Proste konstrukcje, otwarte wnętrza, energooszczędne rozwiązania, – główne wyznaczniki nowoczesnych projektów domów.
Inne

Proste konstrukcje, otwarte wnętrza, energooszczędne rozwiązania, – główne wyznaczniki nowoczesnych projektów domów.

W segmencie projektowania domów jednorodzinnych stale rośnie zainteresowanie nowoczesnymi propozycjami, idącymi z duchem czasu. Czyste formy, stonowane barwy, innowacyjne materiały i rozwiązania sprawiają, że nowoczesne domy są preferowane przez wielu inwestorów. Jak wybrać nowoczesny projekt do,mu dopasowany do naszych potrzeb? Na czym powinniśmy się skupić analizując poszczególne projekty?

Dom przy Czekoladowej
Dom przy Czekoladowej

 

Dom o nowoczesnym charakterze – po czym poznać neo design?

 

Inwestorzy planujący budowę swojego domu często zastanawiają się, po czym poznać architekturę nowoczesnych budynków jednorodzinnych. Na wstępie warto rozwiać wątpliwości dotyczące tego rodzaju domów. Charakteryzują się one przede wszystkim prostą bryłą, opartą strukturze prostokąta, lub kwadratu. W mniejszej intensywności, ale również występują projekty nowoczesnych domów odwzorowujące kształt litery L. Kiedyś kojarzone głównie z płaskimi dachami, dziś  projekty nowoczesnych domów występują również jako konstrukcje z dachami symetrycznymi dwuspadowymi oraz wielospadowymi. Duże przeszklenia, zwłaszcza w strefie pobytu dziennego, złożonej z kuchni i salonu, są często stosowane, zapewniając obfitą ilość naturalnego światła.
Warto podkreślić, że cechą charakterystyczną nowoczesnych domów są otwarte wnętrza, minimalizujące występowanie ścian działowych do koniecznego minimum. Salon, kuchnia i jadalnia łączą się w jedną dużą przestrzeń, co, w połączeniu z dużymi oknami, sprawia, że wnętrza są jasne i przestronne.

Współczesne domy, o nowoczesnej estetyce, wyróżniają się także kolorystyką, gdzie elewacje biało-szare, z elementami betonu architektonicznego, drewna lub kamienia, prezentują się elegancko i przyciągają wzrok. Materiałami dominującymi w wykończeniach są stal nierdzewna, aluminium i szkło, szczególnie widoczne w elementach takich jak zadaszenia tarasów, ogrody zimowe, stolarka okienna i balkonowe balustrady.

Dom przy Olchowej 8
Dom przy Olchowej 8

 

Energooszczędność w zgodzie z duchem czasu.

 

Projekty nowoczesnych domów to nie tylko innowacyjny design, lecz również skupienie na oszczędności energii. Ci, którzy zdecydują się na domy tego typu, muszą zdawać sobie sprawę, że ogromną rolę w efektywnym wykorzystaniu zalet budynku spełnia odpowiednie ustawienie domu względem stron świata. Właściwe posadowienie i zorientowanie domu umożliwia maksymalne wykorzystanie energii słonecznej i minimalizację zużycia tradycyjnych źródeł energii. Już na etapie projektowania nowoczesnych domów można zauważyć specyficzny układ pomieszczeń, rozmieszczenie okien oraz zwartość bryły budynku. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych, właściwa izolacja ścian, okna o wysokiej energooszczędności oraz eliminacja mostków termicznych, przekłada się na niskie zużycie energii i obniżone koszty ogrzewania. Istotną rolę odgrywa także wentylacja, zwłaszcza systemy z odzyskiem ciepła, takie jak rekuperacja, pozwalające na dalsze ograniczenie zapotrzebowania na energię. Dodatkowo, nowoczesne budynki często wyposażane są w instalacje solarne, fotowoltaikę oraz projekty ogrzewania pompą ciepła doskonale wpisujące się we współczesne trendy wykorzystywania alternatywnych źródeł energii i podnoszenia efektywności energetycznej.

Czytaj  Akcje spółek, co to za instrument i jak działa?

W poszukiwaniu projektów nowoczesnych domów warto zajrzeć na GALERIADOMOW.PL. Zoptymalizowane pod względem kosztów budowy, energooszczędne i eleganckie domy można tam znaleźć w różnych rozmiarach i konfiguracjach.

Polecane wpisy
Najnowsze trendy w paznokciach
Najnowsze trendy w paznokciach

Ostatnie lata przyniosły mnóstwo nowości w dziedzinie stylizacji paznokci, a my jesteśmy gotowi przedstawić Ci najgorętsze trendy, które zdobywają serca Czytaj dalej

Ubezpieczenie domu od kradzieży – co warto wiedzieć?
Ubezpieczenie domu od kradzieży - co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo domu i dobytku to jeden z podstawowych priorytetów każdego właściciela nieruchomości. Ubezpieczenie od kradzieży może zapewnić spokój ducha i Czytaj dalej