Jak usprawnić proces rekrutacji?
Inne

Jak usprawnić proces rekrutacji?

Powiedzenie Czas to pieniądz! nie wzięło się znikąd. A już z pewnością doskonale rozumieją je przedsiębiorcy. Każdy z nich wie, że nieobsadzone stanowisko przynosi spore straty finansowe dla przedsiębiorstwa. I często, choć rekruterzy dwoją się i troją, by jak najszybciej zapełnić dany wakat, to procesy przeciągają się w nieskończoność. Czy istnieją sposoby, które pozwolą przyspieszyć proces rekrutacji bez jednoczesnej utraty jego jakości? Jak najbardziej – i dziś opowiemy o nich nieco więcej. Zapraszamy do artykułu.

Inwestuj w szkolenia dla rekruterów.

Specjaliści ds. rekrutacji na każdej rozmowie, jak mantrę powtarzają, że organizacja oferuje szerokie możliwości rozwoju, prawda? Tym samym chcielibyśmy podkreślić, że rekruterzy również należą do organizacji i o ich rozwój także należy dbać!

Przygotowanie ścieżki rozwoju to nie wszystko. Umiejętności oraz kompetencje należy sukcesywnie poszerzać i udoskonalać. Nowoczesne narzędzia dla HR, profesjonalny direct search, przeprowadzanie testów kompetencji, skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników – szkolenie dla rekrutera wnosi naprawdę wiele! Warto zbadać potrzeby i oczekiwania specjalistów ds. rekrutacji i na tej podstawie regularnie wybierać dla nich warsztaty i szkolenia.

Zaangażuj w rekrutację pracowników – stwórz Program Poleceń.

Jeśli w organizacji nie funkcjonuje Program Poleceń Pracowniczych, to najwyższa pora to zmienić. Programy angażujące pracowników w rekrutację z roku na rok zdobywają coraz większą popularność i na stałe wpisują się w proces rekrutacji. Takie programy dają masę korzyści, m.in.:

· pozwalają od razu dotrzeć do kandydatów, którzy rozumieją misję i wizję naszej firmy, doceniają wartości, którymi kieruje się przedsiębiorstwo i pasują do naszej kultury organizacyjnej. Jak to możliwe? Otóż pracownik, który poleca swojemu znajomemu konkretnego pracodawcę z pewnością bardzo szczegółowo opowie mu o tym, jak wyglądają praca w firmie, jaka atmosfera tu panuje i jakie wartości są ważne dla organizacji.

· dzięki możliwości zaangażowania pracowników w proces rekrutacji mają oni poczucie, że przyczyniają się do rozwoju firmy, a tym samym wzrasta ich motywacja.

Czytaj  Wycinka drzew - przyczyny i wpływ na przyrodę

· pracownicy z polecenia są również bardziej zaangażowani i lojalni wobec pracodawcy.

· czas procesu rekrutacji zakładający wykorzystanie Programu Poleceń jest zdecydowanie krótszy, a jednocześnie rekrutacja generuje mniej kosztów.

Automatyzuj pracę.

Automatyzacja procesu rekrutacji pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu, ale to niejedyna zaleta. Automatyzacja pozwala również na zredukowanie ilości popełnianiach błędów, na oszczędności finansowe oraz na poprawę candidate experience.

Jednak, aby tak było, do automatyzacji trzeba podejść bardzo skrupulatnie. Zautomatyzować można dystrybucję ogłoszeń rekrutacyjnych, proces selekcji, prowadzenie kalendarza spotkań, komunikację z kandydatami, a nawet tworzenie bazy potencjalnych kandydatów. Można skrupulatnie wprowadzać wszystkie rekordy do arkusza MS Excel, jednak nieocenione są w tej sytuacji systemy ATS, które w wielu kwestiach „wyręczają” rekruterów, tym samym oszczędzając ich czas i dając możliwość na skupieniu się na innych, równie ważnych obowiązkach.

Wprowadź narzędzia, które nie angażują czasu rekruterów.

Rozmowa rekrutacyjna jest ważnym elementem procesu rekrutacyjnego, jednak przy tym jest wyjątkowo czasochłonna. Warto więc wybierać takie narzędzia i metody rekrutacji, które przy takiej samej (bądź wyższej!) skuteczności angażują znacznie mniej czasu rekruterów.

Testy kompetencji, testy psychologiczne, testy językowe, a nawet rozmowy video pozwalają na szybie sprawdzenie cech i umiejętności kandydata, jednocześnie skracając czas rozmowy kwalifikacyjnej.

Na sam koniec warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – każdą zmianę i optymalizację należy monitorować, wyciągać z niej wnioski, a następnie udoskonalać. Samo wprowadzenie konkretnego rozwiązania to trochę za mało, by móc mówić o efektywnym działaniu. Trzeba testować wiele rozwiązań i sprawdzać, które najlepiej sprawdzają się w naszej organizacji. Warto wprowadzać konkretne KPI i na bieżąco analizować dane. Jesteśmy przekonani, że z takim podejściem szybko okaże się, że profesjonalny i jakościowy proces rekrutacji może być zdecydowanie krótszy i zdecydowanie mniej kosztowny. Powodzenia!

Czytaj  Idealny materac do niewielkiej sypialni – jaki model wybrać?

image_pdfimage_print
Polecane wpisy
Ski Jumps – najlepsza gra sportowa o skokach narciarciarskich w przeglądarce

Ski Jump to popularna sportowa gra online, w której możesz wcielić się w życie skoczka narciarskiego. Stwórz własną postać i Czytaj dalej

Pokoje w Łebie

Nie ulega wątpliwości, że Łeba jest idealnym miejscem na wypoczynek. Wśród największych atrakcji można wymienić wydmy, muzeum bursztynu, rolniczą farmę Czytaj dalej

Materac Futon – komfort snu dla każdego, naturalne materiały najwyższej jakości
Materac Futon - komfort snu dla każdego, naturalne materiały najwyższej jakości

Wybór dobrego materaca jest tak samo istotny, jak zakup wygodnego łóżka i pozostałego umeblowania sypialni. Materac Futon to produkt naturalny Czytaj dalej

7 innowacyjnych zastosowań Rozszerzonej Rzeczywistości

Rozszerzona Rzeczywistość coraz częściej wnika do codziennego życia i korzysta z niej wielu użytkowników. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie jest Czytaj dalej

Hostessy Gdańsk

Hostessy to osoby, które pełnią ważną rolę w branży eventowej. Ich zadaniem jest zapewnienie gościom wydarzenia miłej i profesjonalnej obsługi. Czytaj dalej

Nie tylko samochody – serwis maszyn budowlanych Volvo

Jednym z największych na świecie producentów samochodów i maszyn budowlanych jest firma Volvo. Ta szwedzka grupa swoją pozycję na rynku Czytaj dalej

Udostępnij wpis: