Baza wiedzy News Zdrowie

Ambicja, która wpędza w nałóg – 9 powodów, dla których się uzależniamy od alkoholu

Przyczyn alkoholizmu jest bardzo wiele, mogą to być problemy w pracy, z rodziną, pieniędzmi. Coraz częściej jednak od alkoholu uzależniają się osoby postrzegane jako zamożne i szczęśliwe. Dlaczego? Otóż okazuje się, że powszechnie panujący “wyścig szczurów”, społeczne oczekiwania wobec młodych, wykształconych ludzi sukcesu coraz częściej doprowadzają ich do nadmiernego spożywania alkoholu. W konsekwencji bardzo łatwo mogą oni popaść w uzależnienie. Dlaczego ambicja wpędza dziś młodych ludzi w nałóg? Oto kilka możliwych przyczyn, zapraszamy do lektury.

Przyczyny alkoholizmu alkoholików wysokofunkcjonujących?

Jedną z najczęściej występujących obecnie odmian alkoholizmu jest ta wysokofunkcyjna. Dotyczy przede wszystkim osób zajmujących wysokie stanowiska, wykształconych i zamożnych mieszkańców dużych miast. Są to ludzie sukcesu, cieszący się sympatią i towarzyskim powodzeniem. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą cierpieć na ten rodzaj alkoholizmu. Co powoduje alkoholizm wysokofunkcyjny? Wśród przyczyn tego schorzenia znajdziemy przede wszystkim stres, nieradzenie sobie z emocjami i chęć odreagowania swoich problemów. Zbyt wysoka ambicja może w łatwy sposób doprowadzić do zachorowania.

Jakie są pozostałe przyczyny uzależnienia się od alkoholu?

Powody, dla których się uzależniamy, możemy podzielić na kilka różnych odmian. Pokrótce przyjrzyjmy się tym najważniejszym.

Genetyczne źródła alkoholizmu

Naukowcy od lat spierają się na temat tego, czy alkoholizm może być uwarunkowany genetycznie. Nie ma jednak dowodów na to, by w samych genach znalazła się informacja, u kogo rozwinie się uzależnienie. Niemniej jednak geny w połączeniu z czynnikami środowiskowymi mogą zwiększyć ryzyko uaktywnienia się choroby. Nie jest absolutnie jednak tak, że mając rodziców alkoholików, sami nimi na pewno zostaniemy.

Czytaj  Baza wiedzy SEO

Medyczne przyczyny nadużywania alkoholu

Przede wszystkim alkoholizm jest chorobą, która swoje źródło może mieć w fizycznych skutkach oddziaływania substancji na organizm. Spożywanie alkoholu dla wielu osób jest środkiem do osiągnięcia stanu euforii oraz pobudzenia. Po przetrawieniu alkoholu odczuwają przykre dolegliwości, dlatego chętnie sięgają po kolejne jego dawki, by wprawić się w pozytywny nastrój.

Psychologiczne źródła nadmiernego spożywania alkoholu

Pewne jest za to, że uzależnienie alkoholowe może mieć swoje źródło w różnych zaburzeniach psychicznych (np. depresji). Wiele osób z chorobami psychicznymi w szybszy sposób może uzależnić się od alkoholu. Dla takich ludzi spożywanie tej używki będzie mechanizmem obronnym oraz sposobem na ucieczkę przed życiowymi problemami. Picie pomaga im zapomnieć o trudnościach dnia codziennego.

Czy alkoholizm jest wywoływany przez hormony?

Okazuje się, że jedną z przyczyn powstania alkoholizmu może być hormon zwany dopaminą. Odpowiada on za poczucie szczęścia i euforii. Każdy z nas dąży do tego, by zwiększyć u siebie poziom dopaminy i poczuć się lepiej. Badania dowiodły, że alkohol podnosi ilość wydzielanego hormonu. Stąd też po wypiciu możemy czuć się bardziej szczęśliwymi. W dłuższej perspektywie jednak, działanie alkoholu na wytwarzanie dopaminy spada. A w tym czasie nasz organizm jest już uzależniony od dostarczania mu używki.

Pedagogiczne przyczyny picia alkoholu

Wśród jednych z częściej występujących przyczyn nadmiernego spożywania alkoholu znajdują się efekty nieprawidłowego procesu socjalizacji oraz wychowania. Dorastanie w rodzinie, która nie funkcjonuje prawidłowo, gdzie rodzice mają problem z alkoholem lub też mając kontakt z takimi osobami poza rodziną, sprawia, że młodzi ludzie stają się bardziej podatni na uzależnienie. Przyczyny te nazywane są pedagogicznymi lub środowiskowymi. Badania dowodzą, że dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i patologicznych zdecydowanie częściej mają problem z nadużywaniem alkoholu. Wynika to między innymi z braku przekazywania im właściwych wzorców zachowania oraz braku miłości czy ciepła rodzinnego.

Czytaj  Konkurs TemplateMonster Polska

Socjologiczne źródła alkoholizmu

Coraz częściej mówi się również o tym, że źródłami nadużywania alkoholu może być otaczający nas świat. Intensywny i stresujący tryb życia, zbyt duża ilość obowiązków i chęć życia na wysokim poziomie może doprowadzić do coraz częstszego relaksowania się przy kieliszku. To z kolei pierwszy krok do uzależnienia się.

Jak dochodzi do uzależnienia się wśród dzieci i młodzieży?

Wśród nastolatków przyczyny alkoholizmu mogą być jeszcze nieco inne. Przede wszystkim dużą rolę odgrywa grupa rówieśnicza i rodzina. Młodzież bardzo często chce poczuć się ważna czy zaimponować rówieśnikom. To niestety jest bardzo niebezpieczne oraz może doprowadzić do nadużywania alkoholu. Dodatkowo, młodzi ludzie miewają znaczne trudności w radzeniu sobie z emocjonalno-hormonalną burzą, a alkohol staje się dla nich sposobem na wyrażenie buntu okresu dojrzewania.

Dlaczego uzależniają się kobiety?

Podobnie jak w przypadku młodzieży, również alkoholizm kobiet wynika z odmiennych przyczyn. Często są to problemy hormonalne i psychiczne, depresja, wahania nastrojów. Do uzależnienia może dojść, gdy kobieta zdana jest sama na siebie i nie radzi sobie z emocjami czy problemami.

Artykuł został przygotowany przez Ośrodek Nowe Życie specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień.

Polecane wpisy
Nie tylko samochody – serwis maszyn budowlanych Volvo

Jednym z największych na świecie producentów samochodów i maszyn budowlanych jest firma Volvo. Ta szwedzka grupa swoją pozycję na rynku Czytaj dalej

Jak wybrać dobre radio samochodowe za rozsądną cenę?

Jak umilić sobie podróż samochodem? To proste! Niezależnie czy wybieramy się na dłuższy urlop czy może po prostu tkwimy w Czytaj dalej

Wymagania dla zakupu niektórych domen .us .mobi .asia .eu .tel .pro .pw .uk .ru .de .es .ca .xxx

Wymagania dla zakupu niektórych domen - it. pro etc   Wyróżniamy kilka domen, które mają dodatkowe wymagania. Niektóre z nich Czytaj dalej

Jak zarządzać domowym budżetem?

Jeśli trzeba nam liczyć się z wydatkami, nieracjonalne jest pozostawianie swojego budżetu domowego bez kontroli, na łasce doraźnych zachceń i Czytaj dalej

Jak wyznaczyć broadcast, adres sieci i liczbę hostów?

Dosyć częstym problemem jest wyznaczenie sobie adresu rozgłoszeniowego sieci czy maksymalnej liczby hostów w danej sieci ten krótki opis ma Czytaj dalej

Udostępnij wpis: