Jak usprawnić proces rekrutacji?
Inne

Jak usprawnić proces rekrutacji?

Powiedzenie Czas to pieniądz! nie wzięło się znikąd. A już z pewnością doskonale rozumieją je przedsiębiorcy. Każdy z nich wie, że nieobsadzone stanowisko przynosi spore straty finansowe dla przedsiębiorstwa. I często, choć rekruterzy dwoją się i troją, by jak najszybciej zapełnić dany wakat, to procesy przeciągają się w nieskończoność. Czy istnieją sposoby, które pozwolą przyspieszyć proces rekrutacji bez jednoczesnej utraty jego jakości? Jak najbardziej – i dziś opowiemy o nich nieco więcej. Zapraszamy do artykułu.

Inwestuj w szkolenia dla rekruterów.

Specjaliści ds. rekrutacji na każdej rozmowie, jak mantrę powtarzają, że organizacja oferuje szerokie możliwości rozwoju, prawda? Tym samym chcielibyśmy podkreślić, że rekruterzy również należą do organizacji i o ich rozwój także należy dbać!

Przygotowanie ścieżki rozwoju to nie wszystko. Umiejętności oraz kompetencje należy sukcesywnie poszerzać i udoskonalać. Nowoczesne narzędzia dla HR, profesjonalny direct search, przeprowadzanie testów kompetencji, skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników – szkolenie dla rekrutera wnosi naprawdę wiele! Warto zbadać potrzeby i oczekiwania specjalistów ds. rekrutacji i na tej podstawie regularnie wybierać dla nich warsztaty i szkolenia.

Zaangażuj w rekrutację pracowników – stwórz Program Poleceń.

Jeśli w organizacji nie funkcjonuje Program Poleceń Pracowniczych, to najwyższa pora to zmienić. Programy angażujące pracowników w rekrutację z roku na rok zdobywają coraz większą popularność i na stałe wpisują się w proces rekrutacji. Takie programy dają masę korzyści, m.in.:

· pozwalają od razu dotrzeć do kandydatów, którzy rozumieją misję i wizję naszej firmy, doceniają wartości, którymi kieruje się przedsiębiorstwo i pasują do naszej kultury organizacyjnej. Jak to możliwe? Otóż pracownik, który poleca swojemu znajomemu konkretnego pracodawcę z pewnością bardzo szczegółowo opowie mu o tym, jak wyglądają praca w firmie, jaka atmosfera tu panuje i jakie wartości są ważne dla organizacji.

· dzięki możliwości zaangażowania pracowników w proces rekrutacji mają oni poczucie, że przyczyniają się do rozwoju firmy, a tym samym wzrasta ich motywacja.

Czytaj  Jak wybrać system rezerwacji dla fryzjerów dla Twojego salonu?

· pracownicy z polecenia są również bardziej zaangażowani i lojalni wobec pracodawcy.

· czas procesu rekrutacji zakładający wykorzystanie Programu Poleceń jest zdecydowanie krótszy, a jednocześnie rekrutacja generuje mniej kosztów.

Automatyzuj pracę.

Automatyzacja procesu rekrutacji pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu, ale to niejedyna zaleta. Automatyzacja pozwala również na zredukowanie ilości popełnianiach błędów, na oszczędności finansowe oraz na poprawę candidate experience.

Jednak, aby tak było, do automatyzacji trzeba podejść bardzo skrupulatnie. Zautomatyzować można dystrybucję ogłoszeń rekrutacyjnych, proces selekcji, prowadzenie kalendarza spotkań, komunikację z kandydatami, a nawet tworzenie bazy potencjalnych kandydatów. Można skrupulatnie wprowadzać wszystkie rekordy do arkusza MS Excel, jednak nieocenione są w tej sytuacji systemy ATS, które w wielu kwestiach „wyręczają” rekruterów, tym samym oszczędzając ich czas i dając możliwość na skupieniu się na innych, równie ważnych obowiązkach.

Wprowadź narzędzia, które nie angażują czasu rekruterów.

Rozmowa rekrutacyjna jest ważnym elementem procesu rekrutacyjnego, jednak przy tym jest wyjątkowo czasochłonna. Warto więc wybierać takie narzędzia i metody rekrutacji, które przy takiej samej (bądź wyższej!) skuteczności angażują znacznie mniej czasu rekruterów.

Testy kompetencji, testy psychologiczne, testy językowe, a nawet rozmowy video pozwalają na szybie sprawdzenie cech i umiejętności kandydata, jednocześnie skracając czas rozmowy kwalifikacyjnej.

Na sam koniec warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – każdą zmianę i optymalizację należy monitorować, wyciągać z niej wnioski, a następnie udoskonalać. Samo wprowadzenie konkretnego rozwiązania to trochę za mało, by móc mówić o efektywnym działaniu. Trzeba testować wiele rozwiązań i sprawdzać, które najlepiej sprawdzają się w naszej organizacji. Warto wprowadzać konkretne KPI i na bieżąco analizować dane. Jesteśmy przekonani, że z takim podejściem szybko okaże się, że profesjonalny i jakościowy proces rekrutacji może być zdecydowanie krótszy i zdecydowanie mniej kosztowny. Powodzenia!

Czytaj  Płytki ceramiczne – co warto o nich wiedzieć?

Polecane wpisy
Systemy gipsowe i sufity podwieszane, czyli materiały budowlanej kreatywności

Większość z nas z czasem przyzwyczaja się do mieszkań, w których trudno jest zmienić kształt przestrzeni, łatwiej natomiast samą aranżację. Czytaj dalej

Naturalne świece woskowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć o jednym z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza w Twoim domu

Naturalne świece woskowe to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, które szukają sposobu na poprawę jakości powietrza w swoim domu. Czytaj dalej