Ametyst – wyjątkowy kamień naturalny
Ametyst to niezwykle ceniony i popularny kamień półszlachetny o pięknej, fioletowej barwie. Może przybierać różne odcienie od liliowego, jasnowrzosowego, przez fioletowoczerwony aż po ciemnopurpurowy. Minerał wydobywany jest w wielu miejscach na świecie, m.in. Brazylii (największe złoża), USA, Kanadzie, Meksyku, Paragwaju, Madagaskarze, Urugwaju, Australii, Rosji, Indiach, Sri Lance, Japonii czy Kenii. Nazwa minerału pochodzi od greckiego słowa „amethysos”. W tłumaczeniu oznacza to „trzeźwy”. W starożytnej Grecji uważano bowiem, że ametystowe naczynia chronią przed skutkami nadmiernego picia alkoholu. Część osób do kielichów z ametystu wlewała wody zamiast alkoholu, korzystając z tego, że kamień nadawał jej fioletowego koloru. Mogli więc ukryć fakt, że nie spożywali procentów.
Czym charakteryzują się geody i jak powstają?
Geoda jest wyjątkową przestrzenią w masie skalnej, która wewnątrz pokryta jest warstwą mieniących się kryształów. W przypadku geody ametystowej są to oczywiście kryształy ametystu. Patrząc na nie z zewnątrz wydają się mocno niepozorne i nijakie. Gdy jednak geoda pęknie, ujrzymy wyjątkowo piękną i niepowtarzalną ozdobę. Jeśli chodzi o wielkość kamienia, to zazwyczaj geody ametystowe są duże, większe niż pięść. Bardzo ciekawy jest sposób, w jaki tworzą się te formy kamienia półszlachetnego.
Na początku w wyniku naturalnego procesu tworzą się pustki gazowe w lawie (jako wynik obecności pęcherzyków powietrza). Później lawa wulkaniczna całkowicie twardnieje i tworzy się charakterystyczne wgłębienie. W kolejnym etapie te puste przestrzenie wypełnia krzemionkowa ciecz, zawierająca śladowe ilości żelaza. Pod wpływem różnych procesów substancja przekształca się w kryształy. A jeśli znajdzie się w niej żelazo, powstaną geody ametystowe, czyli kamienie o barwie od jasnego do ciemnego fioletu.
Kto powinien wybierać jako ozdobę geody ametystowe?
Ametyst to minerał posiadający niezwykłe właściwości. Przede wszystkim wiele osób wierzy, że pomaga on radzić sobie w trudnych i stresujących sytuacjach. Pomoże nam przywrócić równowagę życiową oraz zapewni spokojny sen. Warto więc, by kamień znalazł się w domu każdego, kto ma przed sobą trudny czas lub problemy ze snem. Powinny się nim otaczać osoby, które:
- poszukują spokoju,
- walczą z natłokiem negatywnych myśli,
- potrzebują złagodzenia konfliktów w życiu zawodowym i osobistym,
- muszą oczyścić swoją przestrzeń z negatywnej energii,
- walczą z bólami głowy,
- potrzebują poprawić przemianę materii,
- chcą zniwelować urazy psychiczne oraz złagodzić objawy chorób o podłożu nerwowym.
Dodatkowo ametystu nie może zabraknąć w mieszkaniach czy domach osób na wysokich stanowiskach pracy. Dzięki kamieniowi półszlachetnemu poprawią się łączenie wiedzy i doświadczenia z intuicją. Energia ametystu wspiera kreatywność i aktywność zawodową.
Gdzie umieścić ametystowe dekoracje?
Ametystowe dekoracje możemy umieścić w różnych lokalizacjach mieszkania czy domu. Przede wszystkim warto je postawić:
- na biurku, stole do nauki i pracy – by mógł wyostrzyć nasz umysł, zwiększyć inteligencję i wzmocnić pamięć;
- na półce przy wejściu do pokoju lub całego lokum – ochroni przed złymi mocami;
- przy łóżku – by uchronić nas przed bezsennością i poprawić jakość snu. Warto też się nim otoczyć, jeśli walczymy z różnymi dolegliwościami;
- geody ametystowe warto stosować do medytacji;
- nie może jej również zabraknąć przy kominku czy innym centralnym punkcie domu, by kamień mógł odganiać złe moce.
Jak dbać o ametystowe ozdoby w domu?
Ametyst nie wymaga bardzo skomplikowanej pielęgnacji. Podstawową czynnością, którą należy wykonywać regularnie, jest mycie geod pod bieżącą wodą. Taka pielęgnacja sprawi, że ametyst będzie pełen blasku oraz nie utraci swoich właściwości. Dobrze wiedzieć, że kryształy ametystu mają tendencję do blednięcia pod wpływem promieni słonecznych. Najlepiej będzie więc nie wystawiać ich na bezpośrednie promieniowanie.
Artykuł powstał przy udziale Magia Kamieni – sklepu internetowego z minerałami i kamieniami szlachetnymi |