News Zdrowie

Zepsute zęby u malucha. Dlaczego warto leczyć mleczaki?

Wokół zębów mlecznych krąży wiele mitów. Dzieci wierzą, że utracone mleczaki, schowane pod poduszką, zabierze w nocy Wróżka Zębuszka, a w zamian zostawi podarunek. Dorośli natomiast są przekonani, że mleczaków nie ma potrzeby leczyć, bo i tak zostaną zastąpione przez zęby stałe. Niestety, w tym przypadku o wiele bardziej prawdopodobne jest istnienie magicznej postaci, niż teoria powtarzana przez niektórych rodziców. Zęby mleczne u naszych pociech nie tylko warto, ale nawet trzeba leczyć!

Zęby mleczne, czyli zbędne?

Mleczaki są pierwszymi zębami, jakie pojawiają się w jamie ustnej – wyrzynają się między szóstym a trzydziestym miesiącem życia. Trzyletnie dziecko powinno mieć już komplet dwudziestu mleczaków. Faktem jest, że finalnie zostają one zastąpione przez zęby stałe; proces ten rozpoczyna się w wieku około sześciu lat i może skończyć się nawet w wieku lat dwunastu, choć zwykle kulminacja wypadania następuje po dziewiątym roku życia. Przy zaniedbaniu i nieodpowiedniej higienie tyle czasu wystarczy, by trwale uszkodzić uzębienie.

Dbałość o zęby mleczne i ich prawidłowa pielęgnacja są ogromnie ważne dla zdrowia zębów stałych. Utrzymanie ich w dobrym stanie aż do naturalnej wymiany jest niezwykle istotne w procesie kształtowania się prawidłowego zgryzu i budowania odporności całego organizmu. Pozwolą też uniknąć wizyt u ortodonty, a często także zabiegów chirurgicznych. Aby to zrozumieć, warto znać podstawowe różnice w anatomii zębów mlecznych i stałych.

Czym grozi zaniedbanie higieny zębów mlecznych?

Szkliwo mleczaków jest dwa razy cieńsze niż zębów stałych, a ich powierzchnia o wiele bardziej nieregularna. Dodatkowo zęby mleczne są słabiej zmineralizowane, a nieumiejętne szczotkowanie oraz dieta bogata w cukry proste sprzyjają powstawaniu próchnicy. Ta natomiast może okazać się bardzo niebezpieczną chorobą, która osłabi organizm i doprowadzi do stanów zapalnych, a te z kolei do groźniejszych powikłań takich jak choroby nerek, serca czy stawów. Niestety, wielu rodziców wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak poważnym problemem jest próchnica już na etapie zębów mlecznych i wciąż bagatelizuje jej objawy u swoich najmłodszych pociech. W Polsce coraz więcej dzieci poniżej dziesiątego roku życia zmaga się z jej przykrymi skutkami.

Czytaj  Diagnostyka płyty głównej Linux

Nie bagatelizuj próchnicy!

Próchnica jest chorobą zakaźną, której nie wolno ignorować. U dzieci potrafi rozwijać się bardzo szybko i często bezboleśnie. Cały proces zaczyna się pod szkliwem, jest więc niewidoczny gołym okiem. Białe lub czarne plamy, które pojawiają się później na zębach, świadczą już o zaawansowanym stanie choroby. Dotkliwy ból pojawia się jednak dopiero wtedy, gdy próchnica zaatakuje miazgę zębową. Niestety w większości przypadków zainfekowane w ten sposób mleczaki skazane są na usunięcie.

Dlatego tak ważne są systematyczne wizyty u stomatologa. Pierwsza z nich powinna odbyć się, gdy dziecko ma od półtora roku do dwóch lat, i od tego czasu warto powtarzać je regularnie przynajmniej co sześć miesięcy. Współczesne metody diagnozowania pozwalają odkryć zmiany próchnicze nawet we wczesnym etapie, a w przypadku już istniejącego stanu zapalnego dentysta będzie mógł od razu zastosować odpowiednią formę leczenia.

Sumiennie dbaj o higienę jamy ustnej

Stare porzekadło mówi, że lepiej przeciwdziałać, niż później leczyć. W przypadku zębów mlecznych, ich odpowiednia higiena i regularna, prawidłowa pielęgnacja są najlepszymi działaniami zapobiegającymi pojawieniu się próchnicy, a przynajmniej znacznie minimalizującymi możliwość jej powstania. Dlatego warto jak najwcześniej wdrażać dobre nawyki i budować trwałe przyzwyczajenia naszych pociech.

Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Warto pamiętać, że nawet do dziesiątego roku życia rodzic powinien kontrolować i ewentualnie poprawiać szczotkowanie zębów u dzieci. W profilaktyce liczy się również dobór odpowiednich produktów – zarówno szczoteczki, jak i pasty, powinny być dostosowane do wieku maluchów.

Nie odwlekaj wizyty u stomatologa

W przypadku, gdy próchnica już zaatakowała mleczaki naszych pociech, należy niezwłocznie umówić się na konsultację do stomatologa. Obecnie wizyty u dentysty nie są już tak przerażające dla dzieci, jak dawniej, a wykwalifikowani lekarze wraz z personelem dbają zarówno o zdrowie zębów, jak i o przyjazną dla najmłodszych atmosferę. Kliniki stomatologiczne często praktykują też organizowanie specjalnych wizyt adaptacyjnych, które mają na celu przyzwyczajenie maluchów do wizyt u dentysty oraz poznanie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czytaj  Przyjęcie kryptowalut przez instytucje finansowe

Zatem – czy warto leczyć mleczaki?

Zdecydowanie tak! Właściwa higiena jamy ustnej wdrażana od najmłodszych lat oraz leczenie już zainfekowanych próchnicą mleczaków są gwarancją zdrowych i pięknych zębów w przyszłości. Rodzice i opiekunowie, to waszych rękach tkwi odpowiedzialność za kształtowanie dobrych nawyków u dzieci. Uczcie ich odpowiedniej pielęgnacji, wdrażajcie zwyczaj systematyczności i pilnujcie regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. A przede wszystkim towarzyszcie im w tych pierwszych latach dbania o zęby i bądźcie dla nich autorytetem.

Artykuł powstał przy udziale Fachowy Dentysta – kliniki stomatologicznej w Warszawie Bemowo, świadczącej kompleksowe usługi stomatologiczne
Polecane wpisy
10 najlepszych darmowych komunikatorów internetowych
10 najlepszych darmowych komunikatorów internetowych

10 najlepszych darmowych komunikatorów internetowych W dzisiejszych czasach komunikatory internetowe są niezbędne do pozostania w kontakcie ze znajomymi i rodziną. Czytaj dalej

Jak zarobić 5 tys w tydzień
Jak zarobić 5 tys w tydzień

Zarobienie 5000 zł w tydzień może być trudnym zadaniem, ale oto kilka sugestii, które mogą Ci pomóc: [caption id="attachment_6976" align="aligncenter" Czytaj dalej