Jeśli trzeba nam liczyć się z wydatkami, nieracjonalne jest pozostawianie swojego budżetu domowego bez kontroli, na łasce doraźnych zachceń i przemijających pokus. Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi pozwala zaoszczędzić spore kwoty, wystarczy tylko wcielić w życie kilka pomocnych dyrektyw.
Nie wyrzucaj paragonów!
Pierwszym krokiem do przedsiębiorczego zawiadywania domowym budżetem jest szczegółowe odnotowywanie absolutnie wszystkich zakupów. Należy więc skończyć z nawykiem pozostawiania paragonów sklepowych na ladzie czy też wyrzucania ich do kosza, nawet na nie nie spojrzawszy. Dobrze jest rozpisać sobie poszczególne produkty, na które wydajemy pieniądze, i po każdym kolejnym zakupie dopisywać odpowiednią kwotę do określonej kategorii. Na koniec miesiąca otrzymamy dokładny wynik wydatków przeznaczonych na konkretne produkty, jak i — po wykonaniu prostego działania arytmetycznego — łączną sumę wszystkich zakupów. Dzięki temu prostemu sposobowi zyskamy orientację w swoich wydatkach i dowiemy się, z czego można zrezygnować, aby zaoszczędzić.
Zsumuj rachunki
Zakupy nie wyczerpują jednak listy wydatków, które każdego miesiąca zmuszeni jesteśmy ponosić z tytułu rozmaitych usług tudzież świadczeń. Znaczną część budżetu domowego pochłaniają przecież opłaty za prąd i wodę, za internet, telewizję i telefon etc. Warto więc rozpisać je sobie i podliczyć łączną ich sumę. Jeśli musimy liczyć się z każdym groszem, warto zastanowić się nad możliwością zmniejszenia poszczególnych opłat. Można zaoszczędzić np. na prądzie, decydując się na zainstalowanie w łazience żarówek halogenowych o niskiej mocy, albo na paliwie, zastępując samochód rowerem czy komunikacją miejską.
Sporządź plan wydatków
Po sporządzeniu takiego szczegółowego bilansu i po wyeliminowaniu niepotrzebnych wydatków otrzymamy rejestr produktów oraz usług niezbędnych, z których trudno byłoby zrezygnować bez drastycznego obniżenia standardów życiowych. Oduczymy się dzięki temu kupować rzeczy, bez których spokojnie moglibyśmy się obejść, co niewątpliwie odbije się korzystnie na naszym budżecie. Z tą samą skrupulatnością, z jaką przygotowaliśmy rzeczoną rozpiskę wydatków, należy również sporządzić listę wszystkich przychodów i wpływów. Na podstawie dokonanego rozliczenia można przygotować plan wydatków na przyszłe miesiące. Jeśli nawyk stosowania się doń wejdzie nam krew, z pewnością zaoszczędzimy w ten sposób wiele pieniędzy. W takim planie należy jednak uwzględnić również nieprzewidziane okoliczności lub sytuacje, które mogą przyczynić się do nadszarpnięcia domowego budżetu. Z oczywistych względów rozpiska przyszłych wydatków ma charakter wyłącznie orientacyjny, nie sposób przecież przewidzieć wszystkich ewentualności. W wyniku wypadków losowych najsumienniej nawet ułożony plan może nie sprostać doraźnym a nieoczekiwanym wymogom życiowym.
Czy pożyczka jest dobrym rozwiązaniem?
W razie poważnych kłopotów finansowych albo pod naciskiem innego rodzaju konieczności zawsze można skorzystać z ostateczności z usług firm pożyczkowych. Zdobywają sobie one wśród Polaków coraz większą popularność, a to przez wzgląd na szereg niebagatelnych zalet, w liczbie których największą jest, zdaje się, brak zawiłych procedur weryfikacyjnych, mających na celu ustalenie zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, oraz szybkość, z jaką środki trafiają na jego konto po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o pożyczkę. Pożyczki należy jednak zaciągać z głową. Nieuważne, pobieżne tylko przeczytanie umowy czy wnioskowanie o kwotę zbyt wysoką w stosunku do naszych możliwości finansowych może się okazać krokiem brzemiennym w katastrofalne skutki.
Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem finansowym odreki.pl odreki.pl