Skąd bierze się fenomen muzyki disco polo?
Inne

Skąd bierze się fenomen muzyki disco polo?

Zenon Martyniuk, Bayer Full, Boys czy Weekend. Tych gwiazd nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.
Niektóre z nich występują na scenie muzycznej od 20-30 lat i wcale nie zamierzają z niej schodzić.
Nic w tym dziwnego. Muzyka Disco Polo jest prawdziwym fenomenem, nad którym pochylają się nawet psychologowie. Co równie ważne to prężnie działający biznes, który każdego roku generuje ogromne zyski. W czym zatem należy upatrywać tak dużej popularności Disco Polo?

Początki Disco Polo w Polsce sięgają lat 80-tych

To wówczas swój debiut na scenie miał zespół Bayer Full, który nadal gra koncerty. Lata 80. nie były rzecz jasna łatwe dla nikogo, ale Polacy pomimo trudnej sytuacji w kraju szybko polubili nowy stylu muzyczny, inspirowany w dużym stopniu muzyką Italo Disco. Dopiero w latach 90 nastąpił prawdziwy boom na zespoły i wykonawców Disco Polo. Największa z nich, Zenom Martyniuk, założyła swój zespół Akcent już w 1988 roku i gra z nim do dziś lansując kolejne przeboje disco polo. Jednym z ostatnich jego przedsięwzięć jest nagranie piosenki w wersji electro dance pt. „Classy Girls”. Wróćmy na chwilę do lat 90. Początkowo sądzone, że boom na ten typ muzyki przeminie po 2-5 latach. Nic takiego jednak się nie stało. Mało tego, do słuchania disco polo przyznaje się nawet 60% Polaków. Każdego roku, szczególnie latem organizowanych jest wiele koncertów, na których występują zarówno te największe, jak i dopiero początkujące gwiazdy tego gatunku. Wszystkie łączy jedno. Oglądają je dziesiątki tysięcy widzów. Największe wydarzenie tego typu miało miejsce kilka lat temu na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Co sprawia, że Disco Polo tak łatwo wpada w ucho?

Sukces tkwi w prostocie. Tak w dużym skrócie można opisać, dlaczego to właśnie disco polo zdobyło i wciąż zdobywa nowych słuchaczy. Kiedy wsłuchamy się w największe hity gatunku łatwo zauważymy powtarzalne schematy. Prosta melodia, nieskomplikowany tekst traktujący z reguły o miłości, radości itd.
Nad utworami disco polo nie ma sensu się zastanawiać, doszukiwać co też kompozytor, autor tekstu chciał przekazać. Mamy skoczną muzykę, kilka zdań tekstu i refren i publiczność bawi się doskonale.
Nie ma też co ukrywać. Liczne letnie festiwale, koncerty są doskonałą reklamą dla tego gatunku muzyki. Gromadzą tysiące widzów w każdym miejscu, gdzie są organizowane. Często przychodzą na nie całe rodziny, gdyż disco polo nie ma jednego typu słuchacza.

Czytaj  Konstrukcja altany - idealny sposób na rozbudowę ogrodu!

Co czeka disco polo w najbliższych latach? Wydaje się, że jest całkowicie niezagrożone. Co najwyżej doczekamy się zmiany pokoleniowej. Miejsce obecnych 50-60-letnich gwiazd zastąpi młodsze, które działają nieco w ich cieniu. Wspomniany wcześniej gotowy przepis na przebój disco polo wydaje się ponadczasowy.

Polecane wpisy
Porównanie soundbarów i tradycyjnych systemów kina domowego
Porównanie soundbarów i tradycyjnych systemów kina domowego

W dzisiejszych czasach posiadanie dobrego systemu dźwiękowego w domu stało się coraz bardziej popularne. Dla miłośników filmów i muzyki, wybór Czytaj dalej

Szkolenie kadry i płace online

Ostatnie lata przyniosły nam rosnącą popularność organizowanych online szkoleń, w szczególności darmowych webinarów. Jak znaleźć naprawdę dobre szkolenia kadr i Czytaj dalej