Zapewnienie prawidłowego przepływu powietrza w budynkach przemysłowych, w tym m.in. halach produkcyjnych czy też magazynach ma bardzo istotny wpływ na warunki panujące wewnątrz nich. Kluczem do sukcesu jest postawienie na nowoczesne i wydajne systemy wentylacji przemysłowej, które nie powinny gwarantować zarówno bezpieczeństwo ludzi, jak również komfort i wygodę w czasie pracy. Jak działają dedykowane systemy wentylacyjne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Sprawdźmy!
- Wentylacja przemysłowa – na czym polega?
2. Systemy wentylacji przemysłowej – poznaj ich tryby
Wentylacja przemysłowa – na czym polega?
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym jest wentylacja. Jest to nic innego jak proces wymiany powietrza następujący między punktem zewnętrznym – czyli budynkiem i znajdującymi się w nim pomieszczeniami – a zewnętrznym. Podstawowym zadaniem wentylacji przemysłowej jest zatem zagwarantowanie wyższej jakości powietrza wewnątrz budynków. Co można rozumieć przez dobrą jakość powietrza? Musi być w pełni dostosowana do wymagań ludzkiego organizmu, ale jednocześnie stworzyć idealną przestrzeń dla utrzymania ciągłości i wydajności wszelkich procesów produkcyjnych.
Systemy wentylacji przemysłowej opierają się na umożliwieniu doprowadzenia świeżego powietrza do określonego obszaru. Przepływ powietrza powinien także uwzględniać usuwanie tego, które zostało już zużyte. Warto mieć na uwadze to, że bez sprawnie funkcjonującego systemu wentylacyjnego nie można prowadzić zakładów, fabryk czy warsztatów. Należy bowiem zadbać o skuteczne pozbycie się wszelkich zagrożeń dla zdrowia pracowników, jak również żywotności maszyn przemysłowych. W praktyce mowa przede wszystkim o usuwaniu m.in. oparów technologicznych pochodzących np. z farb. Trzeba także zneutralizować pyły czy czynniki chemiczne, których obecność w zamkniętych pomieszczeniach może być bardzo groźna.
Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że wentylację można podzielić ze względu na miejsce jej montażu, budowę czy też sposób instalacji. I tak, można mówić o takich jak:
- wentylacja grawitacyjna,
- wentylacja hybrydowa,
- wentylacja z odzyskiem ciepła,
W przypadku wentylacji przemysłowej najczęściej mamy do czynienia z dwoma sposobami na zapewnienie obiegu powietrza w obiektach przemysłowych. W praktyce mowa o takich jak:
- kanałowy system wentylacji – w grę wchodzą stacjonarne systemy, które mają na celu obsługę wybranego pomieszczenia, strefy czy też stanowiska. Ma on wiele wspólnych mianowników z wentylacją grawitacyjną, jednak w kontekście gabarytów znacznie ją przewyższa. Cały proces sprowadza się do wymiany powietrza z wykorzystanie zarówno krat, jak i ciągów wentylacyjnych,
- wentylacja mechaniczna – wywiewna (podciśnieniowa) lub nawiewna (nadciśnieniowa). Istnieją również systemu łączące cechy oby rodzajów wentylacji. Kluczem do sukcesu jest generowanie właściwego podciśnienia lub nadciśnienia w danym wnętrzu. Bardzo ważnym elementem całej układanki są wentylatory, których zadaniem jest wprawianie powietrza w ruch.
Systemy wentylacji przemysłowej – poznaj ich tryby
Wiedza w zakresie wentylacji przemysłowej powinna opierać się również na znajomości trybu odzyskiwania ciepła i ogrzewania. W praktyce mowa o tym, że w sezonie zimowym, kiedy to temperatury są niskie, mamy do czynienia z podnoszeniem się ciepłego powietrza do poziomu sufitu. Następnie jest filtrowane, aby potem zmieszać się ze świeżym. W razie potrzeby następuje jego ogrzewanie. Potem dostarczane jest pionowo. Możliwe jest to za sprawą opcjonalnego dyfuzora. Jeśli chodzi o zmniejszenie utraty ciepła przez dach, to możliwa jest ona właśnie dzięki opisanemu systemowi. Jak się to dzieje? Dochodzi do minimalizacji stratyfikacji we wnętrzach, a co za tym idzie – zmniejszenia opłat za ogrzewanie. Mówiąc o wentylacji naturalnej, nie byłoby to tak możliwe.
Omówmy jeszcze tryb swobodnego chłodzenia. Kiedy bierzemy na tapet wiosnę i jesień, wówczas można mówić o często dość silnym promieniowaniu. W praktyce mowa zwłaszcza o nadal niskich temperaturach powietrza. Kiedy zastosujemy tryb swobodnego chłodzenia, dojdzie do tego, że niska temperatura powietrza zewnętrznego wykorzystywana jest do chłodzenia tego, które znajduje się w budynku. Tryb swobodnego chłodzenia tożsamy jest z dopływem świeżego powietrza z zewnątrz.
A może tryb jednostopniowego chłodzenia, który może być wykorzystywany w sezonie letnim? To właśnie wtedy zarówno wilgoć, jak i temperatura powietrza potrafią być często wręcz ekstremalnie wysokie. Kiedy uruchomimy tryb jednostopniowy, bezpośredni – adiabatyczny chłodzenia wyparnego dochodzi do schłodzenia budynku i wprowadzenia do niego odpowiedniej wilgotności.
W przypadku dwustopniowego trybu chłodzenia dochodzi do tego, że zimna woda jest poddawana recyrkulacji, a następnie wykorzystywana do tego, aby doszło do wstępnego schłodzenia powietrza z otoczenia.
Aby móc w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w wentylacjach przemysłowych, warto jest sięgać po urządzenia pochodzące od sprawdzonych producentów, w tym takich jak www.oxy-com.pl. Takie działanie, to pewność, że urządzenia będą eksploatowały bez zarzutu.