Baza wiedzy Informatyka

Windows 32, czy 64-bitowy?

Wybierając system operacyjny zazwyczaj zastanawiamy się czy będzie to Windows XP, Windows 7, a może Windows 8. Istotną sprawą podczas wyboru systemu operacyjnego jest określenie, czy chcemy mieć wersję 32-bitową, lub 64-bitową. W tym artykule przedstawimy Wam informację o tym, czy różni się 32-bitowa wersja Windows, od 64-bitowej, oraz którą wersję systemu operacyjnego warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

1 Windows 32-bitowy i 64-bitowy: jakie są różnice?

Pojęcia 32-bitowy, oraz 64-bitowy odnoszą się do sposobu przetwarzania informacji przez procesor. 64-bitowy procesor jest w stanie przechowywać znacznie więcej wartości obliczeniowych 2^64, natomiast procesor 32-bitowy 2^32. Dysponując systemem operacyjnym wykorzystującym 64-bity możemy wykorzystać znacznie więcej pamięci RAM – poniżej prezentujemy limity pamięci dla popularnych systemów operacyjnych Windows 7 i Windows 8:

  • Windows 7 (Home Basic): 4 GB (x86), 8 GB (x64)
  • Windows 7 (Ultimate): 4 GB (x86), 192 GB (x64)
  • Windows 8: 4 GB (x86), 128 GB (x64)
  • Windows 8 (Enterprise): 4 GB (x86), 512 GB (x64)

Jak możecie zauważyć osoba posiadająca 32-bitowy system operacyjny nie wykorzysta więcej, niż 4GB zainstalowanej w komputerze pamięci RAM. A więc jeżeli zamierzacie doposażyć wasz komputer w dodatkową pamięć koniecznie wybierajcie system Windows x64. Dodatkowo architektura 64-bitowa sprawdza się lepiej podczas renderowania obrazu, edycji wideo itp., zwłaszcza jeżeli komputer dysponuje sporą ilością pamięci RAM, która może zostać podzielona między aplikacjami, które jej potrzebują.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy – aplikacje 32-bitowe mogą być uruchomione na 64-bitowym systemie operacyjnym, ale nie odwrotnie! To oznacza, że aplikacja zaprojektowana dla 64-bitowych systemów nie będzie uruchomiona w systemie 32-bitowym.

Pamiętajmy również o tym, że wszystkie sterowniki urządzeń dla systemów x64 muszą mieć 64-bitowe drivery. Dlatego nie zaleca się instalowanie systemów 64-bitowych na starszych urządzeniach, dla których producent nie udostępnia nowych sterowników.

Czytaj  Usunięcie wirusów z komputera

2 Wydajność: 32-bit vs 64-bit, który system jest szybszy?

Obecnie niemal każdy nowy komputer wyposażony jest w procesor obsługujący 64-bitową architekturę. Wykorzystując 64-bitową wersję systemu operacyjnego możemy liczyć na wzrost wydajności, ponieważ komputer może w tym samym czasie przetworzyć większą ilość danych. Programy pracujące w 64-bitowej architekturze mogą działać znacznie szybciej, niż ich 32-bitowe odpowiedniki.

W internecie można znaleźć również testy pokazujące, że aplikacje 64-bitowe działają tak samo, a nawet nieco wolniej niż ich 32-bitowe odpowiedniki. Dlaczego tak się dzieje?

Jeżeli aplikacje od początku zostały napisane dla architektury 64-bitowej to zazwyczaj będą działały bardzo szybko i lepiej, niż aplikacje 32-bitowe. Zdarzają się jednak przypadki, gdy deweloperzy w prosty sposób przekształcają 32-bitowe aplikacje, które nie wykorzystują w pełni architektury 64-bitowej – wtedy może się okazać, że taka aplikacja będzie działała trochę wolniej. Trzeba pamiętać, że aplikacje 32-bitowe są emulowane przez nakładkę WoW64 w systemach 64-bitowych, co powoduje pewne minimalne opóźnienia.

Większość aplikacji ma już jednak poprawnie napisane odpowiedniki 64-bitowe, a więc nie trzeba się martwić o spadek wydajności.

3 Jak sprawdzić, czy korzystam z Windowsa 64-bitowego, czy 32-bitowego?

Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością zastanawiasz się, czy korzystasz z systemu 64-bitowego. Aby sprawdzić jaką wersję Windows posiadamy wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszki na ikonie Mój Komputer i wybrać polecenie Właściwości. W wyświetlonym oknie (Panel sterowania\System i zabezpieczenia\System) zobaczymy informację o posiadanej wersji systemu operacyjnego. Szczególną uwagę należy zwrócić na opis Typ systemu, gdzie dowiemy się czy korzystamy z 64-bitowej architektury, lub z 32-bitowej.

4 Czy mogę zainstalować system 64-bitowy na swoim komputerze?

Chcąc zainstalować system wykorzystujący 64-bity należy posiadać procesor kompatybilny z tą architekturą. Najprościej będzie jeżeli w wyszukiwarce Google wpiszemy nazwę posiadanego procesora i przejdziemy na stronę producenta.

Czytaj  Twoja strona nie osiąga zakładanych wyników?

W specyfikacji dotyczącej posiadanego procesora znajdziemy informację o wykorzystywanym zestawie instrukcji – (procesor i3-4130) przykładowy procesor korzysta z 64-bitowego zestawu instrukcji. To oznacza, że jest on kompatybilny z 64-bitowymi systemami operacyjnymi.

 

Polecane wpisy
Ty też możesz mieć najtańsze OC. Wystarczy, że zastosujesz te 6 porad

Fakty i mity na temat OC. Co zrobić, by kupić polisę najtaniej? Nie ma od ponad roku tak gorącego tematu Czytaj dalej

Profil zaufany – epuap

Narzekamy na rzekome zacofanie naszej administracji, a tymczasem Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza coraz użyteczniejsze usługi. W tym eGO, a więc Profil Czytaj dalej

Dochody pasywne

Opracowanie własnego sposobu generowania pasywnego dochodu daje wiele korzyści. Dodatkowe wpływy otwierają nowe możliwości rozszerzenia zakresu budowania portfela finansowego, co Czytaj dalej

Jak zabezpieczyć system Windows 10 – porady

Bezpieczeństwo przechowywanych danych, to aktualnie jeden z najważniejszych problemów świata nowoczesnych technologii. Jest ono istotne nie tylko ze względu na Czytaj dalej

Responsive Web Design

W ostatnich latach bardzo szybko zaczęła rosnąć różnorodność urządzeń, za pośrednictwem których korzystamy z Internetu. Problem, z którym spotkali się Czytaj dalej

Darmowe templatki do wordpressa od Templatemonster.com

Jedną z wielkich przewag każdego CMS, w tym i WordPress jest obecność gotowych rozwiązań, które pozwalają znaczniej przyspieszyć proces tworzenia Czytaj dalej

Udostępnij wpis:

1 KOMENTARZ

Możliwość komentowania została wyłączona.