Wybieramy smar do łańcucha motocyklowego
Inne

Wybieramy smar do łańcucha motocyklowego

Jesteś posiadaczem motocykla? A może dopiero myślisz o zakupie jednośladu? Tak czy inaczej, rolą właściciela jest dbanie o swój motocykl, aby był on zawsze sprawny i co ważne zapewniał bezpieczną jazdę. Większość posiadaczy jednośladów nie ma jednak dostatecznej wiedzy technicznej i nie potrafi np. wybrać odpowiedniego smaru do łańcucha swojej maszyny. W poniższym tekście spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jak wybrać dobry smar do łańcucha motocyklowego oraz dlaczego jest on tak ważny dla jego prawidłowej pracy. Zaczynajmy.

Wybieramy smar do łańcucha motocyklowego
Wybieramy smar do łańcucha motocyklowego

Dlaczego dobry smar do łańcucha motocyklowego jest istotny?

Łańcuch motocyklowy to jeden z najważniejszych elementów układu napędowego, który odpowiada za przeniesienie mocy z silnika na koło. Łańcuch jest narażony na ciągłe obciążenia, tarcie, zużycie, korozję i zanieczyszczenia, dlatego wymaga regularnej konserwacji i smarowania. Dobry smar do łańcucha motocyklowego ma kluczowy wpływ na żywotność łańcucha, uszkodzenia zębatek, bezpieczeństwo jazdy. Regularna konserwacja łańcucha:

– zmniejsza tarcie i dba o elementy łańcucha takie jak ogniwa, sworznie, tuleje czy uszczelki. Dzięki temu łańcuch pracuje płynniej, ciszej i zapewnia komfort jazdy na motocyklu.
– chroni łańcuch przed wodą, błotem i finalnie korozją, która jest naturalnym następstwem jazdy w deszczu,
– zapewnia odpowiednie napięcie i ustawienie łańcucha, dzięki czemu łańcuch nie luzuje się, nie przeskakuje, nie zrywa i nie blokuje się.

Konieczność konserwacji łańcucha może wydawać się początkowo kłopotliwa. Nikt chyba nie chciałby dopuścić do szybszego zużycia łańcucha, niż jest to konieczne. Odpowiedni smar do łańcucha motocyklowego nie jest ani drogi, ani nie wymaga codziennego używania.

Czytaj  BricsCAD - alternatywa dla architektów

Jakie rodzaje smarów do łańcuchów motocyklowych spotkamy w sklepach?

Smarowanie łańcucha może wydawać się czynnością dość prostą. Problem w tym, że w sklepach spotkamy mnóstwo preparatów, które różnią się między sobą składem, konsystencją, formą np. w aerozolu, właściwościami i ceną. Poniżej wymienimy najpopularniejsze z nich bez wchodzenie w szczegóły:

– smar suchy
– smar mokry
– smar ceramiczny
– smar syntetyczny
– smar mineralny
– smar z teflonem
– smar z PTFE

Szukasz smaru dla siebie? Wejdź na: https://www.intermotors.pl/oferta/smar-do-lancuchow-5010249~92118

Kryteria, którymi należy kierować się podczas wyboru smaru do łańcucha motocyklowego

Aby utrzymać swój łańcuch w doskonałej kondycji, potrzebny nam będzie smar nie tylko o doskonałych parametrach, ale przede wszystkim dopasowany do konkretnych potrzeb. Podczas wyboru smaru do łańcucha motocyklowego należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów:

– typ i rozmiar łańcucha motocyklowego,
– warunki jazdy, w których najczęściej poruszamy się motocyklem. Pogoda, temperatura, wilgotność, zanieczyszczenia typu piach, sól, śnieg, mają duży wpływ na działanie i zużycie łańcucha.
– forma np. spray, pasta, olej,
– marka – każdy producent ma swoich zwolenników, którzy ufają jakości jego produktów. Warto poradzić się w tej sprawie mechanika, który zaleci konkretny smar.
– cena – jedno jest pewne. Najniższa cena nie powinna być głównych kryterium decydującym o zakupie.

Jak często powinno odbywać się smarowanie łańcucha?

Zabieg, którym jest smarowanie łańcucha motocyklowego powinien być wykonywany regularnie i prawidłowo, aby zapewnić mu optymalne warunki pracy i długą żywotność. Częstotliwość smarowania łańcucha zależy jednak od kilku czynników, takich jak rodzaj smaru, rodzaj łańcucha, warunki jazdy, czy stan techniczny łańcucha. Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, która mówiłaby o tym, jak często należy smarować łańcuch, ale można przyjąć kilka ogólnych wytycznych.

Czytaj  Jak zaprojektować fotoksiążkę online?

– stosuj się do zaleceń mechanika w zakresie częstotliwości smarowania łańcucha,
– stosuj się do zaleceń podanych na preparacie, którego używasz,
– bierz pod uwagę pogodę, podczas której jeździsz oraz stan łańcucha.

Czy dobry smar do smarowania łańcucha musi być drogi?

To często pojawiające się pytanie. Cena smaru do smarowania łańcucha motocyklowego może, ale nie musi być zawsze miarodajnym wskaźnikiem jego jakości i skuteczności. Niektóre smary mają prawo być drogie, ponieważ oprócz dobrej jakości składu, certyfikatom, opiniom i znanej marce producenta zdążyły wyrobić sobie renomę. Na rynku znajdziemy również sporo smarów, które nie odstępują wiele jakości tym czołowym. Dlatego nie należy kierować się tylko ceną. Z całą pewnością nie trzeba wydawać fortuny, aby kupić dobry smar do smarowania łańcucha. 50-100 zł wydane raz na jakiś czas na smar, to naprawę niewiele na tle wydatków, chociażby na paliwo do motocykla.

Podsumowanie

Temat łańcuchów napędowych nie należy może do zbyt popularnych. Niemniej jednak jest bardzo ważny i nie powinien być pomijany. Łańcuch umożliwia nie tylko jazdę naszym jednośladem, ale obok hamulców sprawia, że jest ona bezpieczna. Dobra wiadomość jest taka, że zarówno poziom skomplikowania, jeśli chodzi o dbanie o łańcuch, jak i cena smaru, nie powinny nikogo negatywnie zaskoczyć. Na co dzień dbamy o nasze samochody czy rowery. Nie inaczej jest z motocyklem, który od czasu do czasu wymaga uwagi i przesmarowania, aby wszystko działało jak należy. Wszystkim czytelnikom życzymy szerokiej drogi i wiele satysfakcji z jazdy swoim jednośladem.

Polecane wpisy
Kanał samochodowy w twoim garażu
Kanał samochodowy w twoim garażu

Kanały Samochodowe z Betonu: Niezbędny Element Twojego Domowego Garażu Z rosnącym zainteresowaniem mechaniką i majsterkowaniem, gotowe kanały samochodowe wykonane z Czytaj dalej