Jazda kamperem a Dopuszczalna Masa Całkowita
Decydując się na podróż kamperem, warto zwrócić uwagę na istniejące ograniczenia oraz wymagane uprawnienia. W zależności od Dopuszczalnej Masy Całkowitej inne uprawnienia będą wymagane. W przypadku kamperów o masie niższej lub równej 3500 kg wystarczy nam prawo jazy kategorii B. Jeżeli mamy do czynienia z pojazdem o gabarycie przekraczającym ów wartość sprawa wygląda nieco inaczej. Wówczas konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C. Niemniej jednak podział ten dotyczy wyłącznie masy pojazdu. Jak zatem możemy podzielić kampery? Jakie są rodzaje pojazdów kempingowych i czym się różnią? Wszystkiego dowiesz się poniżej!
Alkowa
To zdecydowanie jeden z najczęściej spotykanych pojazdów kempingowych na polskich drogach i nie tylko. Klasyczna alkowa charakteryzuje się dość nietypowym podziałem przestrzeni. Tuż nad kabiną kierowcy znajduje się sypialnia oferująca wygodne dwuosobowe łóżko. Co więcej, rozwiązanie to sprawdzi się świetnie dla rodzin z dziećmi, gdyż znajdziemy tam dodatkowe miejsce na bagaże czy niezbędne wyposażenie. Alkowy cieszą się niesamowitą popularnością. Temu zaprzeczyć nie można! Są krótsze niż kampery półintegralne, co znacząco ułatwia wykonywanie manewrów. Niemniej jednak większa wysokość pojazdu oraz większe spalanie działają na ich niekorzyść. W dodatku wnętrze jest zwykle słabo zintegrowane, co skutkuje brakiem możliwości wykorzystania całej powierzchni.
Jeżeli jesteś wielbicielem nietypowych rozwiązań, a jazda kamperem to twoje marzenie, zajrzyj koniecznie tutaj – https://kampery-klf24.pl/. Kampery-klf24 to wrocławska wypożyczalnia kamperów, która jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania nawet najbardziej wymagających caravaningowców. Koniecznie zapoznaj się z ofertą i przeżyj niesamowitą przygodę!
Półintegra
Choć caravaningowcy coraz częściej sięgają po rozwiązanie tego typu, nie jest ono pozbawione wad. Półintegra to pojazd, w którym część mieszkalna jest zintegrowana z szoferką, przez co nie jest tak pojemna jak wyżej wspomniana alkowa. Łóżka są zazwyczaj opuszczane spod sufitu, co również ogranicza naszą przestrzeń użytkową, a pewne rozwiązania niekiedy blokują drzwi boczne. Półintegra sprawdzi się raczej w przypadku mniejszej liczby osób lub rodziny z nieco młodszymi pociechami. Kampery te są jednak niższe, dzięki czemu unikniemy niektórych opłat drogowych i bez problemu zmieścimy się pod niskim mostem. Niektóre pojazdy półintegralne są niekiedy wyposażone w dodatkowy garaż, w którym zmieścimy nadprogramowe bagaże czy skuter.
Integra
Kampery zintegrowane to luksus sam w sobie! Połączenie całej zabudowy z szoferką jest gwarancją niesamowitego komfortu. Co ciekawe, w przypadku integry mamy możliwość wprowadzania autorskich rozwiązań przez producentów. Są one bowiem tworzone od podstaw z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klientów. Największą zaletą pojazdów integralnych jest całkowite wykorzystanie przestrzeni oraz niebywały komfort. Niemniej jednak wiążę się to z wyższym kosztem wypożyczenia kampera. W dodatku wyższa masa pojazdu znacząco zmniejsza jego ładowność.
Kamper Van
Bus czy kamper? A może jedno i drugie? Zabudowa oparta o nadwozie samochodu dostawczego w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami to strzał w dziesiątkę! Główną zaletą Vanów jest mniejsze spalanie oraz możliwość rozwijania większych prędkości, co umożliwia nam wjazd do miejsc trudnodostępnych i postój w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz postoju dla standardowych kamperów. Niestety kampery tego rodzaju nie są ładowne, a ograniczona przestrzeń nie każdemu przypadnie do gustu. Kampery typu Van sprawdzą się natomiast znakomicie na krótsze wyjazdy.
Co wybrać?
W tym artykule skupiliśmy się na przeglądzie tradycyjnych rozwiązań, które zdadzą egzamin w przypadku wyjazdów rekreacyjnych. Decydując się na pierwszą podróż kamperem, zastanów się, jakie są twoje oczekiwania. Na czym najbardziej ci zależy? Gdzie planujesz jechać i na jak długo? W zależności od charakteru wyjazdu dopasuj wybrane rozwiązanie do indywidualnych potrzeb. Jednym sprawdzi się integra, drugim zaś alkowa. Kampery różnią się od siebie stopniem funkcjonalności, gabarytami, udogodnieniami czy ceną. Sprawdź nasz poradnik i nie martw się o nic więcej!