Informatyka

Windows 8.1 – sztuczki i wskazówki

Przedstawiam nową serię TOP 10, w pierwszej poradzie bohaterem jest system Windows 8. Najnowsze dzieło Microsoftu, które przyniosło wiele usprawnień, rewolucji, generalnie nowości. Użytkowników ósemki przybywa, sam nie tak dawno zostałem jednym z nich. Pomyślałem, że warto się mu przyjrzeć i wypisać sztuczki oraz wskazówki.

#1. Tryb pulpitu po włączeniu komputera

Domyślnie przy starcie Windowsa 8 pojawiał nam się interfejs Modern UI, czyli kafelki. Z tego można było przejść do pulpitu, klikając odpowiadający mu kafelek. Trzeba zaznaczyć, że w Windows 8 nie było wyboru. Od Windowsa 8.1 można ustalić co ma się pokazać jako pierwsze, czyli po starcie systemu.

Należy kliknąć prawym klawiszem myszki na pasek Start (w trybie pulpitu), z menu kontekstowego wybrać opcję Właściwości. Następnie przejść do karty Nawigacja i zaznaczyć opcję “Po zalogowaniu lub zamknięciu wszystkich aplikacji na ekranie przejdź do pulpitu zamiast do ekranu startowego”.

#2. Skróty w rogach ekranu

W lewym górnym rogu pojawia się skrót do ostatnio używanych aplikacji, można kliknąć na któryś z nich i przeciągnąć na prawą lub lewą stronę. W ten sposób podzielić można ekran na dwie aplikacje.

W prawym dolnym rogu jest logo systemu Windows, które jest skrótem do ekranu startowego/pulpitu. Przy kliknięciu prawym klawiszem na logo pojawi się menu dla zaawansowanych użytkowników.

W prawym górnym rogu jest skrót do paska (wyszukiwanie, udostępnianie, start, urządzenia, ustawienia) oraz informacji o dacie, sieci WiFi i baterii.

Czytaj  Nie zaniedbuj organicznych wyników wyszukiwania

W prawym dolnym rogu jest skrót do paska (wyszukiwanie, udostępnianie, start, urządzenia, ustawienia) oraz informacji o dacie, sieci WiFi i baterii. Przy czym w trybie pulpitu wszystkie programy się minimalizują i pokazuje się tapeta, sam pulpit.

#3. Znikający kafelek Internet Explorer

Domyślnie IE można znaleźć w trybie pulpitu oraz w interfejsie Modern UI. Gdy zainstalujemy inną, odrębną przeglądarkę pojawi się problem, ponieważ IE znika z interfejsu Metro UI. Należy zaznaczyć, że dzieje się to tylko wtedy, gdy nową przeglądarkę ustawimy jako domyślną w systemie.

top-10-windows-8-1

Rozwiązaniem tego problemu jest uruchomienie Internet Explorera, przejście do ustawień (ikona koła zębatego w prawym górnym rogu ekranu), karty “Programy” i kliknięcie przycisku “Ustaw program Internet Explorer jako przeglądarkę domyślną”. Można również skorzystać ze strony res://ieframe.dll/defaultbrowser.htm i za jej pomocą zmienić obecne ustawienia domyślne.

#4. Wyszukiwanie w Windows 8.1

Wyszukiwanie zostało znacznie uproszczone w porównaniu do wcześniejszych wersji systemu Windows. Jeśli mamy przed sobą ekran startowy wystarczy zacząć pisać zapytanie. Automatycznie pojawi się pasek z wyszukiwarką, która przeszuka cały dysk. Tak możemy wyszukać program, plik na dysku.

#5. Personalizacja kafelków

Nowością w systemie są kafelki w interfejsie Modern UI. Ostatni Windows 8.1 przynosi ze sobą dodatkowy, mniejszy rozmiar kafelek. Tak więc tu pierwsza rzecz, którą możemy dowolnie zmieniać – jedne kafelki mieć większe, drugie mniejsze.

Możemy je grupować wedle uznania – w interfejsie Modern UI należy kliknąć prawym klawiszem myszki na “puste” miejsce na ekranie, następnie kliknąć przycisk Dostosuj. Nad grupą kafelków pojawi się pole, gdzie możemy wprowadzić dla niego tytuł.

#6. Włączanie komputera bez logowania

Aby przyspieszyć proces włączania komputera, można wyłączyć konieczność logowania (podawania loginu i hasła do konta). Można to zrobić, włączając okno uruchamiania skrótem Windows + R, potem należy wpisać netplwiz.

Czytaj  Komputer dla gracza - Kluczowe czynniki do rozważenia przy wyborze

top-10-windows-8-2

Pokaże się okienko “Konta użytkowników”, gdzie należy odznaczyć opcję “Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło”. Potem już pozostaje zatwierdzić zmianę za pomocą przycisku Ok.

#7. Wyłączanie dynamicznych kafelków

Niektóre z kafelków są dynamiczne, zmieniają wyświetlane teksty, obrazy. Jeżeli wolimy statyczne kafelki, możemy to zmienić poprzez kliknięcie prawym klawiszem myszki na wybrany kafelek, potem kliknięcie przycisku Wyłącz dynamiczny kafelek.

#8. Skróty klawiaturowe w Windows 8

Klawisz Windows: przełączanie między interfejsem Modern UI, a klasycznym pulpitem
Klawisz Windows + C: menu (wyszukiwanie, udostępnianie, start..) oraz pasek informacyjny z zegarem, mocą sygnału WiFi, poziomem naładowania baterii..
Klawisz Windows + Tab: przełącza między otwartymi aplikacjami z interfejsu Modern UI

Klawisz Windows + I: pasek ustawień systemu
Klawisz Windows + H: pasek udostępniania
Klawisz Windows + K: pasek urządzeń
Klawisz Windows + Q: wyszukiwarka
Klawisz Windows + F: wyszukiwarka plików
Klawisz Windows + W: wyszukiwarka ustawień
Klawisz Windows + P: ustawienia wielu ekranów
Klawisz Windows + Z: pasek ustawień dla kafelek (tylko Modern UI)
Klawisz Windows + X: menu ze skrótami do wielu narzędzi systemowych
Klawisz Windows + E: okno Mój Komputer
Klawisz Windows + R: okno Uruchom
Klawisz Windows + M: minimalizacja wszystkich okien
Klawisz Windows + Shift + M: przywrócenie zminimalizowanych okien
Klawisz Windows + D: pokaż/ukryj pulpit (w trybie pulpitu)

#9. Funkcja zrzutu ekranu/ekranów

Klawisz Windows + PrtScn wykonuje zrzut ekranu i zapisuje go w folderze Obrazy > Zrzuty ekranu. Gdy posiadamy dwa aktywne monitory (opcję Rozszerz), Windows wykona zrzut dwóch ekranów:

top-10-windows-8-3

Ciekawa funkcja, dzięki której nie ma konieczności instalacji dodatkowych programów, tak jak w starszych wersjach systemu Windows.

#10. Menedżer zadań w Windows 8.1

Menedżer zadań został zmieniony w porównaniu do wcześniejszych wersji. Moim zdaniem teraz jest wszystko czytelniejsze, łatwiejsze do odnalezienia. Została dodana karta “Historia aplikacji”, w której możemy podejrzeć czy dana aplikacja była uruchomiona, jeśli tak to przez jaki czas i ile wysłała danych.

Czytaj  Jak usunąć trojana z komputera Windows 11

top-10-windows-8-4

W karcie “Uruchamianie” mamy dostęp do aplikacji, które uruchamiane są podczas włączania komputera i jak obciążają procesor i dysk. Menedżer zadań można szybko uruchomić, używając skrótu Ctrl + Shift + Esc.

Polecane wpisy
Linux w chmurze danych
Linux w chmurze danych

Linux oferuje wiele możliwości w zakresie wykorzystania chmury danych. Dzięki swojej elastyczności, bezpieczeństwu i skalowalności, Linux jest popularnym wyborem dla Czytaj dalej

Jak usunąć trojana z komputera Windows 10
Jak usunąć trojana z komputera Windows 10

Jak usunąć trojana z komputera Windows 10 Trojany to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może powodować poważne szkody w systemach komputerowych. Czytaj dalej