, słowa kluczowego powinna wskazywać jeden adres URL w całej domenie. Zasada jedno słowo kluczowe jeden adres jest warta zapamiętania.

Optymalizacja obrazów

Znacznik alt to w zasadzie nazwa obrazu. Wszystkie obrazy powinny używać odpowiednich nazw Znaczniki alt są nie tylko dobre dla wyszukiwarek; są również dobre dla użytkowników. Jeśli ktoś używa czytnika stron, będzie mógł usłyszeć, o tym co zawiera dany obraz. Gdy obrazy nie są możliwe do pobrania, na ekranie pojawiają się właśnie teksty alternatywne.

Czytaj  Katalog stron

Jeśli to możliwe, spróbuj umieścić słowo kluczowe w nazwie obrazu(ALT). Nazwy plików powinny być również przyjazne SEO, pozycjonowanie stron. Wyszukiwanie obrazów jest znacznie bardziej wartościowe niż się wydaje zoptymalizowane zdjęcia mogą wygenerować sporo ruchu.

Rekomendacje

 • Uzupełnij znacznik ALT odpowiednio wszystkich obrazów
 • Używaj myślników między słowami zamiast podkreślników (sam-tom.jpg zamiast sam_tom.jpg)
 • Nie używaj znaków innych niż alfanumeryczne w obrazie lub nazwach plików (więc nie%, &, $ itp.)

Co to jest Off-site SEO?

Z samej nazwy, off-site SEO, pozycjonowanie stron odnosi się do zewnętrznych czynników, które wpływają na ranking Twojej stron. Często łączymy to z budowaniem linków i profilu linkowania, ale off-site SEO to coś więcej. Łączy sie z różnymi metodami promocji mającymi wpływ na widoczność w wyszukiwarkach.

Pozycjonowanie, SEO wrażliwe jest na różne czynniki. Podczas gdy w on-site SEO działania koncentrują się na treści i kodach HTML Twojej witryny, czynniki off-site skupiają się budowaniu popularności, autorytetu i zaufania.

Co to jest Domain Authority?

Jest to jeden z parametrów, który określa jakość domeny pod kątem ilości i jakości linków jakie posiada. Ten parametr jest jednym z głównych określających potencjalną szansę domeny na pojawienie się wysoko w wynikach wyszukiwania. W zależności od narzędzia w jakim jest on modelowany, może różnić się i nazywać inaczej, niemniej będzie on oznaczać ten sam parametr jakość domeny.

Co to jest Page Authority?

Page Authority nie odnosi się do całej domeny, lecz do poszczególnych adresów URL. Obrazuje on prawdopodobieństwo tego, czy dany URL ma szansę pojawić się wysoko w wynikach wyszukiwania, czy nie. W różnych narzędziach różnie jest nazywany, ale możemy je traktować zamiennie.

Zmiany algorytmu a pozycjonowanie

Ostatnim ważną kwestią jest zmienność algorytmu. Algorytm zmienia się w czasie rzeczywistym co powoduje, że skuteczna analiza jest utrudniona. Ocena wprowadzanych przez nas zmian jest zaburzana nie tylko przez zmiany wprowadzane przez naszych konkurentów, ale także przez opóźnienia wynikające z reakcji algorytmu na te zmiany. To co zmieniliśmy tydzień temu niestety zobaczymy może w tym tygodniu. W między czasie algorytm zmienił się i ten sam zestaw danych wejściowych może wywołać inny efekt.

Czy SEO, pozycjonowanie jest trudne? Tak, zdobywanie wiedzy opiera się na przedstawionym schemacie. Nie jesteśmy w stanie bez silnych narzędzi przeanalizować wszystkich danych. Bez tych danych nasze estymacje są bardzo, bardzo hipotetyczne. Opierają się wyłącznie na doświadczeniu i 6-tym zmyśle.

Struktura kosztów w SEO

Jak większość usług marketingowych SEO (Pozycjonowanie stron) ma interesującą strukturę kosztów. Niezależnie od modelu w jakim rozlicza się Klient z agencją SEO lub konsultantem, struktura kosztów jest powinna w każdym z przypadków być podobna. Poniżej przedstawiam listę kluczowych elementów wchodzących w skład.

 • Koszty ludzkie
  • Najistotniejszy typ kosztów to koszty specjalistów SEO zajmujących się projektem.
  • Koszt obsługi zawierają w sobie opłaty pozostałych członków zespołu, project manager, account manager, dyrektorzy czy sprzedawcy. Jak widać im większa organizacja tym tego typu koszty znacznie rosną.
 • Koszty mediowe
  • Jednym z głównych składników są koszty związane z działaniami off-site. Zakup linków, utrzymanie zapleczy stron to główny składnik.
  • Zakup tekstów, infografik, video i innego typu contentu, to kolejny obszar pochłaniający gro wydatków SEO.
  • W bardziej rozbudowanych kampaniach, działania wspierane są przez paid media. Szczególnie dużo inwestuje się w ruch z Google ads i Facebook.
 • Koszty narzędzi
  • Ostatni zestaw kosztów dotyczy zakupu licencji narzędzi SEO. Dodam, że nie wyobrażam sobie projektu SEO bez kilku podstawowych narzędzi SEO.
Polecane wpisy
Jaki jest najlepszy sposób na ochronę przed wirusami
Jaki jest najlepszy sposób na ochronę przed wirusami

Jaki jest najlepszy sposób na ochronę przed wirusami? Wirusy komputerowe to złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować komputer i spowodować różne Czytaj dalej

Typosquatting
Typosquatting

Typosquatting lub inaczej porywanie URL (ang. URL hijacking) jest formą piractwa domenowego polegającą na rejestrowaniu nazw domen różniących się nieznacznie Czytaj dalej