Inne

ATH i korekta akcji

ATH oraz korekta akcji to słowa określający sposób, w jaki zmieniają się ceny akcji.

ATH, korekta akcji – co warto o tym wiedzieć?

Wszyscy ci, którzy są zainteresowani inwestycjami w akcje spółek notowanych na giełdzie, z uwagą śledzą kursy akcji czy ETF. W branży finansowej często stosuje się takie określenia jak ATH czy korekta kursu. Co one oznaczają z punktu widzenia inwestycji na giełdzie?

ATH, czyli szczyt ponad wszystko

Tym, co zapewne interesuje każdego, kto posiada akcje danej spółki, jest jej ATH. ATH to skrótowiec pochodzący od angielskiego terminu: All-Time High, co w tłumaczeniu na język polski oznacza najwyższą cenę, jaką dane aktywo osiągnęło kiedykolwiek w historii.

Wskaźnik ten jest ważny z punktu widzenia inwestorów – jak wiadomo, ich celem jest osiągnięcie możliwie jak najwyższego zysku z tytułu inwestycji w akcje czy inne instrumenty finansowe.

Osiągnięcie ATH oznacza zazwyczaj jedną z dwóch sytuacji:

  • spółka osiągnęła w ostatnim okresie wyjątkowo duże sukcesy, które spowodowały gwałtowny jak nigdy wcześniej wzrost zainteresowania akcjami. W takim przypadku ATH jest znacznie wyższe od średniego kursu akcji z ostatnich miesięcy lub lat. Wariant ten dotyczy raczej mniejszych spółek, które dopiero budują swoją pozycję na rynku lub ich nagły wzrost wynika z niecodziennych zjawisk zachodzących na świecie. Dobrym przykładem są tu losy firmy Mercator, której akcje gwałtownie wzrosły w związku z pandemią koronawirusa (Mercator to przedsiębiorstwo, które dostarcza na rynek m.in. środki ochrony osobistej),
  • przedsiębiorstwo od pewnego czasu systematycznie się rozwija, w związku z czym jego akcje stopniowo rosną. ATH jest wówczas jedynie nieznacznie wyższe od poziomu, który zazwyczaj przyjmują akcje przedsiębiorstwa.

Korekta akcji

Z jednej strony ATH to dowód na pomyślny rozwój prowadzonego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że zaufanie inwestorów do danej spółki jeszcze nigdy nie było tak wysokie. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że współczesny rynek finansowy charakteryzuje się dynamizmem. W efekcie jeszcze przed zakupem akcji znajdujących się na szczycie trzeba mieć na uwadze ryzyko korekty akcji. Co to oznacza?

Czytaj  Jak wybrać dobrą firmę logistyczną?

Korekta kursu akcji oznacza sytuację, w której cena akcji spada po krótszym lub dłuższym okresie wzrostu. Powszechnie uznaje się, że korekta jest naturalnym zjawiskiem na rynku finansowym – niemożliwe jest przecież, by kurs akcji przedsiębiorstwo rósł bez przerwy. Korekta akcji ma swoje źródło również w tym, że część spośród inwestorów, którzy wcześniej kupili akcje po niższym kursie, zaczyna spieniężać posiadane papiery wartościowe – następuje wówczas realizacja zysków. W efekcie kurs akcji może nieznacznie się obniżyć.

W pewnym sensie korekta ceny akcji jest mechanizmem regulującym. Jeśli w jej wyniku ceny się obniżą, może to stanowić dla pozostałych inwestorów zachętę do zakupu papierów wartościowych danej spółki, a w konsekwencji – dobry moment na odbicie kursu i początek kolejnych wzrostów.

W takiej sytuacji mówi się, że doszło do krótkoterminowej korekty akcji – może ona od paru dni do kilku tygodni i nie ma większego związku z faktyczną kondycją, w jakiej znajduje się dana spółka. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli korekta ta trwa np. pół roku. Taki stan może wynikać z kondycji, w jakiej znajduje się dana gospodarka (faza recesji), a także braku zaufania ze strony inwestorów, którzy są pełni obaw co do perspektyw przedsiębiorstwa.

Polecane wpisy
Jak roślinne suplementy na pamięć mogą wspierać Twoje możliwości umysłowe?
Jak roślinne suplementy na pamięć mogą wspierać Twoje możliwości umysłowe?

W dzisiejszym świecie, pełnym wyzwań intelektualnych, tempo życia i obciążenie mentalne mogą prowadzić do problemów z koncentracją, zapamiętywaniem, a nawet Czytaj dalej

Zezwolenie na pracę w Polsce: jak uniknąć odrzucenia wniosku?
Zezwolenie na pracę w Polsce: jak uniknąć odrzucenia wniosku?

Zezwolenie na pracę w Polsce: jak uniknąć odrzucenia wniosku? Zezwolenie na pracę w Polsce: jak uniknąć Czytaj dalej