Waga do zabudowy, czyli praktyczne rozwiązanie dla sklepu spożywczego
Inne

Waga do zabudowy, czyli praktyczne rozwiązanie dla sklepu spożywczego

Przy wdrażaniu systemu dla sklepu spożywczego warto zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne czy funkcje poszczególnych urządzeń, ale także na aranżację stanowiska obsługi klientów. A wiele udogodnień w każdym ze wspomnianych zakresów oferują m.in. wagi elektroniczne do zabudowy. Czym konkretnie cechują się takie urządzenia pomiarowe i na jakie dodatkowe rozwiązania można zdecydować się przy ich wdrożeniu?
Waga do zabudowy, czyli praktyczne rozwiązanie dla sklepu spożywczego
Waga do zabudowy, czyli praktyczne rozwiązanie dla sklepu spożywczego

Oszczędność przestrzeni i wygoda pracy

Oszczędność przestrzeni i wygoda codziennej pracy to dwie podstawowe zalety wagi elektronicznej do zabudowy. Wynikają one, rzecz jasna, z możliwości umieszczenia takiego urządzenia np. w boksie kasjerskim lub ladzie sklepowej. Innymi słowy, waga tego typu, w porównaniu ze standardowymi technologiami pomiarowymi, praktycznie nie zajmuje cennej przestrzeni na stanowisku obsługi klientów. Dzięki temu przedsiębiorca ma również do dyspozycji więcej miejsca na rozmieszczenie pozostałych urządzeń, np. kasy lub drukarki fiskalnej, terminala płatniczego, czytnika kodów kreskowych, szuflady na pieniądze oraz komputera POS. Co więcej, warto podkreślić, że w większości przypadków w zestawie z taką wagą elektroniczną znajduje się dostosowany do niej kosz montażowy. Rozwiązanie tego typu jest więc od razu przygotowane do wbudowania w wybranym miejscu. A często przedsiębiorca decydujący się na omawiane urządzenie zyskuje również wolnostojący wyświetlacz. Ekran tego typu można postawić w takim miejscu, żeby był doskonale widoczny dla klientów sklepu.

 

Ważenie towarów i integracja z systemem sprzedaży w sklepie

Wagi do zabudowy są urządzeniami typowo systemowymi i z dużym powodzeniem odnajdują się w rozwiązaniach sprzedażowych dla sklepów. W przypadku modeli dostępnych na polskim rynku, produkowanych np. przez Elzab, Fawag czy Dibal, standardem jest bezpośrednia współpraca albo z komputerem (np. terminalem komputerowym typu POS), albo z kasą fiskalną. Sposób takiej łączności zależy zaś od interfejsów komunikacyjnych, które są obsługiwane przez wspomniane urządzenia. Natomiast zdecydowanie najczęściej można spotkać się z połączeniem przewodowym przez port USB albo RS-232.

Czytaj  Dlaczego kroplówka nawadniająca to dobre rozwiązanie?

A co konkretnie zapewnia współpraca różnych elementów systemu sprzedaży dla sklepu? Przede wszystkim każdorazowe przesyłanie wyników pomiarowych z wagi elektronicznej do komputera lub kasy fiskalnej. Takie rozwiązanie eliminuje więc ewentualne błędy, które mogą występować w przypadku ręcznego wprowadzania danych pomiarowych. Ponadto, automatyczne przesyłanie wyników ważenia zdecydowanie przyspiesza prowadzenie sprzedaży w każdym punkcie handlowym. A, jak wiadomo nie od dziś, sprawna obsługa na stanowisku kasowym to jedna z najważniejszych kwestii z punktu widzenia klientów.

Osobną kwestią są zaś same wyniki pomiarowe, a konkretnie – ich duża dokładność. Tutaj należy podkreślić przede wszystkim dwuzakresowość, jaką charakteryzują się współczesne wagi elektroniczne. Natomiast, biorąc pod uwagę urządzenia przeznaczone do pracy w zabudowie, ich funkcjonalność obejmuje zazwyczaj precyzyjne pomiary masy towarów w trybie od 0 do 6 kg (z dokładnością do 2 g) oraz od 6 do 15 kg (z dokładnością do 5 g). Dzięki temu omawiane wagi elektroniczne sprawdzają się znakomicie nawet w sklepach oferujących bardzo zróżnicowany asortyment produktów spożywczych.

 

Wago-skaner, a więc technologia o jeszcze większych możliwościach

Omawiając wagi do zabudowy, trudno nie wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu technologicznym, które jest dobrą propozycją dla sklepu spożywczego. Mowa, rzecz jasna, o wago-skanerze. Urządzenie tego typu również jest przystosowane do wmontowania np. w boksie kasjerskim lub na ladzie sklepowej. Ponadto, zapewnia precyzyjne pomiary masy w różnych zakresach (zazwyczaj 6/15 kg) oraz płynną współpracę z pozostałymi elementami systemu sprzedaży (kasa fiskalną, komputerem). W odróżnieniu od standardowej wagi do zabudowy, posiada jednak dodatkowo zintegrowany czytnik kodów kreskowych. Zapewnia więc jeszcze większą oszczędność przestrzeni na stanowisku sprzedaży w sklepie i, co oczywiste, szybsze obsługiwanie klientów danej placówki. Nic więc dziwnego, że wago-skanery są często wdrażane w dużych marketach spożywczych. Urządzenia tego typu po prostu sprawdzają się najlepiej przy większym natężeniu ruchu w punkcie handlowym, gwarantując bezcenne wsparcie w codziennej pracy kasjerów.

Czytaj  Ulga IP BOX - jak obniżyć podatki i wspierać innowacyjność w firmie?

Polecane wpisy
2 wskazówki, jak wybrać dobrą szkołę programowania z Łodzi

Branża IT uznawana jest za jedną z najbardziej przyszłościowych na świecie, a rok rocznie zarobki specjalistów z tej dziedziny rosną. Czytaj dalej

Oryginalne, ręcznie zdobione bombki choinkowe
Oryginalne, ręcznie zdobione bombki choinkowe

Choć dopiero pożegnaliśmy upalne lato, przechodząc płynnie w jesienną aurę, ani się obejrzymy, a za oknem rozpoznamy pierwsze symptomy sezonu Czytaj dalej