Baza wiedzy Kryptowaluty News

Kryptowaluty – FAQ

Kryptowaluty – FAQ

Dla kogo jest inwestowanie w kryptowaluty?

Dla każdego, kto dostrzega potencjał w tym rynku, wiąże z nim nadzieje na uzyskanie wysokich stóp zwrotu, a zarazem akceptuje towarzyszące mu ryzyko. Co ważne, w waluty cyfrowe mogą obecnie swobodnie inwestować ludzie z praktycznie całego świata.

Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty, aby mieć szanse na duże zyski? Jakie jest ryzyko inwestycyjne?

Kryptowaluty mają bardzo duże wahania cen i są w stanie wygenerować zarówno dotkliwe straty, jak i ogromne, niespotykane na żadnym innym rynku, stopy zwrotu. Niektóre projekty w czasie hossy potrafią zyskać na wartości nawet kilkaset czy kilka tysięcy procent w ciągu tygodnia lub miesiąca, co pokazuje, że nawet niewielkie kwoty inwestycji w kryptowaluty mogą zapewnić naprawdę wysokie zyski. Pamiętaj jednak, że ryzyko na tym rynku jest niezwykle wysokie i w okresie gwałtownych wyprzedaży można bardzo szybko stracić większość zainwestowanego kapitału.

Jak ograniczyć zagrożenia związane z inwestowaniem w kryptowaluty?

Sposobem na ograniczenie ryzyka inwestycyjnego są m.in. sukcesywne zakupy kryptowalut, które pozwolą uśrednić cenę wejścia w inwestycję, a także stosowanie i trzymanie się określonej strategii inwestycyjnej; należy mieć też na uwadze analizę techniczną oraz fundamentalną i unikać nabywania aktywów tuż po silnych wzrostach. Poza tym warto również zadbać o bezpieczne przechowywanie swoich kryptowalut i nie korzystać z giełd mało znanych lub o złej reputacji.

Czytaj  Kryptowaluty w 2023 roku

Od jakich kwot można zacząć inwestowanie w kryptowaluty?

W odróżnieniu np. od akcji kryptowaluty możesz nabywać w ułamkowych częściach. Dzięki temu nawet bitcoin, który kosztuje dziesiątki tysięcy dolarów, jest dostępny dla osób z niewielkim kapitałem. Minimalna wartość transakcji zależy od giełdy i konkretnej kryptowaluty, przy czym najczęściej nie przekracza kilku dolarów.

Jakie są najważniejsze i najpopularniejsze kryptowaluty?

Poza bitcoinem, zaliczamy do nich m.in. litecoina (LTC), ethereum (ETH) czy ripple (XRP). Ta ostatnia została stworzona z myślą o potrzebach banków, litecoin zapewnia szybsze i tańsze transakcje niż bitcoin, natomiast sieć ethereum pozwala na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Dużą popularnością cieszą się również cardano, polkadot, solana czy dogecoin.

Z jakimi technologiami i innowacjami wiążą się kryptowaluty?

To m.in. technologia blockchain, kryptografia, smart kontrakty, tokeny NFT, DeFi (decentralized financed) czy inne zdecentralizowane aplikacje i serwisy, a nawet internet rzeczy.

Czy giełdy kryptowalut są bezpieczne?

W przeszłości zdarzały się poważne kradzieże, a nawet zniknięcia całych giełd (wraz ze środkami inwestorów). Obecnie wiele z nich to duże przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu, które chcą dostarczać inwestorom możliwie najlepsze i najbezpieczniejsze usługi. Stosują  liczne zabezpieczenia swoich systemów, czy też co najmniej dwuetapową autoryzację transakcji i wypłat środków. Mimo wszystko, ze względu choćby na brak regulacji, kryptogiełdy nadal nie są tak bezpieczne, jak np. domy maklerskie czy banki.

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Krypto możesz trzymać na giełdzie, ale bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przesłanie ich do specjalnego portfela kryptowalut. Taki portfel może mieć postać fizyczną, internetową, mobilną, desktopową, a nawet papierową. Niezależnie który wybierzesz, musisz zadbać o bezpieczne przechowywanie klucza prywatnego (hasła dostępu).

Czy na rynku kryptowalut możliwy jest handel z dźwignią?

Tak, w obrocie dostępne są kontrakty terminowe i opcje na kilkadziesiąt najpopularniejszych kryptowalut, przy czym oferują je tylko niektóre kryptogiełdy (np. Binance). Z lewarem możesz inwestować w krypto także za pośrednictwem kontraktów CFD, udostępnianych przez tradycyjnych brokerów np. XTB czy TMS Brokers.

Czytaj  Co zrobić, by komputer się nie przegrzewał?

Jak rozliczyć dochody z inwestycji kryptowalutowych?

Dochody z kryptowalut są opodatkowane 19% podatkiem od zysków kapitałowych i muszą zostać rozliczone na formularzu PIT-38. Chodzi tutaj o ten sam dokument, który wykorzystuje się do rozliczania transakcji na rynku akcji, obligacji czy innych instrumentów finansowych.

Mamy nadzieję, że lektura artykułu choć trochę pomogła Ci zrozumieć podstawy inwestowania w kryptowaluty.

#kryptowaluty #Oszustwakryptowalutowe

Polecane wpisy
Jakie zalety posiada młodzieżowy materac piankowy?

Wybierając pierwszy, duży materac dla nastolatka powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników. Szczególną popularnością cieszą się uniwersalne materace 80x180. Jest Czytaj dalej

Jak stworzyć piękny trawnik

Założenie trawnika i uzyskanie estetycznego efektu końcowego jest zadaniem wymagającym zarówno sporego poświęcenia, jak i... cierpliwości. Posiana trawa nie będzie Czytaj dalej

Jaki kabel do ładowarki – zamiennik czy oryginalny ?

Gdy ikona baterii na telefonie zmienia kolor na czerwony, a procent jej naładowania spada do 5%, wpadasz w panikę. Zaczynasz Czytaj dalej

Dobre systemy dla Twojego biznesu!

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, doskonale wie o tym, że nie jest to ścieżka usłana samymi płatkami róż, często zdarzają Czytaj dalej

Udostępnij wpis: