Baza wiedzy Inne News

4 przeszkody w samodzielnej nauce języka angielskiego – co zrobić, by była ona skuteczniejsza?

Skuteczna nauka angielskiego jest dziś niezwykle ważna, będąc przepustką do sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Nie każdy wie jednak, jak skutecznie uczyć się angielskiego. Osoby uczące się go napotykają na swej drodze rozmaite przeszkody, które niweczą ich wysiłki. Eliminacja czterech najważniejszych sprawi, że nauka znacząco przyspieszy.

Samodzielna nauka języka angielskiego czy kurs językowy?

Chociaż wiele osób inwestuje pokaźne pieniądze w kursy, nie zapewnia to sukcesu w przyswajaniu tego języka. Tak naprawdę najbardziej efektywna jest nauka samodzielna, pod warunkiem, że potrafi się zorganizować taką naukę i ułożyć klarowny jej plan. Wiele osób latami uczęszcza na kursy, będąc ciągle na tym poziomie, a po zakończeniu kursu ich umiejętności i wiedza zanikają. Prawdziwa nauka języka angielskiego to bowiem wysiłek wewnętrzny i żaden nauczyciel nie uczyni jej skuteczną, jeżeli nie zrobi tego sam uczeń.

Przeszkoda 1 – brak nawyku regularnej nauki

Samodzielna nauka angielskiego wymaga przede wszystkim systematyczności i musi wejść ona w krew. Bardzo ważne jest, by wykształcić odpowiednie nawyki. Wiele osób też popełnia podstawowy błąd, polegający na tym, że uczą się one intensywnie po kilka godzin w weekend, zupełnie porzucając naukę w tygodniu ze względu na brak czasu i ochoty.

Takie podejście czyni naukę wysoce nieskuteczną, gdyż wymagane jest codzienne przyswajanie wiedzy małymi porcjami, by mogła ona zostać utrwalona. O wiele lepiej uczyć się angielskiego jedynie przez godzinę dziennie każdego dnia, niż uczyć się przez całą niedzielę, nie ruszając nauki w tygodniu.

Czytaj  Biurko z elektryczną regulacją wysokości – do pracy zdalnej i nie tylko

Brak czasu to często popularna wymówka i objaw prokrastynacji, gdyż każdy jest w stanie znaleźć przynajmniej godzinę dziennie na naukę angielskiego, czemu sprzyjają dzisiejsze technologie. Nie musi ona bowiem koniecznie polegać na siedzeniu nad podręcznikiem. Jeżeli naprawdę jest się zabieganym, można – chociażby – słuchać w samochodzie lub komunikacji miejskiej podcastów, które są doskonałą formą nauki języka angielskiego.

Każdy dzień obfituje w chwile, w których można się uczyć, a zamiast tego marnuje się ten czas. Kiedy następnym razem będzie więc trzeba spędzić pół godziny w kolejce w przychodni lub w urzędzie, można chwycić za smartfona i zrobić powtórkę słownictwa przy pomocy aplikacji do fiszek.

Przeszkoda 2 – brak wiedzy na temat tego, jak się uczyć i jak utrzymywać kontakt z językiem

Aby nauka angielskiego była skuteczna, konieczny jest kontakt z nim. Nie powinno się jednak polegać tu wyłącznie na materiałach dla osób uczących się, gdyż język w nich użyty nie jest autentyczny, a do tego brak w nich wielu zwrotów potocznych i idiomów, które stanowią bardzo ważną część znajomości tego języka.

Sięgać należy przede wszystkim po materiały autentyczne, a tutaj znów posiada się wiele możliwości. Dostęp do prasy, blogów, stacji radiowych i zagranicznych filmów w oryginale jest dziś nieograniczony. Tak naprawdę naukowcy uważają, że nauka z podręczników powinna dominować tylko do poziomu B1, natomiast przygotowując się do poziomów B2, C1 i C2, powinno się już używać niemal wyłącznie autentycznych materiałów i uczyć się przez ich czytanie i słuchanie, a także przez konwersację z rodzimymi użytkownikami. Jeżeli zdaje się egzaminy, warto też zaopatrzyć się w dobre zestawy testów.

Przeszkoda 3 – Brak planu nauki

Osoby zastanawiające się nad tym, jak uczyć się angielskiego, często zauważają, że na przeszkodzie stoi im brak konkretnego planu nauki. Bardzo często przyswajają one wiedzę w sposób chaotyczny, czemu sprzyja też częsty nadmiar materiałów. Posiadają one często wiele podręczników, repetytoriów leksykalnych i liczne podręczniki do gramatyki. Ucząc się, często losowo wybierają książkę na dany dzień, ucząc się bez planu. Tymczasem powinno się z góry ustalić, jakie materiały zostaną użyte i jakie zagadnienia przyswajać się będzie w konkretnym dniu.

Czytaj  10 najciekawszych informacji na temat AI

Warto więc założyć sobie notatnik lub zeszyt z planem nauki języka angielskiego, w którym planować się ją będzie na tydzień z góry, zapisując, które książki zostaną użyte i to, z jakich stron lub rozdziałów będzie się uczyć.

Przeszkoda 4 – Brak wiedzy o tym, jak się uczyć

Proces nauki jest skomplikowany i długofalowy, jednak nie wystarczy po prostu usiąść nad materiałami, rozpoczynając ją, gdyż trzeba też wiedzieć, w jaki sposób się uczyć, aby była ona skuteczna. Skuteczna nauka angielskiego nie zawsze wygląda tak samo u każdego uczącego się, gdyż mózgi różnych osób działają nieco inaczej. Strategie nauki, które sprawdzają się u jednej osoby, nie będą do końca skuteczne u innej. Warto więc poznać siebie i wiedzieć, która forma nauki okaże się najlepsza.

Na rynku istnieje wiele poradników o nauce angielskiego, a do tego coraz więc jest blogów prowadzonych przez nauczycieli angielskiego i osób uczących się go ze sporymi sukcesami. Warto zapoznać się z różnymi koncepcjami dotyczącymi przyswajania języka i działania mózgu, by stworzyć na ich podstawie własny sposób nauki, który będzie najbardziej skuteczny.

Powyższe wskazówki na temat tego, jak skutecznie uczyć się angielskiego na własną rękę sprawią, że wiele osób w końcu rzeczywiście zacznie efektywnie go przyswajać. Samodzielna nauka języka angielskiego to zadanie, które wymaga długofalowego planowania i systematyczności. Do tego sposób, w jaki przyswaja się wiedzę, powinien uwzględniać preferencje i predyspozycje osoby chcącej biegle nim władać.

Współpraca
Artykuł powstał przy współpracy ze szkołą Ditto – Kursy językowe online, nowatorskiej szkoły prowadzącej zajęcia online.
Polecane wpisy
Witacze Reklamowe: Jak Wybrać Odpowiednią Formę dla Twojego Biznesu?
Witacze Reklamowe: Jak Wybrać Odpowiednią Formę dla Twojego Biznesu?

Witacze reklamowe to niezwykle skuteczne narzędzie promocji, które może przyciągnąć uwagę klientów i zwiększyć rozpoznawalność marki. Stanowią one wizytówkę firmy, Czytaj dalej