Baza wiedzy Finanse News

Jak zacząć oszczędzać? Kilka porad dla początkujących

Nie od dziś wiesz, jak duże znaczenie w życiu człowieka ma oszczędzanie. Złote myśli, powiedzonka takie jak: od zera do milionera, grosz do grosza i będzie kokosza, czy ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka skutecznie Ci o tym przypominają.

Tyle się mówi dzisiaj o tym, ile można w ten sposób zyskać, co można osiągnąć zaciskając przysłowiowego pasa. Chcesz podreperować domowy budżet? Zależy Ci na tym, aby odłożyć trochę pieniędzy na czarną godzinę? A może marzy Ci się pewniejsza emerytura? Wszystko to jest możliwe do osiągniecia, więc zacznij oszczędzać już dziś! I

Nagle pojawiają się wątpliwości

Skoro to takie łatwe, to dlaczego tak mało osób podejmuje się wyzwania? Słyszysz, jak wiele osób wciąż narzeka na swoją sytuację materialną i kombinuje, jakby tu sobie dorobić. Jednocześnie większość z nich szuka wymówek, gdy tylko wspomni się o oszczędzaniu, a przecież tak można podleczyć swoje finanse skutecznie.

W czym więc leży problem? Czy oszczędzanie to jakaś wiedza tajemna, której tajników nigdy nie będzie dane Ci zgłębić? Ależ skąd! Owszem, oszczędzanie to sztuka, ale możliwa do opanowania. Ci, którzy tego dokonali, zgodnie twierdzą, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. A ja pomogę Ci go uczynić. Od czego zatem warto zacząć przygodę z oszczędzaniem?

Najpierw określ swój cel i znajdź motywację do działania

Zanim przedstawię kilka sprytnych i prostych sposobów na oszczędzanie dla początkujących, powiem jakie należy poczynić przygotowania przed ich wdrożeniem. Wiele osób zaczyna od postanowień noworocznych. Mówią sobie: „zacznę oszczędzać”. I na tym się kończy. Niektórym udaje się rozpocząć oszczędzanie, lecz po jakimś czasie tracą motywację i odpuszczają. Dlaczego? Bo działają bez przekonania i bez planu.

Oszczędzanie to pozytywny nawyk, którego wyrobienie w sobie wymaga czasu. Jednak na początek, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego chcesz oszczędzać. Czy chcesz spłacić swoje długi? A może marzysz o wakacjach w ciepłych krajach? Znajdź jakiś konkretny powód, który sprawi, że Twoja motywacja będzie na wysokim poziomie. Jeśli to nie wystarczy, pochwal się bliskim i znajomym, że zacząłeś oszczędzać. Ich wsparcie na pewno będzie nieocenione, kiedy będziesz czuł się zrezygnowany. Zresztą zapewne nie chcesz wyjść na niekonsekwentnego i to powinno także zapewnić Ci stały przypływ nowych sił do działania.

Czytaj  Bitcoin - nadzieja na zyski czy strata oszczędności?

Uprzedzenia odłóż na bok

Powinieneś pozbyć się negatywnych przekonań na temat oszczędzania. Bycie oszczędnym i bycie skąpym to nie to samo, chociaż obie postawy dzieli cienka granica. Ale nie popadajmy w skrajności. Czasami trzeba zrezygnować z czegoś, aby osiągnąć cel (a ten już masz zdefiniowany). To nie oznaka skąpstwa, bez obaw.

Zrób rachunek zysków i strat

Zanim przystąpisz do wdrażania pewnych metod oszczędzania, najpierw sprawdź co się dzieje z zarobionymi przez Ciebie pieniędzmi. Określ, ile wydajesz w ciągu miesiąca i na co konkretnie przeznaczone są te pieniądze. Kiedy tego dokonasz, będziesz mógł ciąć koszty tam, gdzie to możliwe lub całkowicie je ograniczyć. Dopiero, gdy wiesz gdzie szukać oszczędności, możesz skutecznie realizować plan działania.

Praktyczne sposoby na oszczędzanie

Praktyczne sposoby na oszczędzanie

  1. Nie oszczędzaj na koniec miesiąca, lecz zrób to na samym początku. Jeśli wykonałeś rachunek zysków i strat, powinieneś wiedzieć, jaka kwota będzie wystarczająca do przeżycia. Otrzymałeś wypłatę? Od razu wydziel sobie pewną kwotę i wykonaj przelew na swoje specjalne konto bankowe. Możesz założyć konto oszczędnościowe lub zwykłe konto osobiste, które będzie wykorzystywane tylko do gromadzenia oszczędności. Nie czekaj z wspomnianym przelewem na koniec miesiąca – to zły pomysł. Pokusy czekają na każdym kroku, a bywają one uciążliwe dla portfela. Ostatecznie, może się okazać, że pieniądze rozeszły się, a Ty nie masz już czego zaoszczędzić. I pamiętaj, pieniądze, które przelewasz na swoje specjalne konto bankowe są nie do ruszenia!
  2. Kontroluj wydatki na bieżąco, stwórz swój domowy budżet. Zawsze zachowuj paragony i zapisuj ile wydałeś.
  3. Odkładaj codziennie drobne kwoty. Gdy po zakupach dostajesz resztę, możesz ustalić sobie, które monety odłożysz do skarbonki (może być świnka, lub słoik). Ustal sobie próg, na przykład 2 zł lub 5 zł, i wszystkie monety o niższych nominałach, niż wymienione, wrzuć do przygotowanej skarbonki. Możesz też odkładać wspomniane monety o nominale 2 zł lub 5 zł, o ile takie zostaną po zakupach w Twoim portfelu.
  4. Oszczędzaj energię. Wymiana żarówek na energooszczędne, wyłączanie sprzętów, gdy ich nie używasz (nie zostawiaj ich w trybie uśpienia). Może wydaje Ci się, że to niewiele, ale w przeciągu roku, sprzęty, które „czuwają”, zużywają także znaczące ilości energii. A przecież wystarczy wcisnąć przycisk, aby zacząć oszczędzać.
  5. Zamiast kąpieli, weź szybki prysznic. Wlewanie wody do połowy wanny nie wchodzi grę, nie zrelaksujesz się może tak, jakbyś chciał, ale przynajmniej będziesz czysty. I nie wyczyścisz portfela.
  6. Nie kupuj jedzenia na mieście, skoro możesz przygotować sobie posiłek w domu. Szybka kawka, kebab lub kanapka na mieście mogą także przyczynić się do zwiększenia wydatków.
  7. Jeśli jesteś użytkownikiem samochodu, pamiętaj, że tutaj masz pole do popisu. Możesz oszczędzać paliwo jeżdżąc spokojnie i hamując silnikiem. Nie ładuj zbyt wiele do bagażnika i sprawdzaj powietrze w oponach. To może wydawać się bez sensu, ale jednak wpływa na zużycie paliwa. Szukaj korzystnych ofert ubezpieczeń i zaoszczędź na składkach.
  8. Jeśli to możliwe, ogranicz korzystanie z publicznych środków transportu, a nawet ze wspomnianego wcześniej samochodu. Jeśli nie musisz pokonywać dalekiej drogi, a pogoda sprzyja, wybierz się na spacer lub przejażdżkę rowerem. Nie tylko zaoszczędzisz, ale też zadbasz o środowisko i zdrowie.
Czytaj  Pierwszy komputer Macintosh

Oszczędzanie to temat rzeka. Oprócz wymienionych przykładów, istnieje jeszcze wiele innych. Jednak warto zacząć od małych kroków, które nie zniechęcą nas i nie zmniejszą naszej motywacji. Bądź cierpliwy i systematyczny, a na pewno nie będziesz żałował.

 

 

Polecane wpisy
Aktualizacja map w samochodach
Aktualizacja map w samochodach

Aktualizacja map w samochodach Mapy w samochodach to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Dzięki nim możemy bezpiecznie i szybko dotrzeć Czytaj dalej

Jak usunąć konto Twitter – poradnik
Jak usunąć konto Twitter - poradnik

Oto poradnik krok po kroku, jak usunąć konto na Twitterze: Jak usunąć konto Twitter - poradnik Czytaj dalej

1 KOMENTARZ

Możliwość komentowania została wyłączona.