News Zdrowie

Co na ból gardła u dziecka?

Dyskomfort dziecka spowodowany dokuczliwym bólem gardła to dla opiekunów naprawdę nieprzyjemny widok. Nic więc dziwnego, że tak często zadają sobie oni pytanie, co na ból gardła u dziecka oraz w jaki sposób możliwie jak najszybciej pozbyć się tego typu dolegliwości i przynieść ulgę pociesze? Oto kilka sprawdzonych sposobów i jak się okazuje, wiele można zastosować niemalże od zaraz, bez konieczności odwiedzania apteki.

Ostry ból gardła u dziecka i jego przyczyny

Wskazuje się, że najczęściej za taką dolegliwością stoją wirusy (około 80-90 proc. przypadków), odpowiadające również za przeziębienie. Niestety często powodują one także zapalenie migdałków, które jest jeszcze bardziej bolesne i może wiązać się z cięższym przebiegiem. Ostrej infekcji gardła nierzadko towarzyszą też inne objawy, w tym bóle głowy, gorączka, kaszel, a nierzadko nawet biegunka.

Za ostry ból gardła u dziecka mogą odpowiadać dodatkowo bakterie, zazwyczaj paciorkowce. Niestety objawy są jeszcze bardziej nasilone, aniżeli w przypadku infekcji wirusowej i mogą pojawić się także takie symptomy jak wysoka gorączka, rozbicie, a nawet dreszcze. W takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i sięgnięcie po antybiotyki przepisane przez medyka, które co naprawdę istotne, należy przyjmować do samego końca, nie przerywając kuracji.

Niestety coraz częstszą przyczyną ostrego bólu gardła u dzieci i dorosłych jest też zanieczyszczone powietrze, które jest najbardziej dotkliwe w okresie zimowym.

Co na ból gardła u dziecka?

Wiemy już, jakie mogą być najczęstsze przyczyny takich dolegliwości. Jak jednak sobie z nimi poradzić? Warto sięgnąć przede wszystkim po tabletki na ból gardła u dziecka. Większość z takich preparatów dedykowana jest maluchom, które ukończyły 3 lata, aby nie doszło do zakrztuszenia się podczas ich przyjmowania. Tabletki na ból gardła u dzieci cechują się również owocowymi smakami, które bardziej odpowiadają najmłodszym pacjentom i są lepiej przez nich tolerowane.

Czytaj  Modernizacja contact center: przewodnik po wdrażaniu nowych rozwiązań IT

Takie preparaty mają za zadanie przede wszystkim:

  • uśmierzać ból,
  • niwelować podrażnienie gardła,
  • nawilżać gardło,
  • wspierać odnowę błony śluzowej,
  • niwelować uczucie pieczenia,
  • zwalczać patogeny chorobotwórcze.

Co na ból gardła u dziecka poza tabletkami?

Aby pociecha szybciej wyzdrowiała, poza tabletkami na ból gardła u dziecka warto wdrożyć również inne metody radzenia sobie z chorobą. Zwłaszcza w okresie grzewczym trzeba dbać o optymalne nawilżenie powietrza w pokoju dziecka. Suche odpowiada bowiem za dodatkowe podrażnienie gardła, którego w tym czasie szczególnie należy unikać. Tutaj doskonale sprawdzi się albo nawilżacz powietrza, albo chłodny, wilgotny ręcznik położony na kaloryferze.

Warto także zachęcać pociechę do częstego picia napojów, najlepiej ciepłych (ale niegorących) naparów ziołowych, które także działają łagodząco na podrażnioną śluzówkę gardła. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku m.in. napary z rumianku i szałwii, a także innych delikatnych ziół lub herbat słodzonych najlepiej za pomocą naturalnego miodu.

Jak widać ostry ból gardła u dziecka może być zniwelowany szybciej, jeśli wdroży się odpowiednie, sprawdzone metody postępowania. Warto zakupić przede wszystkim tabletki na ból gardła u dziecka polecone przez lekarza lub farmaceutę, a także wdrożyć inne, wymienione wcześniej metody postępowania. Jeśli dodatkowo dziecko boryka się z wysoką gorączką, nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie. Przyczyną dolegliwości może być bowiem infekcja bakteryjna, którą należy leczyć za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków.

Polecane wpisy
Tiktok jakie hashtagi
Tiktok jakie hashtagi

Oto kilka sugestii dotyczących popularnych hashtagów na TikToku, które można wykorzystać w treściach związanych z platformą: Czytaj dalej

Kredyty hipoteczne
Kredyty hipoteczne

Kredyty hipoteczne to pożyczki udzielane przez banki i inne instytucje finansowe, które są zabezpieczone na nieruchomości. Kredytobiorcy korzystają z kredytów Czytaj dalej