Finanse News

Emigracja zarobkowa

Ze zjawiskiem wyjeżdżania poza granice Polski w poszukiwaniu zatrudnienia mieliśmy do czynienia od bardzo dawna. Oczywiście jednak zjawisko to stało się szczególnie widoczne po wejściu w życie układu z Schoengen oraz otwarciu zagranicznych rynków pracy. W przeszłości mieliśmy wiele przypadków, gdy ktoś wyjeżdżał za granicę na kontrakt, co oczywiście dzisiaj również ma miejsce. Dzisiaj jednak mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją. Rynek pracy w Polsce na pewno nie należy do łatwych. Atrakcyjnych miejsc pracy mamy niewystarczającą ilość, a świadomość możliwości zarobku pokaźnych pieniędzy za granicą na pewno jest bardzo kusząca. Najczęściej obieranym kierunkiem zagranicznych wyjazdów zarobkowych Polaków są oczywiście Wyspy Brytyjskie, w tym głównie:

–        Anglia,

–        Irlandia

–        oraz Szkocja.

Polacy są chętnie przyjmowani do pracy, gdyż zasadniczo cieszą się za granicą opinią pracowników solidnych, którzy jednocześnie nie mają zbyt wygórowanych wymagań finansowych, a na pewno są one mniejsze od wymagań obywateli tego kraju. Wyspy Brytyjskie to nie jedyny kierunek emigracji zarobkowej Polaków, gdyż jak najbardziej ze sporą grupą naszych rodaków możemy zetknąć się również w takich krajach jak:

–       kraje Skandynawskie,

–       Austria,

–       Holandia

–       i inne.

Niektórzy wyjeżdżają w ciemno licząc na łut szczęścia, niektórzy załatwiają sobie zatrudnienie przez osoby znajome, które już poza granicami Polski przebywają, a jest również grupa osób, które korzystają z pomocy firm zajmujących się załatwianiem zatrudnienia w różnych krajach Europy. Takich firm na naszym rynku powstało już sporo i trzeba zaznaczyć, że cieszą się one sporym powodzeniem. Jest to pewnego rodzaju wiarygodne źródło zatrudnienia poza granicami Polski, toteż nikogo nie powinien dziwić fakt, iż ich oferta spotyka się ze sporym zainteresowaniem. Tym bardziej jest to istotne, że firmy te załatwiają z reguły nie tylko zatrudnienie, ale zapewniają także zakwaterowanie oraz przejazd do miejsca docelowego. Praca za granicą wiąże się z pewnym dostosowaniem do tamtejszych warunków, ale zasadniczo Polacy poza granicami naszego kraju nie mają problemów z zaangażowaniem w swoje obowiązki pracownicze i są pod tym względem bardzo cenieni. Tym samym zagraniczne rynki pracy otwierają się dla nas szeroko, chociaż oczywiście miejscowi bezrobotni na pewno z takiego faktu nie są zbyt zadowoleni. Być może w tej chwili masowe wyjazdy Polaków do pracy za granicą nieco ustały, ale zjawisko to nadal jest bardzo mocno zauważalne, co potęgowane jest oczywiście sytuacją na rynku pracy w naszym kraju. Dopóki nie będzie ona stabilna, wielu naszych rodaków będzie szukać lepszego zarobku w innych krajach. Oczywiście części z nich nie udaje się znaleźć odpowiedniego zatrudnienia poza granicami kraju i te osoby po pewnym czasie wracają do Polski, ale oczywiście jest to naturalna kolej rzeczy i na pewno nie można tego nazwać zjawiskiem masowym. Wyjeżdżają w głównej mierze ludzie młodzi, aczkolwiek w każdej regule mamy pewne wyjątki i w tym przypadku też tak jest.

Czytaj  Jak obniżyć swoje wydatki

Autorem tekstu jest Agencja zatrudnienia Agencja zatrudnienia

Polecane wpisy
Jak usunąć konto YouTube – poradnik
Jak usunąć konto YouTube - poradnik

Oto poradnik krok po kroku, jak usunąć konto YouTube: Jak usunąć konto YouTube - poradnik Krok Czytaj dalej

Jak zarabiać pieniądze na pasjach
Jak zarabiać pieniądze na pasjach

Pasja to coś, co sprawia nam radość i sprawia, że czujemy się spełnieni. Jeśli mamy szczęście, możemy zarabiać pieniądze na Czytaj dalej

2 KOMENTARZE

  1. A po zwrot podatku z zagranicy zapraszamy na www tax-pol pl, proszę powołać się na ten artykuł przygotujemy specjalną zniżkę 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.