Informatyka Windows 10

Windows 10 Mobile: minimalne wymagania

Microsoft opublikował minimalne wymagania sprzętowe systemu operacyjnego Windows 10 Mobile, dając tym samym pewien pogląd na to czego możemy spodziewać się po przyszłych smartfonach, z najniższego segmentu cenowego, opartych na nowej platformie mobilnej.

Minimalne wymagania to lista podzespołów oraz funkcji, bez których Microsoft nie będzie zapewniać wsparcia, w postaci systemu Windows 10 Mobile. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że specyfikacja minimalna pozwala też ocenić dla jakich urządzeń nowy system operacyjny został zoptymalizowany, tak aby mógł działać co najmniej w miarę przyzwoicie.

Być może najbardziej zaskakującą kwestią jest to, że Windows 10 Mobile wydaje się mieć nawet niższe wymagania sprzętowe niż Windows Phone 8.1. To oczywiście nie oznacza, że Microsoft nie zamierza powiększyć swojej oferty o nowe flagowce. Najwyraźniej planowane jest wejście w jeszcze niższe segmenty rynku, wciąż opanowane przez ogromny wachlarz smartfonów z Androidem.

Z informacji przedstawionych przez Microsoft wynika, że najsłabszy smartfon z systemem operacyjnym Windows 10 Mobile musi mieć ekran dotykowy o rozdzielczości co najmniej 800 x 480 pikseli. Urządzenie musi być też wyposażone w minimum 512 MB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci na dane. Musi mieć też z tyłu aparat cyfrowy o rozdzielczości 640 x 480 pikseli (VGA) lub lepszy. Nie jest natomiast wymagany aparat z przodu, moduł Bluetooth, a nawet akcelerometr. Najsłabsza konfiguracja obejmuje też procesor Qualcomm Snapdragon 210. Warto podkreślić, że Windows 10 Mobile ma obsługiwać procesory Snapdragon 615, 808 oraz 810, a także Intel X3 Sofia LTE.

Polecane wpisy
Bezpieczeństwo w sieci – jak zadbać o swoją prywatność i ochronę danych
Bezpieczeństwo w sieci - jak zadbać o swoją prywatność i ochronę danych

Bezpieczeństwo w sieci - jak zadbać o swoją prywatność i ochronę danych W dobie coraz większej digitalizacji, korzystanie z internetu Czytaj dalej