Pozycjonowanie

Współczynnik odrzuceń – czym jest i jak go obniżyć

Zanim zaczniemy warto na pewno wspomnieć czym ów współczynnik odrzuceń (WO) jest. Jest to wskaźnik wyświetlany w Google Analytics, który wykazuje procentową ilość pojedynczych odsłon danej strony jak i wizyt po, której użytkownik opuszcza daną witrynę bez dalszego przeglądania. Wniosek nasuwa się bardzo prosty: im współczynnik odrzuceń niższy tym lepiej. W dzisiejszym artykule postaram się opisać w jaki sposób jesteśmy w stanie “namówić” użytkownika do pozostania na naszej stronie aby utrzymać ten właśnie współczynnik na relatywnie niskim poziomie.

Ważne jest aby potrafić odnaleźć rzeczywisty współczynnik odrzuceń. Co jeśli jesteśmy właścicielami strony, która posiada konkretne informacje (dobrze przedstawione – czytelne) i wchodzący użytkownik szybko uzyskuje potrzebne mu dane po czym ją zamyka. Czy coś takiego będzie zwiększało odrzucenia? Niestety tak. Mimo tego, że użytkownik wykonał pożądaną przez nas aktywność (np. zdobył nr. tel.) to będzie on liczony przez Google Analytics jako osoba niejako “niezadowolona” z tego co mu zostało wyświetlone. Dlatego warto mieć na uwadze, że podstrony ze skoncentrowaną ilością informacji mogą nie być opatrzone rzeczywistym WO.
Warto pamiętać też, że WO ma ogromne znaczenie dla stron na, których wykonać trzeba jakieś czynności (wywołujące przejście na inną stronę – np. landing page z formularzem) lub stron zawierających bogaty content (zmuszający użytkownika do pozostania dłużej).

Czym różni się współczynnik odrzuceń od wyjść?

Wskaźnik odrzuceń – wskaźnik, który w raportach Treść Google Analytics pokazuje procent wizyt użytkowników, którzy przybyli na określoną stronę docelową i nie odwiedzili żadnej innej podstrony poza tą stroną docelową (jednoodsłonowe wizyty).

Wskaźnik wyjść – wskaźnik, który w raportach Treść Google Analytics pokazuje procent ilości wizyt użytkowników, którzy zakończyli wizytę na określonej podstronie. Procent ten jest określany w odniesieniu do ilości wizyt użytkowników, którzy odwiedzili właśnie tę podstronę.

Czytaj  Pomoc profesjonalnych firm

Na co zwrócić uwagę?

  • Szata graficzna jest ważna

Jeżeli Twoja strona nie zrobi dobrego pierwszego wrażenia i nie wzbudzi zaufania użytkownika możesz pozbawić się szansy na zdobycie potencjalnego klienta.

  • Zdobywasz nieprawidłowy typ ruchu na swoją stronę

Zdobywanie ruchu, który w żaden sposób nie jest powiązany z Twoimi produktami/usługami spowoduje znaczny wzrost odrzuceń.

  • Posiadasz stronę opartą na Ajax/Flash

Bardzo często strony oparte na Ajax/Flash mimo interakcji użytkowników (przeglądanie galerii, video, przechodzenie na podstrony) nie zmieniają swojego adresu przez co Google Analytics nie będzie w stanie zarejestrować działań na stronie. W konsekwencji WO staje się bardzo duży lub nawet stale wyliczany jest jako 100%.

  • Dostarcz odpowiednią ilość jakościowej treści

Tak, wiem jest to kwestia poruszana niemal przy każdym problemie związanym z SEO. Nie ma co się jednak oszukiwać, nie unikniemy tego, że: Content is a king.

  • Dobór pozycjonowanych fraz oraz podstron do witryny

Wysoki współczynnik odrzuceń wynika z nieodpowiedniego doboru fraz, które pozycjonujesz (jeśli mówimy o ruchu z wyszukiwarek).
Pozycjonując np. swój sklep na frazę “perfumy sklep” – współczynnik ten wynosi aż 65% a dla frazy zawierającej w sobie nazwę tego sklepu, współczynnik ten to tylko 4,9%. Wysoki WO dotyczy zazwyczaj bardzo ogólnych fraz.

Dlatego najlepszym wyjściem jest pozycjonowanie np. 3 niszowych fraz, których poziom trudności jest zdecydowanie niższy a i czas oczekiwania na efekty krótszy.

  • Powiązane/ podobne artykuły

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyświetlanie powiązanych artykułów / produktów dzięki czemu zmotywujemy jeszcze bardziej użytkownika do przejścia na inna podstronę. Dla WordPress polecam wtyczkę Yet Another Related Articles

  • Zwróć uwagę na dobre linkowanie wewnętrzne strony

Ważne jest aby podczas czytania użytkownik był w stanie przejść z danego artykułu na inną podstronę. Możemy mu to ułatwić poprzez umieszczanie linków np. do poprzednich artykułów w, których poruszaliśmy już daną kwestię i uważamy, że użytkownik może znaleźć więcej informacji w podanym przez nas źródle. Zaangażuje to bardziej użytkownika przez co WO znacznie spadnie.

  • Staraj się utrzymać dużą szybkość swojej strony
Czytaj  Pozycjonowanie sklepów internetowych on-page SEO i off-page SEO.

Pamiętaj! Szybkość działania Twojej strony ma ogromny wpływ na postrzeganie jej przez użytkownika a co za tym idzie na współczynnik odrzuceń.

  • Pamiętaj, że nie jest to kluczowy czynnik do optymalizacji

Na koniec należy zapamiętać, że jest on jednym z dziesiątek wskaźników na, który należy zwrócić uwagę ale nie należy popadać w obsesję nad jego unormowaniem. Nie mniej, warto na pewno zwrócić na niego uwagę a jego polepszenie z pewnością pomoże nam w zwiększeniu ilości konwersji.

Polecane wpisy
Link Building…

Link Building... Time-intensive. Frustrating. Sometimes confusing. Yet Unavoidable. Because ultimately, it's still the trump card for higher rankings. Many of Czytaj dalej

10 motywów 2017 roku dla WordPress

Jeśli planujecie stworzyć Państwo swoją pierwszą stronę www, to na pewno będziecie zastanawiać nad wyborem nie tylko funkcjonalnego rozwiązania, lecz Czytaj dalej

Optymalizacja strony w 7 krokach

Elementem składającym się na cały proces pozycjonowania strony jest jej optymalizacja, która powinna zostać wykonana przed procesem zdobywania odnośników. Coraz Czytaj dalej

Cena profesjonalizmu

Dużo się mówi o różnicach cen usług świadczonych przez liczne znane na rynku SEO firmy. Klienci czasem bywają zdziwieni, dlaczego Czytaj dalej

Indeksacja strony www

Indeksacja strony to złożony proces dodawania elementów danej strony internetowej do bazy wyszukiwarki. Podczas indeksacji witryny pod uwagę jest bardzo Czytaj dalej

Reklama SEO. Jakie zalety daje pozycjonowanie stron internetowych?

W poszukiwaniu skutecznej, a przy tym niedrogiej reklamy online warto zwrócić uwagę na pozycjonowanie stron WWW, czyli SEO. Dlaczego warto? Czytaj dalej

Udostępnij wpis: