Inne

Wędki spinningowe: Jak wybrać idealną dla siebie?

Spinning to metoda wędkarstwa polegająca na zarzucaniu przynęty i jej holowaniu. Ma to za zadanie naśladować słabą, chorą lub uciekającą przed drapieżnikiem rybkę. To aktywna forma łowienia ryb. Wędkarze często przemierzają kilka kilometrów dziennie w poszukiwaniu ławicy lub pojedynczych okazów. Mając to na uwadze, kluczowy jest wybór odpowiedniego sprzętu. Jak wybrać idealną wędkę spinningową dla siebie? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Waga – kluczowy parametr idealnej wędki spinningowej

Wyobraź sobie, że musisz przejść kilka kilometrów pieszo. Masz do wyboru różne rodzaje wygodnych butów. Które wybierasz? Oczywiście te najlżejsze! Wędki spinningowe wykonane są zwykle z lekkich tworzyw, głównie z włókna węglowego. Materiał ten jest elastyczny, lekki, a przy tym niezwykle wytrzymały.

Twoja wymarzona wędka na spinning powinna być więc możliwie najlżejsza. Wędkarz w trakcie jednej wędrówki wykonuje zwykle kilkaset rzutów. To dużo, prawda? W tym przypadku liczy się każdy gram masy wędziska i całego zestawu.

Długość – dobierz wędkę spinningową do łowiska

Na początku podstawowa zasada doświadczonych wędkarzy: więcej nie znaczy lepiej. Dotyczy ona również długości wędki spinningowej. Kije powyżej 270 cm nie są zalecane dla początkujących. Wymagają one dużo wprawy w wędkowaniu.

Modele o długości ok. 210 cm są przeznaczone przede wszystkim do łowienia z łodzi. Łatwo nimi operować i kontrolować hol. Są również stosunkowo lekkie. Wadą jest stosunkowo krótki zasięg rzutu. Dlatego też nie polecamy ich do wędkowania z brzegu.

Wędki spinningowe o wymiarach ok. 250 cm są najbardziej uniwersalne. Używanie ich na łodzi nie będzie specjalnie problematyczne. Mają również niezły zasięg z brzegu. To dobry wybór dla początkującego wędkarza. W rękach zawodowca to sprzęt niezwykle uniwersalny.

Modele spinningowe powyżej 270 cm to sprzęt dla najbardziej wymagających. Często łowiąc z brzegu, musimy przerzucić kilkanaście metrów mielizny, zanim dotrzemy do łowiska. Nie każdy ma możliwość brodzenia w wodzie. To kij idealny do dalekich rzutów.

Czytaj  E-commerce - Jak optymalizować sklepy online za pomocą dedykowanych rozwiązań?

Różne długości wędek spinningowych znajdziesz w sklepie Wielka Ryba https://wielkaryba.pl/wedki-spinningowe . Savage Gear, Okuma, Mikado czy Black Cat to tylko nieliczne z marek, które są w ofercie sprzedawcy.

Ciężar wyrzutu – czyli polujemy na wybrany gatunek

Im mniejszy ciężar wyrzutu (oznaczany cw. lub c.w.), tym mniejszą przynętę obsłuży wędzisko. Z kolei im mniejszy wabik, tym mniejsza ryba. Tak więc wędka na spinning o c.w. do 5 g to kiepski wybór przy połowie metrowych szczupaków. Natomiast idealny, jeżeli szukasz w łowisku okonia.

W ofercie Wielkiej Ryby https://wielkaryba.pl/wedki-spinningowe znajdziesz zarówno ultralekkie spinningi, jak i ciężkie wędziska z c.w. sięgających aż 200 g. To sprzęt przeznaczony do łowienia na dużych odległościach przy użyciu ciężkich przynęt.

Idealny spinning – dobierz wędzisko dla siebie

Lekka wędka na spinning, odpowiedniej długości, z ciężarem wyrzutu dostosowanym do gatunku. Początkujący wędkarze zwykle wybierają kije o długości 240 cm i c.w. ok. 5-30 g. Taka wędka pozwoli obsłużyć przynęty zarówno okoniowe, szczupakowe, jak i sandaczowe. Sprzęt tego typu poradzi sobie również z większością innych gatunków.

 

Polecane wpisy
“Zakodowana Warszawa” – miejska gra, która odmieni Twoje spojrzenie na stolicę!
"Zakodowana Warszawa" - miejska gra, która odmieni Twoje spojrzenie na stolicę!

Poszukujesz ciekawej i niezapomnianej propozycji na organizację miejskiej imprezy integracyjnej? W takim razie to koniec Twoich poszukiwań! Gra miejska Zakodowana Czytaj dalej

Co zrobić, kiedy zepsuje się konsola Nintendo? Jakie awarie można naprawić samodzielnie, a kiedy udać się do serwisu?

Kiedy Twoja konsola Nintendo ulegnie awarii, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby spróbować naprawić problem samodzielnie. Oto poradnik, który Czytaj dalej