GSM News

Powerbank – jaki wybrać do smartfona?

Częste korzystanie z telefonu komórkowego sprawiło, że baterie zewnętrzne w postaci powerbanków stały się jednym z podstawowych akcesoriów w codziennym życiu. To proste urządzenie pozwala naładować smartfon nawet wszędzie tam, gdzie brakuje dostępu do gniazdka elektrycznego. Istnieje wiele powerbanków, ale nie wszystkie są takie same. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania baterii zewnętrznej do swojego telefonu? Dowiedz się więcej.

Pojemność, czyli ile razy naładujesz swojego smartfona

Jedną z podstawowych cech przy wyborze dobrego powerbanka jest jego pojemność, parametr mierzony w mAh. Ogólnie rzecz biorąc, większość baterii zewnętrznych można podzielić na 3600 mAh, 5000 mAh, 10000 mAh i 20000 mAh. Podana przez producenta teoretyczna mAh nie odpowiada rzeczywistości ze względu na udział czynników takich jak wydajność samego urządzenia czy temperatura pracy. Podobnie jak w przypadku baterii do telefonów, powerbanki tracą swój cykl życia. Innymi słowy, podczas użytkowania stopniowo zmniejszają swoją pojemność.

Największa różnica między tymi urządzeniami polega na pojemności, czyli odniesieniu do tego, ile razy po pełnym naładowaniu można je wykorzystać do pełnego naładowania telefonu. Jeśli szukasz najlepszej baterii zewnętrznej, warto wybrać taką, która pozwoli naładować smartfon co najmniej dwa razy. Dobrym oszacowaniem rzeczywistej pojemności powerbanka jest pomnożenie wartość podanej przez producenta przez 0,65. Tak więc, jeśli powerbank ma pojemność 10 000 mAh i wydajność 65%, możesz naładować telefon o pojemności 3000 mAh nieco ponad dwa razy. Warto pamiętać, że pojemność powerbanka jest proporcjonalna do jego wagi, co oznacza, że im większa pojemność baterii zewnętrznej, tym będzie ona cięższa.

Porty i prędkość ładowania

Nie ma znaczenia, jakie złącze ma Twój smartfon, ponieważ do ładowania go przez powerbank użyjesz kabla do ładowarki, który ma na jednym końcu port USB. To on połączy telefon z zewnętrzną baterią. Ponadto powerbanki są zwykle zasilane przez port micro-USB lub USB-C. Inną opcją jest to, że występują powerbanki, które pozwalają naładować smartfon bezprzewodowo. Po prostu wystarczy położyć telefonu na jego powierzchni lub wybrać opcję w formie ładującego etui.

Czytaj  Windows 10 Mobile: minimalne wymagania

Ważne jest nie tylko szukanie modelu, który ma odpowiednie porty, ale także znajomość ich liczby (w przypadku konieczności ładowania kilku urządzeń jednocześnie) i ich specyfikacji. Jeśli Twój telefon umożliwia szybkie ładowanie, zaleca się poszukać baterii, która pozwoli mu to wykorzystać. Musisz zwrócić szczególną uwagę na modele, które umożliwiają ładowanie kilku urządzeń jednocześnie, ponieważ ładunek elektryczny nie jest rozłożony równomiernie, z tendencją do posiadania portu szybkiego i wolnego. Na szczęście w tym typie baterii stosuje się inteligentny system, który ją odpowiednio dystrybuuje.

Szybkość ładowania jest ważna, ale nie tylko pod względem czasu ładowania urządzeń, ale także samego naładowania powerbanka. Warto pamiętać, że baterie zewnętrzne nie są dostarczane z ładowarkami, więc jeśli dany powerbank może się szybko ładować, należy użyć ładowarki, która mu na to pozwala.

Inne przydatne funkcje

Powerbanki to proste i nieskomplikowane urządzenia. Niektóre informują o swojej pojemności za pomocą diod LED, które zmieniają kolor lub gasną, gdy bateria się wyczerpie. Inne są dokładniejsze i wyświetlają przybliżony procent pozostałej pojemności na ekranie. W przypadku zabierania baterii zewnętrznych na wycieczki w terenie warto wybrać model, który nie jest śliski, dobrze trzyma się w dłoni oraz jest odporny na wstrząsy i upadki.

Polecane wpisy
Finanse, w co inwestować pieniądze na emeryturę

Finanse to dziedzina, która zajmuje się zarządzaniem pieniędzmi, inwestowaniem i gospodarką pieniężną. Finanse dotyczą zarówno działań osób prywatnych, jak i Czytaj dalej

Jakie są najważniejsze rzeczy do sprawdzenia przed zakupem nieruchomości?

Decyzja o zakupie nieruchomości jest jedną z najważniejszych i największych w życiu. To inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby Czytaj dalej