Baza wiedzy Inne News

Top 10 ciekawostek na temat spania i naszych snów, o których mogłeś nie wiedzieć!

Sen jest naturalnym i niezbędnym procesem, który regeneruje nasz organizm i sprawia, że mamy energię do działania na co dzień. Wiele osób bagatelizuje jednak rolę snu w swoim życiu. Cierpimy więc na bezsenność, nie wiedząc, co zrobić. Czasem szukamy metod, które nam pomogą, ale nie wiemy, co jest skuteczne. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego sen jest tak ważny i dlaczego warto o jego jakość.

Zadbaj o sen

Sen to czas, kiedy nasz organizm regeneruje się po całodziennej aktywności. To także czas odpoczynku i regeneracji umysłu. Jest ważny dla naszego zdrowia, nastroju i wydajności. Szacuje się, że około 90% dorosłych nie śpi regularnie. Brak snu może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób serca, otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, depresji, zaburzeń lękowych i udaru mózgu, chorób serca.

Odpoczynek to podstawa

Najbardziej podstawową funkcją snu jest zapewnienie organizmowi odpoczynku, aby mógł się zregenerować i odzyskać energię. Ale służy również wielu innym celom, takim jak regulacja rytmu dobowego. Powinniśmy spać co najmniej sześć godzin dziennie, chociaż niektóre osoby potrzebują więcej lub mniej czasu na niego, w zależności od ich wieku i rodzaju wykonywanej pracy.

Co ciekawe, spędzamy około jednej trzeciej naszego życia śpiąc! A bez dobrej jakości snu możemy cierpieć na wiele problemów zdrowotnych.

Kilka cennych faktów o śnie

Sen jest ważną częścią naszego życia. Nie tylko pomaga nam czuć się wypoczętymi, ale istnieją również inne ważne korzyści związane ze snem.

  1. To przede wszystkim czas na regenerację komórek, który sprawia, że stajemy się bardziej produktywnymi w ciągu dnia. Ale co ważne, ilość potrzebnego snu różni się w zależności od osoby, ale zwykle wynosi od sześciu do dziewięciu godzin na dobę.
  2. Zdrowy sen jest koniecznością. Regeneruje umysł i ciało. Bez odpowiedniej ilości snu częściej jesteśmy narażeni na takie choroby, jak depresja, stany lękowe, stajemy się bardziej podatni infekcje. Zdrowy sen pomaga również naszemu ciału wyzdrowieć po chorobie lub urazie, a nawet wykazano, że pomaga niektórym osobom schudnąć.
  3. Sen reguluje poziom hormonów – w czasie snu uwalnia się melatonin, która następnie przygotowuje umysł i ciało na następny dzień. Poziom kortyzolu wzrasta również podczas snu, aby pomóc nam obudzić się rano wypoczętymi i nie zasnąć przez cały dzień.
  4. Sen pomaga regulować poziom cukru we krwi. Wspomniana wyżej melatonina przyczynia się do regulacji poziomu cukru we krwi. Obejmuje to również naturalną produkcję insuliny, która może pomóc w radzeniu sobie z objawami cukrzycy.
  5. Często tego nie doceniamy, ale sen poprawia nastrój – głęboki sen pozwala naszemu ciału wejść w stan relaksu, który przyczynia się do naszej produktywności.
  6. Sen może pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona i innym chorobom neurodegeneracyjnym.
  7. Brak snu może prowadzić do otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, zawału serca, udaru mózgu.
  8. Przeciętny człowiek potrzebuje 8 godzin snu na noc, aby prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia.
  9. W zasypianiu pomaga odpowiedni wybór pościeli. Wybierz taką, w której czujesz się wygodnie. Zwiększy to Twój komfort nie tylko przed zaśnięciem, ale także pozwoli w nocy odpowiednio wypocząć Twojemu ciału. Nie ignoruj tego, w czym śpisz, często to właśnie nieodpowiedni materac czy pościel powodują problemy z zasypaniem.
  10. Mózg ma wyższy poziom aktywności podczas snu REM niż o każdej innej porze dnia.
Czytaj  Twoje dziecko nie może zasnąć? Powodem może być niewłaściwie dobrana... pościel!

Jak walczyć z bezsennością?

Bezsenność to zaburzenie snu, które dotyka wielu ludzi. Może to być spowodowane stresem, lękiem, depresją lub innymi schorzeniami psychicznymi. Bezsenność jest również często wynikiem choroby.

Istnieje wiele sposobów leczenia bezsenności i ważne jest, aby znaleźć odpowiednią dla siebie terapię. Są leki, które mogą pomóc w zasypianiu, ale mogą nie działać u wszystkich. Również zmiana nawyków, taka jak unikanie kofeiny lub alkoholu przed snem, ułatwia zasypianie. Bardzo ważne jest także spanie w ciemnym pokoju. Zaciemnione pomieszczenie pomaga lepiej zasnąć niż spanie w pokoju ze światłem wpadającym ze źródeł zewnętrznych, takich jak latarnie uliczne lub reflektory przejeżdżających samochodów.

Sposobów na zasypianie jest wiele. Niektóre z nich są bardziej skuteczne niż inne. Ważne jest, aby wiedzieć, co działa w Twoim przypadku, a co nie. Np. niektórym osobom łatwiej jest zasnąć, jeśli mają rutynę przed snem. Można też czytać przez godzinę przed pójściem spać lub wziąć kąpiel. Innym osobom pomaga wypicie herbaty ziołowej przed snem lub gorący prysznic.

Jeśli zmagasz się z bezsennością, możesz zrobić kilka rzeczy, aby lepiej spać w nocy. Warto upewnić się, że Twoja sypialnia jest wystarczająco ciemna i chłodna, abyś mógł spać wygodnie, nie będąc ani zbyt gorącym, ani zbyt zimnym pokoju.

Sen to jedna z naszych najważniejszych czynności

Sen jest naturalnym i niezbędnym procesem w utrzymaniu dobrego zdrowia. Nie tylko ładuje Twoje ciało i umysł energią, ale także wspomaga pamięć i kreatywność. To też naturalny proces organizmu, który pomaga nam się zregenerować i odbudować. Sen jest również niezbędny dla naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia emocjonalnego.

Artykuł przygotował sklep internetowy lavaro.pl, oferujący pościele, kołdry, prześcieradła, poduszki i inne tekstylia do domu
Polecane wpisy
Ekspansja Internetu rzeczy (IoT)
Ekspansja Internetu rzeczy (IoT)

Ekspansja Internetu rzeczy (IoT) to proces dynamicznego rozwoju i powszechnego stosowania technologii, która umożliwia połączenie różnych urządzeń i przedmiotów z Czytaj dalej