Schody drewniane jako element wystroju wnętrza w budynkach jednorodzinnych
Schody drewniane w ostatnich latach zaczęły spełniać funkcję wystroju wnętrza domów jednorodzinnych. Schody drewniane występują w dwóch wariantach konstrukcyjnych, są to schody na konstrukcji samonośnej (schody półkowe, schody dywanowe i schody na konstrukcji stalowej) i schody drewniane na beton (klasyczne z kapinosem i dywanowe). Schody drewniane zazwyczaj wykonywane są z drewna pochodzenia polskiego – dąb lub jesion. Oba gatunki drewna są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Drewno dębowe charakteryzuje się bardziej zbitą strukturą i jednolitą kolorystyką poszczególnych lameli w przeciwieństwie do drewna jesionowego.

Schody dywanowe na konstrukcji samonośnej i na beton – charakterystyka
Schody dywanowe to nowoczesna bryła dla inwestorów ceniących sobie minimalistyczny styl wykonania, prostotę i elegancję. Schody dywanowe składają się ze stopni oraz podstopnic o tej samej grubości (w przypadku schodów dywanowych na beton jest to grubość 30-50 mm a w schodach na konstrukcji samonośnej od 80-200 mm). Schody dywanowe idealnie sprawdzają się w budynkach zarówno o tradycyjnym jak i nowoczesnym stylu. Konstrukcja takich schodów montowana jest na trzy sposoby:
-pierwszym sposobem jest montaż tylko do dolnej podłogi oraz górnej płyty żelbetowej
-drugim sposobem jest montaż schodów do ściany nośnej lub działowej na specjalnych kotwach
-trzecim sposobem jest montaż schodów bezpośrednio do wcześniej przygotowanej konstrukcji żelbetowej

Schody drewniane – dlaczego warto wybrać je zamiast schodów z innego typu materiału?
Ciepło i estetyka – naturalny wygląd to przede wszystkim elegancja, która wprowadza do pomieszczeń harmonię i spokój. Drewno pasuje do wielu wystrojów stylistycznych wnętrza (od tradycyjnych po nowoczesne). Schody wykonane z drewna przykuwają uwagę i mogą stanowić główny punkt odniesienia w przestrzeni domu.

Wytrzymałość – schody drewniane na konstrukcji samonośnej bądź na beton wykonane z odpowiednich materiałów są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Schody drewniane mogą służyć przez wiele lat podczas intensywnego użytkowania. Drewno przede wszystkim jest materiałem higroskopijnym, które może regulować wilgotność powietrza w domu, co przedkłada się na komfort mieszkańców domu.
Drewno to przede wszystkim materiał ekologiczny, który nie wydziela szkodliwych czynników lub alergenów. Drewno najlepiej zabezpieczyć olejem naturalnym lub woskiem twardym. Proces olejowania pozwala także na odświeżenie struktury drewna w dowolnej chwili.

Schody półkowe – nowoczesna bryła zapierająca dech w piersiach
Schody półkowe to rodzaj schodów charakteryzujący się wyjątkową estetyką łączącą funkcjonalność z designerskim wyglądem. Schody półkowe to specyficzna konstrukcja składająca się ze stalowej konstrukcji wewnętrznej oraz drewnianych nakładek przypominających półki. Schody półkowe to przestronna i lekka konstrukcja. Schody półkowe wymagają odpowiedniego przygotowania przed montażem konstrukcji stalowej. Należy pamiętać o odpowiednio przygotowanej ścianie, która będzie w stanie dźwignąć ciężar i naprężenia konstrukcji schodów półkowych.