Pobierz system operacyjny Linux, BSD lub Solaris
Baza wiedzy Informatyka Linux

Pobierz system operacyjny Linux, BSD lub Solaris

Pobierz system operacyjny Linux, BSD lub Solaris

Systemy operacyjne z rodziny Linux, BSD i Solaris są darmowe i otwarte źródłowo, co oznacza, że każdy może je pobrać i używać bezpłatnie. Aby to zrobić, wystarczy odwiedzić witrynę internetową dystrybutora systemu i pobrać obraz ISO systemu.

Linux

Linux to najpopularniejszy system operacyjny typu open source. Jest dostępny w wielu różnych dystrybucjach, z których każda ma swoje własne unikalne funkcje i cechy. Niektóre z najpopularniejszych dystrybucji Linuxa to:

 • Ubuntu
  Obraz: Ubuntu Linux
 • Debian
  Obraz: Debian Linux
 • Fedora
  Obraz: Fedora Linux
 • Arch Linux
  Obraz: Arch Linux
 • Manjaro Linux
  Obraz: Manjaro Linux

Aby pobrać obraz ISO systemu Linux, odwiedź witrynę internetową dystrybutora. Na przykład, aby pobrać system Ubuntu, odwiedź witrynę Ubuntu.

BSD

BSD to rodzina systemów operacyjnych opartych na Unixie. Jest dostępna w wielu różnych dystrybucjach, z których każda ma swoje własne unikalne funkcje i cechy. Niektóre z najpopularniejszych dystrybucji BSD to:

 • FreeBSD
  Obraz: FreeBSD Linux
 • OpenBSD
  Obraz: OpenBSD Linux
 • NetBSD
  Obraz: NetBSD Linux
 • DragonFly BSD
  Obraz: DragonFly BSD Linux

Aby pobrać obraz ISO systemu BSD, odwiedź witrynę internetową dystrybutora. Na przykład, aby pobrać system FreeBSD, odwiedź witrynę FreeBSD.

Solaris

Solaris to komercyjny system operacyjny opracowany przez firmę Oracle. Jest dostępny w wielu różnych wersjach, z których każda ma swoje własne unikalne funkcje i cechy. Niektóre z najpopularniejszych wersji Solarisa to:

 • Solaris 11
  Obraz: Solaris 11 Linux
 • Solaris 10
  Obraz: Solaris 10 Linux
 • Solaris 9
  Obraz: Solaris 9 Linux

Aby pobrać obraz ISO systemu Solaris, odwiedź witrynę internetową firmy Oracle.

Pobieranie obrazu ISO

Po znalezieniu żądanego systemu operacyjnego przejdź do witryny internetowej dystrybutora i znajdź sekcję pobierania. Zazwyczaj znajdziesz tam link do obrazu ISO systemu. Po kliknięciu linku rozpocznie się pobieranie obrazu ISO systemu.

Uwaga: Pobieranie obrazu ISO może potrwać kilka minut lub godzin, w zależności od wielkości obrazu i szybkości połączenia internetowego.

Czytaj  Microsoft zwiększył ilość pobieranych danych użytkowników w systemach Windows 7 i 8

Instalacja systemu

Po pobraniu obrazu ISO systemu możesz go zainstalować na swoim komputerze. Aby to zrobić, potrzebujesz napędu optycznego (dysku DVD lub dysku Blu-ray) lub napędu USB.

Jeśli używasz napędu optycznego, włóż płytę DVD lub Blu-ray z obrazem ISO do napędu i uruchom komputer. Komputer powinien automatycznie uruchomić instalator systemu.

Jeśli używasz napędu USB, stwórz bootowalny dysk USB z obrazem ISO. Aby to zrobić, możesz użyć narzędzia takiego jak Etcher.

Po uruchomieniu instalatora systemu postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zainstalować system.

Podsumowanie

Pobieranie systemu operacyjnego Linux, BSD lub Solaris jest łatwe. Wystarczy odwiedzić witrynę internetową dystrybutora i pobrać obraz ISO systemu. Po pobraniu obrazu ISO możesz go zainstalować na swoim komputerze.

Polecane wpisy
Czy ilość linków przychodzących do strony ma znaczenie?

Zdobywanie linków przychodzących do strony (link building), to proces wspierający jej skuteczne pozycjonowanie. W tym przypadku większe znaczenie od liczby Czytaj dalej

Total Commander jak pobrać i zainstalować

Total Commander to popularny menedżer plików dla systemu Windows, który oferuje wiele przydatnych funkcji. Oto kilka z nich: Dwupanelowy interfejs Czytaj dalej