Baza wiedzy Informatyka News Pozycjonowanie

Pozycjonowanie Long Tail

Autorem koncepcji Długiego Ogona (Long Tail) jest redaktor naczelny magazynu Wired Chris Anderson. W 2004 roku dziennikarz  ten opublikował artykuł pod tytułem „The Long Tail: Why the Future of Business Is Selling Less of More”, w którym przedstawił nowe prawa i zasady rządzące handlem w Internecie. Pojęcie to szybko nabrało znaczenia w pracy z wyszukiwarkami i w praktyce pozycjonowania. Na czym polega pozycjonowanie Long Tail ? Oglądalność witryny zależy od jej popularności oraz łatwości i częstotliwosci z jaką jest odnajdywana w Internecie. Istotna jest  funkcjonalność (usability) oraz aspekty techniczne związane z jej budową. Z kolei łatwość odnalezienia witryny w wyszukiwarce, zależy od wielu czynników. Najważniejszy jest trafny dobór fraz i słów kluczowych. Nie zawsze jest tak, że aby zaistnieć w Internecie i być widocznym przez wyszukiwarkę, trzeba koncetrować się na wykorzystaniu najpopularniejszych słów kluczowych. I tutaj wchodzimy w tematykę nazywaną długim ogonem wyszukiwarki. Na czym polega zjawisko długieho ogona ?

Badania pokazują, że na witrynach, zawierających wysokiej jakości treści i informacje, ściśle powiązane z tematyką witryny, ponad 70% odwiedzin i ruchu pochodzącego z zapytań kierowanych do wyszukiwarki, może pochodzić ze słów kluczowych, które pojedynczo nie generują dużego ruchu i zapytań. Natomiast, duża ich ilość generuje sumarycznie znacznie większy ruch na stronie niż kilka lub kilkanaście głównych słów lub fraz. Właśnie takie frazy i słowa nazywane są długim ogonem wyszukiwarki. Witryny budowane i administrowane pod kątem wykorzystania jak największej liczby niszowych słów kluczowych, mogą uzyskać bardzo duża przewagę widoczności w Internecie. Często też mają znacznie większą odwiedzialność niż serwisy, których pozycjonowanie jest ukierunkowane na najpopularniejsze słowa kluczowe. Wyszukiwarki częściej też nadają wysokie pozycje w wynikach witrynom, w których jest więcej treści wykorzystujących właśnie słowa i frazy niszowe. Są one często bogatsze w treść i w szerszy sposób omawiają tematykę, której poświęcona jest witryna. I na tym też polega mechanizm wykorzystania w technikach budowy strony i pozycjonowania długiego ogona wyszukiwarki.

Czytaj  Co to jest pozycjonowanie long tail i jak działa?

 

Pozycjonowanie Long Tail
Pozycjonowanie Long Tail

 

Wyjaśniając dalej pozycjonowanie w Google, wykorzystujące mechanizm “długiego ogona w wyszukiwarce” polega na wykorzystaniu dużej ilości zapytań kierowanych do wyszukiwarki na słowa kluczowe lub frazy, które nie generują pojedynczo dużego ruchu na witrynie. Są to też pojedyncze słowa, czasami bardzo specjalistyczne. Dlatego są mało popularne i rzadziej wykorzystywane przez internautów. Mogą to być zapytania zawierające często trzy, cztery lub więcej słów. Odwiedzający, często w takim wypadku trafiają na daną stronę, wykorzystując zapytania złożone. Składają się one z różnych kombinacji słów kluczowych z zamienioną kolejnością. Tego rodzaju wyszukiwaniu sprzyja opracowany od nowa w 2013 roku i cały czas modyfikowany algorytm Koliber. Potrafi on bardzo szczegółowo analizować treść strony i dokładnie dopasować wyniki wyszukiwania do kontekstu zapytania. Duża ilość rzadziej używanych w zapytaniach słów i fraz, powoduje, że sumarycznie mogą generować w sieci bardzo wiele zapytań. I co za tym idzie odwiedzin. Mechanizm wykorzystania w praktyce zjawiska Długiego Ogona, jest bardziej złożony. Wykorzystanie go w praktyce SEO wymaga większej wiedzy. Jak również wiąże się też z większym nakładem pracy włożonej w samo przygotowanie strony i jej treści. Daje jednak znacznie lepsze wyniki i powoduje zwiększenie ruchu na witrynie w dłuższym okresie czasu.

Polecane wpisy
System operacyjny UNIX
System operacyjny UNIX

System operacyjny UNIX jest jednym z najstarszych i najważniejszych systemów operacyjnych używanych w dzisiejszym świecie informatycznym. Został stworzony w latach Czytaj dalej

Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi w telefonie?

W dzisiejszych czasach każdy z nas musi zapamiętać wiele haseł: do poczty, telefonu, karty kredytowej, konta bankowego, profili w mediach Czytaj dalej