Baza wiedzy Pozycjonowanie

Jak optymalizować posty na blogu?

Chcesz sam wypozycjonować swoją stronę, ale nie wiesz jak? Mamy dla Ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że aby oglądać naprawdę dobre efekty, będziesz musiał skorzystać z usług agencji, która się na tym zna. Jest jednak i dobra wiadomość – na lepszą optymalizację strony możesz wpłynąć nawet poprzez drobne działania na poziomie pojedynczego wpisu. Warto je znać i zacząć regularnie stosować.

Pozycjonowanie: Jak zacząć, czyli 10 kroków do celu

Oto nasze praktyczne wskazówki, które podpowiedzą Ci, w jaki sposób dopasować do wymogów Google wpisy na blogu. Jeśli potrzebujesz przykładu, obejrzyj nasz tekst – on sam też został zoptymalizowany!

1. Wyodrębnij słowo kluczowe będące esencją danego postu

Zanim siądziesz do pisania tekstu, zastanów się, jaka fraza najtrafniej opisuje to, co stanowi główny temat wpisu. Zapisz ją sobie wielkimi literami w pamięci, ponieważ to na nią będziesz optymalizować swój artykuł.

2. Zamieść w tytule kluczową frazę

Umieść wybrane słowo kluczowe w nagłówku swojego posta. Niech będzie nieodmienione, zachowane w takiej formie, w jakiej internauta wpisałby je do wyszukiwarki. Na przykład – nie ma co się kryć – naszą frazą wybraną dla tego artykułu jest pozycjonowanie jak zacząć. W związku z tym umieściliśmy ją w tytule tekstu.

Czytaj  Komputer dla gracza - Kluczowe czynniki do rozważenia przy wyborze

3. Zadbaj o odpowiednią długość tytułu posta

Tytuł nie powinien być ani za krótki, ani za długi. Najlepiej, jeśli znajdzie się w przedziale 50-60 znaków. Nasz ma 56 – idealnie!

4. Zamieść frazę w meta tagach

Jest to tytuł i opis zawartości posta, który wyświetla się użytkownikom w wyszukiwarce. Jeśli chodzi o meta description, to liczą się tutaj krótkie i zwięzłe zdania, bo musisz się zmieścić w 155 znakach. Nie zapomnij także, by w opisie ująć pozycjonowaną frazę. Opis meta możesz w łatwy sposób zamieścić za pomocą specjalnych wtyczek, na przykład Yoast.

5. Pisz selekcjami

Tekst internetowy rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest dbanie o czytelność tekstu. Dobrze jest podzielić go na kilka części, użyć punktorów lub numerowanych list. Rozwiązań jest wiele, dlatego wybierz te, które będą najlepsze dla formy Twojego wpisu.

pozycjonowanie

6. Używaj pogrubień

Oczywiście z umiarem. Nie chodzi o to, by pogrubić cały tekst, ale wyróżnić nagłówki i kluczowe zdania. Decydując się na użycie wytłuszczeń, kieruj się dobrem czytelnika. Ten wchodząc na stronę, częściej skanuje tekst niż rzeczywiście go czyta, dlatego postaraj się, aby znalazł odpowiedzi, których szuka.

7. Nazwij i opisz odpowiednio zdjęcia

Każda zamieszczana przez Ciebie fotografia powinna mieć ALT, czyli alternatywny opis. Zarówno w nim, jak i nazwie zdjęcia powinno znajdować się słowo kluczowe. Dzięki temu Twoja ilustracja może trafić do wyszukiwarki Google Images i generować wejścia także z tego źródła.

8. Nie bój się linkowania

Przeprowadzane w odpowiedni sposób z pewnością nie zaszkodzi. Do nowych wpisów możesz podlinkować swoje artykuły, które powstały wcześniej, o ile są w jakiś sposób powiązane z tematem. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś linkował również do stron wartych zaufania. Dzięki temu w bezpieczny sposób możesz zwiększyć liczbę odsłon bloga i zatrzymać czytelnika dłużej na stronie.

Czytaj  Ile linków wychodzących z serwisu jest akceptowalne przez Google?

9. Wpleć słowa kluczowe w tekst

Wybrana fraza powinna przewinąć się kilka razy w treści całego posta, dzięki czemu przeglądarka lepiej zaindeksuje nasz tekst. Nie przesadzaj jednak z ich ilością, bo nienaturalna aktywność słów kluczowych, zwana jako keyword stuffing, wyda się robotom Google podejrzana.

10. Pisz teksty dłuższe niż 350 słów

Wartościowe wpisy nie powinny być za krótkie. Postaraj się wyłożyć swoją wiedzę w jak najprostszy sposób, ale bez zbyt wielkich skrótów myślowych, które pozostawią czytelnika z większą liczbą pytań niż odpowiedzi.

Skontroluj swoją pracę i oglądaj efekty

Jeśli Twoja strona powstała w oparciu o WordPress, to w łatwy sposób możesz sprawdzić, czy dobrze przeprowadziłeś optymalizację wpisu – zacznij korzystać z wtyczki Yoast.

Możesz być pewien, że dobrze wykonana praca przy optymalizacji przyniesie pozytywne skutki – Twoje posty zostaną szybciej zaindeksowane, a strona może zyskać na popularności. Warto więc poświęcić kilka minut i skonstruować wpis tak, by wpłynął pozytywnie na pozycjonowanie. Jak zacząć? To proste – od wprowadzenia w życie naszych wskazówek!

Polecane wpisy
Jak wyznaczyć broadcast, adres sieci i liczbę hostów?

Dosyć częstym problemem jest wyznaczenie sobie adresu rozgłoszeniowego sieci czy maksymalnej liczby hostów w danej sieci ten krótki opis ma Czytaj dalej

Kredyt hipoteczny to pożyczka na zakup nieruchomości
Prawo podaży i popytu

Kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki, który jest udzielany na zakup lub budowę nieruchomości, takiej jak dom, mieszkanie, działka lub lokale Czytaj dalej