Baza wiedzy Finanse Informatyka News

Czym jest marketing afiliacyjny? Jak odnieść sukces

Marketing afiliacyjny to relacja biznesowa dwóch stron, w której partner zarabia prowizję na promowaniu produktów wybranego sprzedawcy. Podmiot współpracujący, tzw. afiliant, nawiązuje relację z marką partnerską – reklamodawcą – i poleca produkty tej marki na swoich kontach społecznościowych, blogu lub na platformach online, zarabiając prowizję na każdej sprzedaży, do której dochodzi z jego rekomendacji. Reklamodawca udostępnia partnerowi specjalny link partnerski. Dzięki niemu firma monitoruje liczbę transakcji pochodzących ze stron partnera i rozlicza się z nim według faktycznego poziomu sprzedaży.

Zyski z marketingu afiliacyjnego

Z kilku powodów warto zainteresować się marketingiem afiliacyjnym:

  • Niski poziom ryzyka – dołączenie do programu afiliacyjnego jest darmowe, nie musisz ponosić żadnych nakładów, by zacząć działalność.

  • Dochód pasywny – zamieszczasz link partnerski na swoich stronach i nic więcej nie musisz robić.

  • Brak obsługi klienta – ze wszystkimi reklamacjami i skargami klienci zgłaszają się bezpośrednio do sprzedawcy, Twojego partnera.

  • Elastyczne godziny pracy – zajmujesz się działaniami marketingowymi wtedy, kiedy możesz.

  • Minimalne koszty – nie potrzebujesz żadnej infrastruktury biznesowej do prowadzenia działań marketingu afiliacyjnego, wystarczy Ci laptop i połączenie internetowe.

Jak działa marketing afiliacyjny?

Aby zrozumieć mechanizm działania marketingu partnerskiego, poznaj trzy podmioty kluczowe dla jego istnienia: sprzedawców, partnerów afiliacyjnych i klientów. Wszyscy razem tworzą ekosystem marketingu afiliacyjnego.

  • Sprzedawcy – sprzedawcą i zarazem reklamodawcą jest firma produkująca lub dystrybuująca produkty.To może być wielka sieć o krajowym zasięgu albo lokalny niezależny sklep.

  • Partnerzy afiliacyjni – drugą stroną umowy partnerskiej jest afiliant, często nazywany też wydawcą, który prowadzi działania marketingowe na rzecz reklamodawcy, wykorzystując do tego swoje strony internetowe, bloga lub konta społecznościowe.

  • Klienci – osoby kupujące dany produkt. Gdy dokonują zakupu, korzystając z linka partnerskiego, afiliant otrzymuje prowizję od tej transakcji.

Jak wynagradzani są partnerzy afiliacyjni?

Jest kilka sposobów rozliczeń w ramach marketingu partnerskiego. Na ogół jest to prowizja od sprzedaży, warto jednak poznać też inne możliwości:

  • Pay per sale, czyli prowizja od sprzedaży, to najpopularniejsza metoda naliczania wynagrodzenia dla afilianta. Stosowana jest, gdy klient wejdzie na stronę sprzedawcy i dokona na niej zakupu, korzystając z linku zamieszczonego na stronach afilianta

  • Pay per lead, czyli wynagrodzenie za pozyskane leady, stosowane jest rzadziej i dotyczy sytuacji, gdy sprzedawca płaci partnerowi za pozyskanie danych kontaktowych do klientów, np. gdy uzupełnią formularz kontaktowy lub skorzystają z danej oferty na okres próbny.

  • Pay per click, czyli wynagrodzenie za kliknięcie, to kolejna rzadka metoda rozliczeń, gdy reklamodawca płaci afiliantowi, gdy klient tylko kliknie w link zamieszczony na stronach partnera.

Czytaj  Jaki portfel kryptowalutowy wybrać?

Marketing afiliacyjny – jak zacząć?

Gdy znasz już najważniejsze pojęcia, krok po kroku przejdziemy przez cały proces. Kolejne etapy wyglądają następująco:

  1. Wybierz platformę

  2. Znajdź swoją niszę

  3. Przyciągnij odbiorców

  4. Nawiąż relację partnerską

  5. Stwórz odpowiedni kontent

  6. Zdobywaj kliknięcia

1. Wybierz platformę

Do działań w ramach marketingu afiliacyjnego możesz wykorzystać większość platform i kanałów w mediach społecznościowych. Bardzo popularny jest Instagram, ale lepsze efekty osiągniesz, korzystając z własnego bloga albo kanału na YouTube.

  • Blogizałożenie bloga to prosty i darmowy sposób na rozpoczęcie działań marketingu afiliacyjnego. Możesz zarabiać na blogu, zamieszczając linki partnerskie w swoich tekstach. Pamiętaj, aby robić to w sposób naprawdę pomocny dla Twoich czytelników. Jeśli na przykład prowadzisz bloga na temat domowych wypieków, możesz załączyć link do stron z polecanymi robotami kuchennymi.

  • YouTube – marketing afiliacyjny to sprawdzony sposób zarabiania na kanale YouTube. Jeśli też chcesz z niego skorzystać, pomyśl, jak w naturalny sposób możesz wkomponować promowane produkty w swoje filmy. Niektórzy youtuberzy tworzą wideo na temat danych produktów lub marek, inni zaś wspominają o nich przy okazji omawiania szerszych tematów.

  • Instagram – ta platforma nie umożliwia szerokiej prezentacji danego produktu, nie jest więc najbardziej efektywnym sposobem na pozyskanie klientów. Mimo to pozwala na generowanie pewnych zysków. Jeśli zdecydujesz się na Instagram, umieszczaj zdjęcia produktów w postach, a w opisach linki do nich wraz z informacjami.

Niezależnie od preferowanej opcji, najlepiej korzystać jest z kilku platform. Takie działanie pozwoli Ci na wypromowanie także własnego kontentu i zwiększenie zasięgu. Przy okazji zobaczysz, które kanały są najbardziej efektywne dla Twoich działań.

2. Znajdź swoją niszę

Rywalizacja jest motorem napędowym dla rozwoju internetu. Tylko na YouTube jest ponad 31 milionów kanałów, a Instagram ma ponad miliard aktywnych użytkowników. W internecie jest już 600 milionów blogów i liczba ta stale rośnie.

Warto więc znaleźć sobie niszę i budować swoją pozycję tylko w wybranej kategorii. Lepiej na przykład specjalizować się w kuchni hinduskiej niż pisać o gotowaniu jako takim, skupić się na balecie niż pisać o tańcu w ogóle. Jeśli wybierzesz zbyt szeroki zakres tematyczny, liczba konkurencyjnych stron może być naprawdę ogromna i trudno Ci będzie przebić się ze swoim kontentem.

3. Przyciągnij odbiorców

Gdy już masz wybraną platformę i zdefiniowaną niszę, pora na zgromadzenie grup odbiorców i fanów. Niezależnie od tego, czy wolisz działać na YouTube czy na Instagramie, grupa oddanych obserwatorów jest niezbędna – to oni będą korzystać z linków partnerskich na Twoich stronach. Oto strategie budowania obecności w sieci i przyciągania zainteresowanych:

  • SEO (search engine optimization) to optymalizacja stron dla wyszukiwarek internetowych lub po prostu pozycjonowanie. SEO polega na celowym dostosowywaniu treści stron, aby pojawiały się w Google i innych wyszukiwarkach na wysokich pozycjach. Gdy Twój blog lub kanał YouTube wyświetla się jako jeden z najlepszych wyników wyszukiwania, użytkownicy są bardziej skłonni do kliknięcia na link i przejścia do Twojej strony.

  • PPC (pay-per-click) to kolejny, tym razem płatny, sposób na to, by wyszukiwarki wyświetlały linki do Twoich stron na wysokich pozycjach, co zwiększa ruch na stronach. Pamiętaj jednak, że kwota, którą wydasz na reklamy może okazać się wyższa niż ta, którą zarobisz na marketingu partnerskim.

  • E-mail marketing – jeśli masz kontakty do swoich czytelników lub widzów, wysyłaj im newslettery. Do głównego tekstu możesz dodać link do stron sprzedażowych partnera.

  • Social media marketing to metoda na promowanie swojej obecności w sieci i zwiększenie zasięgu. Informuj szeroko o swoich kanałach na YouTube, Instagramie i na innych platformach lub o swoim blogu.

Czytaj  Wybór tematyki strony

4. Nawiąż relację partnerską

Gdy masz już swoje miejsce w sieci i zbudowaną bazę odbiorców, czas poszukać partnera biznesowego. Możesz znaleźć markę partnerską na dwa sposoby:

  • Dołączyć do programu marketingu afiliacyjnego – to najprostszy sposób, by znaleźć partnera biznesowego. Masz do dyspozycji wiele programów partnerskich, m.in. My Lead, Amazon Associates, Program Partnerski Ceneo itd.

  • Przez bezpośredni kontakt z firmami – jeśli masz pomysł na współpracę z konkretną marką lub firmą, możesz zdecydować się na bezpośredni kontakt. Musisz dobrze umotywować swoją propozycję, skupiając się na korzyściach, jakie partner biznesowy osiągnie na współpracy z Tobą. Przedstaw informację o swoich odbiorcach i przekonaj partnera, że warto do nich dotrzeć.

Szukając partnera i uzgadniając warunki, pamiętaj o specyfice swojej grupy odbiorców. Jeśli kierujesz swoje działania do klientów detalicznych, to szukaj współpracy z firmami, które mają wysoką sprzedaż, nawet jeśli oferują niską prowizję. Jeśli jednak Twoimi odbiorcami są klienci biznesowi, dołącz do partnerstwa, które oferuje wysoką prowizję przy niższym poziomie sprzedaży.

5. Stwórz odpowiedni kontent

Twój partner biznesowy przekaże Ci link do zamieszczenia na stronie. Planując umieszczenie linku, unikaj nachalnej promocji. W naturalny sposób wkomponuj treści partnerskie w zawartość swoich stron. Przygotuj interesujący materiał, który zaciekawi odbiorców i poprowadzi ich w stronę decyzji zakupowej.

Przykłady skutecznych materiałów afiliacyjnych:

  • Lista rekomendowanych produktów stworzona w formie wpisu na blogu lub filmu na YouTube zawierająca promowaną markę jako jedną z sugestii.

  • Tutorial na YouTube, w którym prezentujesz korzystanie z produktów różnych firm, w tym produktów marki partnerskiej.

  • Webinar pokazujący, jak wykonać pewne zadanie przy pomocy różnych produktów, w tym współpracującej z Tobą marki.

  • Wpis na blogu ze wskazówkami dotyczącymi pewnych rozwiązań, w naturalny sposób wspominający o produktach partnerskiej marki.

  • Zdjęcie na Instagramie prezentujące, jak korzystać z produktu partnera.

Czytaj  Bezpieczeństwo w sieci - jak zadbać o swoją prywatność i ochronę danych

Wypróbuj różne metody i strategie, aby znaleźć tę, która przynosi Ci najwyższe profity.

6. Zdobywaj kliknięcia

Znasz już kluczowe czynniki udanego marketingu afiliacyjnego: wybór platformy, określenie swojej niszy, zdobycie grupy odbiorców, nawiązanie współpracy partnerskiej i, oczywiście, stworzenie świetnego kontentu. Pozostał ostatni element: jak nakłonić czytelników lub widzów do kliknięcia w załączony link.

Najważniejsze jest wkomponowanie linku w odpowiednią treść. Jeśli nazwa produktu pojawia się zupełnie poza kontekstem, nikt nie jest zainteresowany klikaniem w link. Jednak, gdy przedstawisz sytuację, w której dany produkt pomógł Ci rozwiązać problem lub w jakiś sposób ulepszył Twoje życie, to z pewnością zaciekawisz odbiorców, a niektórych nawet nakłonisz do zakupu.

Pamiętaj, by wyróżnić link. Zamieść go na początku i pod koniec tekstu na blogu, sprytnie wykorzystując formułę call-to-action, czyli wezwania do działania. Link musi być wizualnie atrakcyjny: możesz oznaczyć go innym kolorem, załączyć przycisk np. „Kup teraz” lub specjalny baner reklamowy.

Marketing afiliacyjny – strategie i wskazówki

Gdy już rozpoczniesz przygodę z marketingiem afiliacyjnym, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach, by odnieść na tym polu sukces:

  • Wybieraj sprzedawców mających wysokie wskaźniki konwersji. Zanim zdecydujesz się na współpracę, poświęć chwilę na badanie rynku. Nie trać czasu na promowanie produktów, na które nie ma zapotrzebowania. Współpracując z marką o wysokim poziomie konwersji (dochodzi do niej, gdy gość strony dokona zakupu), zwiększasz swoje szanse na sukces finansowy.

  • Promuj tylko to, w co sam lub sama wierzysz. Tylko produkty, które naprawdę darzysz zaufaniem, możesz wiarygodnie rekomendować. Dzięki temu nie tylko polecasz swoim odbiorcom firmę godną zaufania, ale także umacniasz jakość własnej marki.

  • Podążaj za trendami. Moda, podróże, technologia – wszędzie zachodzą zmiany, więc śledź uważnie trendy w swojej dziedzinie. Będąc na bieżąco, możesz promować produkty, na które w danym momencie jest największe zapotrzebowanie na rynku.

  • Nie ograniczaj się. Nie buduj strategii w oparciu tylko o jednego partnera, jego strony i wskaźnik konwersji. Im więcej różnorodnych produktów i firm promujesz, tym większa jest Twoja szansa na sukces.

  • Testuj i optymalizuj. Zmieniaj założenia swojej strategii działania, widząc, co Ci przynosi największe zyski. Może warto rozszerzyć zakres tematyczny bloga? Zmienić wygląd strony docelowej? Spróbować e-mail marketingu? Sprawdzaj różne strategie, aby znaleźć najbardziej skuteczne metody działania.

Polecane wpisy
Jak optymalizować posty na blogu?

Chcesz sam wypozycjonować swoją stronę, ale nie wiesz jak? Mamy dla Ciebie złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że Czytaj dalej

Linux jak sprawdzić wersję systemu
Linux jak sprawdzić wersję systemu

Aby sprawdzić wersję systemu Linux, można skorzystać z kilku różnych poleceń. Oto kilka sposobów: Linux jak Czytaj dalej