Informatyka News Pozycjonowanie

TrustRank – o kontrowersyjnym algorytmie Google

W środowisku związanym z SEO często spotykany jest skrót TR (np. “listy TR”), odnoszącym się do TrustRanku strony. Pod pojęciem tym kryje się bardzo ważny dla właścicieli serwisów algorytm badający „zaufanie” strony, obliczający jej wartość m.in. na podstawie sąsiedztwa – linków przychodzących oraz wychodzących z witryny.

Historia algorytmu TrustRank

Algorytm TrustRank opracował Jan Pedersen z Yahoo, we współpracy z wykładowcami Uniwersytetu Stanforda – Zoltanem Gyongyi i Hectorem Garcia-Molina. Przedstawili oni Trust Rank, jako jedną z najbardziej skutecznych metod wspomagających „odsiewanie” z wyników wyszukiwania stron będących Spamem.

Sam wzór został opracowany podobno dla Search Quality Team Google – jednostki zajmującej się eliminacją z wyników wyszukiwania stron niskiej jakości. Informacja ta nie została jednak nigdy potwierdzona przez giganta z Mountain View.

Jak działa TrustRank?

Algorytm zakłada, że im więcej linków przychodzących pochodzi ze stron wysokiej jakości (po względem TR oraz treści), tym większy jest Trust Rank analizowanej witryny. Natomiast każdy link przychodzący ze strony niższej jakości, obniża TR. Analogicznie jest z linkami wychodzącymi ze strony. Co istotne, przy wyznaczaniu TrustRanku uwzględniane są również linki nofollow.

Na skuteczność TrustRanku wpływa również czynnik ludzki – do oceny pierwszych 200 stron zaangażowany zostaje zespół Quality Review i na podstawie ich opinii, algorytm dokonuje oceny kolejnych serwisów.

Jakie znaczenie ma TrustRank?

W środowisku pozycjonerów temat TrustRank jest punktem zapalnym. Generalnie Specjalistów SEO można podzielić na 2 grupy – tych, którzy twierdzą, że TR jest jednym z wyznaczników pozycji strony oraz tych, którzy uważają, że TR jest wymysłem grupy poprzedniej.

Samo Google sprawy nie ułatwia. Matt Cutts, były szef Search Quality Team podtrzymuwał, że Google nie wykorzystuje algorytmu TrustRank, a podejrzenia korzystania z niego wynika ze zbiegu okoliczności. Jednym z rzekomych wyznaczników „zaufania” strony jest znany od lat PageRank.

Czytaj  RWD w świecie reklamy mobilnej

Nie od dziś wiadomo jednak, że sam PageRank nie wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Historia zna niejeden przykład stron o niskim PageRanku, które zajmują wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania trudnych słów kluczowych (o wysokiej konkurencji).

Podstawą zdobywania pozycji w wyszukiwarce jest wysoka jakość contentu oraz linków przychodzących. To z kolei brzmi dokładnie, jak założenia samego algorytmu Trust Rank.

Zastanówmy się zatem, czy możemy wierzyć w tej kwestii specjalistom Google, w których interesie leży jak najdłuższe zachowanie algorytmu wyszukiwarki w tajemnicy?

Jak obliczyć TrustRank?

W sieci znajdziemy szereg narzędzi, które wyznaczają Trust Rank strony. Do najbardziej popularnych należą: Trust Rank Checker oraz Moz (wyznaczający własny parametr – mozTrust).

Należy pamiętać, że wyznaczony przez oba narzędzia TrustRank jest szacunkowy. MozTrust bazuje głównie na wyżej wspomnianym sąsiedztwie strony, podczas gdy Trust Rank Checker bierze pod uwagę również takie czynniki, jak wiek strony, ilość zaindeksowanych podstron, czy ruch na stronie.

Niezależnie od tego, jak postrzegamy Trust Rank, jego założenia są pomocne w ocenie jakości naszego serwisu. Zapoznanie się z Trust Rankiem własnej strony i analiza tej wartości to pierwszy krok ku ulepszeniu pozycji strony w wyszukiwarce.

Polecane wpisy
Zalety nauki języka obcego online

Ostatnie wydarzenia zmieniły funkcjonowanie wielu osób, wpłynęły na kształt pracy przedsiębiorstw, dużych korporacji i mniejszych działalności. Wiele zmieniło się także Czytaj dalej

Gry internetowe multiplayer przyciągają miliony graczy

Świat gier dopiero co poznaje gry internetowe. Są z nami od dość krótkiego czasu, a mimo to zdobyły uznanie wśród Czytaj dalej

Zbiór wytycznych od Google, Bing i Yandex

Poniższe zestawienie zawiera wytyczne dla webmasterów które znajdują się na stronach wyszukiwarek Google, Bing i Yandex. Tak zebrane dane w Czytaj dalej

Praca w internecie – SEO copywriting

Łatwa, lekka, przyjemna i dla każdego - tak można opisać idealną pracę. Pytanie tylko czy takie zajęcie istnieje. Otóż tak. Czytaj dalej

Czy linki sponsorowane mają wpływ na pozycję w Google ?

Pytanie to bardzo często zadają sobie klienci agencji zajmujących się pozycjonowanie stron www i osoby rozpoczynające przygodę z SEO na Czytaj dalej

Udostępnij wpis: