News Windows 11

Asystent Instalacji systemu Windows 11

Asystent instalacji systemu Windows 11 może okazać się bardzo przydatny, gdy chcesz pobrać najnowszy system Windows 11, ale nie otrzymałeś aktualizacji za pośrednictwem aktualizacji systemu Windows. Zdaniem Microsoftu najlepszy sposób na dokonanie aktualizacji najnowszego oprogramowania

W poniższym przewodniku dowiesz się, czym jest Asystent instalacji systemu Windows 11 i zostaniesz przeprowadzony krok po kroku przez proces instalacji.  Jak więc korzystać z Asystenta instalacji systemu Windows 11, aby uaktualnić system Windows 10 do najnowszej wersji systemu Windows 11 22H2?

Czym jest Asystent Instalacji Windows 11?

Asystent instalacji systemu Windows 11 był znany wcześniej jako asystent aktualizacji systemu Windows 10. Wiele osób zastanawia się czy obecna wersja nadal działa na tych samych zasadach co wcześniej. Możemy was uspokoić, cel asystenta instalacji systemu Windows 11 jest taki sam. Jest nim aktualizacja komputerów do nowej wersji systemu Windows 11, gdy nie otrzymują one automatycznie aktualizacji funkcji z powodu problemów z usługą Windows Update lub z innego nieznanego powodu. Co istotne, Asystent instalacji systemu Windows 11 jest bezpłatny i każdy może z niego skorzystać, aby wymusić instalację aktualizacji systemu Windows 11 2022. Jest to najbardziej zalecany przez firmę Microsoft sposób na uruchomienie systemu Windows 11 na swoim urządzeniu. Zanim jednak zdecydujesz się na instalację najnowszej wersji oprogramowania od Microsoftu musisz sprawdzić czy:

  • Twoje urządzenie ma zainstalowany system Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej,
  • Masz co najmniej 16 GB wolnego miejsca na dysku, aby pobrać pliki aktualizacji systemu Windows 11 z lokalnego magazynu za pomocą asystenta.
  • Masz stabilne połączenie internetowe, aby pobrać pliki aktualizacji systemu Windows 11 i rozłączyć VPN, jeśli jest skonfigurowany na twoim urządzeniu.

A co najważniejsze, upewnij się, że uruchamiasz asystenta instalacji jako administrator.

Wymagania systemowe a asystent aplikacji Windows 11

Powyższe wymagania to jednak nie wszystko. Chcąc zainstalować najnowsze oprogramowanie przy pomocy asystenta instalacji systemu Windows 11 musisz spełnić następujące wymagania systemowe:

  • Procesor:  1 GHz lub szybszy z 2 lub więcej rdzeniami.
  • RAM:  4 GB lub więcej
  • Grafika:  kompatybilna z DX12 ze sterownikiem WDDM 2.0
  • Miejsce na dysku:  9 GB na pobieranie plików instalacyjnych.
  • System:  UEFI, z bezpiecznym rozruchem
  • Moduł TPM:  2.0 lub wyższy
  • Wyświetlacz:  720p @ 8 bitów lub wyższy
Czytaj  Aktualizacja Windows 10 do Windows 11 na komputerze

Jeśli nie masz pewności co do powyższych wymagań systemowych, pobierz i uruchom oficjalną aplikację PC Health Check od Microsoftu, która wskaże Ci wszelkie obszary, w których Twój komputer wymaga uwagi pod względem zgodności, i poprowadzi Cię, jak je naprawić.

Uwaga: Asystent instalacji systemu Windows 11 nie działa na komputerach z procesorem ARM.

Jak zainstalować asystenta instalacji systemu windows 11

Jeśli Twój komputer spełnia podstawowe wymagania Microsoftu do zainstalowania najnowszego systemu, możesz kontynuować proces zgodnie z poniższym przewodnikiem. Aby dokonać aktualizacji za pomocą asystenta instalacji systemu Windows 11:

  1. Otwórz dowolną przeglądarkę internetową i odwiedź oficjalny link do pobrania systemu Windows 11 tutaj,
  2. Następnie kliknij ikonę Asystenta instalacji systemu Windows 11 “Pobierz teraz”
  3. Po pobraniu kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz „Uruchom jako administrator”.
  4. Wybierz „Tak”, aby zezwolić aplikacji na pracę. Spowoduje to wyświetlenie warunków licencji firmy Microsoft, przewiń w dół, aby je przeczytać, a gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zaakceptuj i zainstaluj.
  5. Asystent instalacji systemu Windows 11 rozpocznie pobieranie niezbędnych plików systemu Windows 11 na komputer lokalny. Czas pobierania zależy od szybkości łącza internetowego.
  6. Asystent instalacji systemu Windows 11 pobierze około 5 GB danych z Internetu i oryginalną aktualizację systemu Windows 11 z serwera Microsoft.
  7. Po zakończeniu pobierania systemu Windows 11, Asystent instalacji systemu Windows 11 rozpocznie weryfikację pobierania w tle. Ponownie zajmie to kilka minut, zanim osiągnie 100%.
  8. Proces instalacji powinien rozpocząć się automatycznie po zweryfikowaniu plików. Proces ten będzie trwał trochę dłużej (około 15 do 20 minut)
  9. Po zakończeniu instalacji komputer automatycznie uruchomi się ponownie po 30 minutach. Możesz też kliknąć opcję „Uruchom ponownie teraz”, aby zapisać system Windows 11 i skonfigurować go dla Ciebie.
  10. Po ponownym uruchomieniu komputera i wyświetleniu monitu o pracy nad aktualizacjami upewnij się, że komputer jest włączony (nie wyłączaj komputera w tym czasie). Podczas tego procesu komputer może zostać ponownie uruchomiony kilka razy.
  11. Po zakończeniu procesu pojawi się monit o zalogowanie się do konta, gdy jesteś na ekranie blokady.  System Windows powinien teraz kontynuować konfigurację.
  12. Po zakończeniu zostaniesz automatycznie przeniesiony na pulpit. Wszystkie twoje dane powinny zostać zachowane, a wszystkie zainstalowane aplikacje powinny pozostać nienaruszone.
Czytaj  Zastosowanie skanerów 3D

Asystenta instalacji systemu windows 11 nie działa?

Może zdarzyć się tak, że napotkasz problemy podczas instalowania oprogramowania za pomocą asystenta instalacji systemu Windows 11. Microsoft udostępnił ścieżkę działania w takich sytuacjach. Zaleca się aby przed wypróbowaniem proponowanych rozwiązań wykonać kopię zapasową prywatnych plików. W tym celu możesz skorzystać z Historii plików, aby sporządzić kopię zapasową plików na innym dysku lub po prostu użyć USB. Możesz także tworzyć kopie zapasowe plików za pomocą usługi OneDrive. A jeśli zalogujesz się w systemie Windows za pomocą konta Microsoft, ustawienia systemu zostaną automatycznie przywrócone po aktualizacji pod warunkiem, że masz połączenie z Internetem. Jeśli masz ten etap za sobą oto co rekomenduje Microsoft:

  • Zwolnij trochę miejsca na dysku – urządzenie musi posiadać odpowiednią ilość miejsca. Upewnij się, że twój komputer posiada co najmniej 16 GB wolnego miejsca do uaktualnienia 32-bitowego systemu operacyjnego lub 20 GB w przypadku 64-bitowego systemu operacyjnego. Jeśli nie ma takiej możliwości do zainstalowania aktualizacji może być konieczne włożenie dysku USB.
  • Uruchom ponownie – banalny sposób, jednak w wielu sytuacjach się sprawdza, a to dlatego, że wiele aktualizacji wymaga ponownego uruchomienia urządzenia. W tym celu zapisz swoją pracę i zamknij wszystkie otwarte aplikacje. Następnie kliknij  Start  > Zasilanie i wybierz opcję Zaktualizuj i uruchom ponownie lub Zaktualizuj i zamknij.
  • Uruchom ponownie usługę Windows Update – może zdarzyć się tak, że pomimo pobrania niektórych aplikacji, mogą być dostępne kolejne. Aby to sprawdzić wybeirz Start  > Ustawienia  > Windows Update  > Sprawdź, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli takie się pojawią, pobierz i zainstaluj wszystkie nowe aktualizacje.
  • Odłącz zewnętrzny sprzęt – zewnętrzne urządzenia pamięci masowej oraz dyski, stacje dokujące i inny sprzęt podłączony do Twojego urządzenia może, ale nie musi stwarzać problemów w aktualizacji systemu. Jednak jeśli napotkałeś taki problem warto odłączyć wszystkie te elementy, które nie są konieczne do wykonywania podstawowych funkcji. Następnie spróbuj ponownie uruchomić aktualizacje i sprawdź, czy problem został rozwiązany.
  • Zaktualizuj sterowniki innych firm – powodem dlaczego Asystent instalacji systemu Windows 11 nie spełnił swojego zadania może mieć źródło w sterownikach.
Czytaj  Jak utworzyć partycję dysku w Windows 11?

Jeśli w urządzeniu został dodany sprzęt, należy sprawdzić aktualizacje sterowników  innych firm oraz instrukcje dotyczące instalacji na stronie odpowiedniego producenta sprzętu. Po aktualizacji sterowników należy ponownie uruchomić aktualizację i sprawdzić czy rozwiązało to problem.

  • Sprawdź w Menedżerze urządzeń – na koniec klasyka, czyli sprawdzanie czy pojawiły się jakieś błędy w Menadżerze zadań. W tym celu:
  1. Na pasku zadań wpisz menedżer urządzeń, a następnie wybierz pozycję Menedżer urządzeń z listy wyników.
  2. W wyświetlonym oknie poszukaj dowolnego urządzenia z umieszczonym obok żółtym wykrzyknikiem. (Może być konieczne kliknięcie każdej kategorii, aby wyświetlić listę urządzeń). Zaznacz nazwę urządzenia.
  3. Aby naprawić błędy, wybierz opcję Akcja, a następnie wybierz Aktualizuj sterownik lub Odinstaluj.

Czy warto do zaktualizowania wybrać asystenta instalacji systemu Windows 11

Te sposoby powinny pomóc w instalacji najnowszego oprogramowania od Microsoft. Czy warto do zaktualizowania wybrać asystenta instalacji systemu Windows 11? To dobre bezpłatne oficjalne narzędzie, jednak brak wbudowanego skanowania diagnostycznego sprawia, że ​​korzystanie z niego jest uciążliwe dla użytkowników, których konfiguracja komputera nie spełnia wszystkich wymagań systemowych. Niemniej jednak sam proces przebiega w miarę szybko i sprawnie, więc jeśli zastanawiasz się, który sposób wybrać, to ten przy pomocy asystenta instalacji systemu WIndows 11 jest wart rozważenia.

Polecane wpisy
Szyfrowana komunikacja między dwoma serwerami Windows
Szyfrowana komunikacja między dwoma serwerami Windows

Szyfrowana komunikacja między dwoma serwerami Windows Ustanowienie szyfrowanego połączenia między dwoma serwerami Windows zapewnia bezpieczeństwo i poufność przesyłanych danych. W Czytaj dalej

Czym są altcoiny?
Czym są altcoiny?

Altcoiny (ang. alternative coins) to kryptowaluty, które powstały po Bitcoinie, czyli pierwszej i najbardziej znanej kryptowalucie. Altcoiny różnią się od Czytaj dalej