Udzielanie pierwszej pomocy to ważna umiejętność, dzięki której można uratować komuś życie. Nie potrzebujemy do tego wykształcenia medycznego, a podstawowych zachowań uczymy się już w szkole średniej. Jednak dla pracowników służby zdrowia to za mało.
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy pozwala podnieść umiejętności i daje zezwolenie na stosowanie niektórych sprzętów ratujących życie. Jak wygląda i dlaczego warto zapisać się na szkolenie KPP?
Działania w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy
Kwalifikowana Pierwsza Pomoc (KPP) to zaawansowany poziom udzielania pomocy przedmedycznej. To więcej niż zwykły kurs pierwszej pomocy, ale nie obejmuje działań zarezerwowanych dla profesjonalnych służb medycznych, takich jak ratownik medyczny czy lekarz.
Działania w ramach KPP mogą obejmować resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), opatrywanie ran, unieruchamianie złamań, kontrolę krwawienia, a także psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych. Uczestnicy poznają zasady defibrylacji poszkodowanego. Takie zdolności pozwolą zwiększyć szansę ofiar do przyjazdu lekarzy na miejsca zdarzenia.
Jak wygląda kurs kwalifikowana pierwsza pomoc?
Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) to intensywne szkolenie, w ramach którego odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne. Uczestnicy kursu poznają budowę i funkcje ludzkiego ciała oraz zasady ratowania życia w różnych sytuacjach.
Zajęcia praktyczne obejmują ćwiczenia z manekinem, a także symulacje zdarzeń, które zmuszają do prowadzenia wstępnej segregacji medycznej. Jest to zaawansowana wiedza z zakresu ratownictwa.
Szkolenie kończy się na uzyskaniu tytułu ratownika KPP, co poprzedza egzamin teoretyczny i praktyczny. Certyfikat KPP jest ważny 3-5 lat. Po tym czasie należy zrobić kolejny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Ile trwa kurs KPP?
Szkolenie z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy to zwykle około 70-80 godzin. Jest to rozłożone na kilka dni, ale może trwać nawet 2 tygodnie. Czas i intensywność zależą od ośrodka szkoleniowego – każdy ma inny program kursu, choć przekazuje tę samą wiedzę.
Szczegóły szkolenia sprawdzić można na aquamed.pl.
Kto może prowadzić kurs KPP?
Do prowadzenia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy konieczne są uprawnienia. Takie szkolenie prowadzi osoba mająca tytuł ratownika medycznego. Może to być też pielęgniarka lub lekarz, jeśli mają potwierdzone doświadczenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
W Polsce ośrodki chcące prowadzić szkolenia KPP muszą mieć akredytacje organizacji zajmującej się szkoleniem ratowników, takich jak Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych. Aby ją uzyskać trzeba dbać o standardy i dysponować nowoczesnym sprzętem.
Kwalifikowany kurs pierwszej pomocy może się odbyć w straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym czy centrum medycznym. Ważne, żeby instruktor miał rozległą, aktualną wiedzę.
Wybierając kurs KPP, warto upewnić się, że jest on prowadzony przez doświadczonych i certyfikowanych instruktorów oraz że ośrodek szkoleniowy jest akredytowany przez odpowiednie instytucje. W przeciwnym razie może okazać się, że nasze uprawnienia są nieważne.
Uczestnicy kursu KPP
Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) jest skierowany do osób, które chcą zdobyć zaawansowane umiejętności w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. Uczestnikami takich szkoleń mogą być:
- osoby zawodowo związane z ratownictwem i bezpieczeństwem – ratownicy medyczni, strażacy, ratownicy wodni, górscy itp.
- pracownicy sektora ochrony i bezpieczeństwa – ochroniarze, służby porządkowe
- pracownicy przemysłu i sektora wysokiego ryzyka – budowlańcy, magazynierzy
- pracownicy sektorów specjalnych – zatrudnieni w laboratoriach, na wysokościach, w miejscach z substancjami niebezpiecznymi.
Aby wziąć udział w kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy, często trzeba potwierdzić swoje umiejętności w udzielaniu podstawowej pierwszej pomocy.
Czy warto zrobić kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy?
Po kursie KPP mamy uprawnienia i wiedzę pozwalającą udzielić zaawansowanej pomocy, w tym umiejętność wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego. Szersza wiedza w dziedzinie medycyny ratunkowej pomaga ratować ludzkie życie, a także rozwiązuje problemy z niewydajnym systemem państwowego ratownictwa medycznego. Jest to więc ważne dla społeczeństwa.