GSM

Jak działa samochodowa ładowarka indukcyjna?

Ładowarka do samochodu to niezbędny gadżet, zwłaszcza jeżeli często podróżujesz i pokonujesz długie trasy. Przyda się też na co dzień, gdy nie masz możliwości podładowania telefonu, a bateria jest bliska wyczerpania. Popularnym rozwiązaniem, które zyskało uznanie wśród kierowców, jest samochodowa ładowarka indukcyjna. Na czym polega jej działanie? Wyjaśniamy!

Czym jest ładowarka indukcyjna do samochodu?

Smartfon to obecnie niezbędne urządzenie, bez którego trudno się obejść na co dzień. Jest wykorzystywany do pracy, komunikacji i obsługi rozbudowanych aplikacji, dlatego nieustannie pracuje pod dużym obciążeniem. To przekłada się na szybsze wyczerpanie baterii, dlatego aby pozostać w kontakcie coraz więcej osób zaopatruje się w ładowarkę do samochodu. W zależności od sposobu ładowania dzieli się je na klasyczne zasilane kablem USB oraz indukcyjne, które należą do nowszych rozwiązań.

Samochodowe ładowarki indukcyjne działają bezprzewodowo, wykorzystując pole elektromagnetyczne do przekazywania energii między dwoma urządzeniami. Składają się ze stacji ładującej, którą za pomocą kabla podpina się do gniazda zapalniczki. Żeby uzupełnić baterię w telefonie wystarczy umieścić urządzenie na powierzchni ładowarki, aby rozpoczął się proces przekazywania energii. Pole elektromagnetyczne jest wytwarzane pomiędzy cewką nadawczą w ładowarce a cewką odbiorczą w telefonie. Nie każdy smartfon jest wyposażony w ten element, dlatego aby korzystać z bezprzewodowego ładowania, urządzenie musi być przystosowane do obsługi technologii indukcyjnej.

Jakie są rodzaje ładowarek indukcyjnych do samochodu?

Rosnąca popularność ładowarek indukcyjnych przekłada się na ich różnorodność. Producenci poszukują nowych rozwiązań, dzięki którym korzystanie z urządzenia będzie jeszcze wygodniejsze. Ze względu na konstrukcję i sposób działania, wyróżnia się ładowarki indukcyjne:

  • pionowe – są wyposażone w specjalny uchwyt, który przytwierdza się do kratki nawiewu w samochodzie. Wystarczy przyłożyć telefon do płyty ładowania, aby automatycznie zainicjować proces przekazywania energii,
  • poziome – smartfona układa się na stacji dokującej w pozycji poziomej. Takie rozwiązanie jest jednak mało praktyczne, gdyż wymaga położenia płyty ładującej na równej, płaskiej powierzchni. W samochodzie korzystanie z takiej ładowarki może być więc dość problematyczne,
  • zintegrowane – najnowsze modele pojazdów są fabrycznie wyposażone w stację do ładowania indukcyjnego. Jest podłączona do instalacji elektrycznej auta i zazwyczaj znajduje się w obrębie kokpitu i drążka zmiany biegów.
Czytaj  Jak działa GSM?

Poszczególne modele ładowarek indukcyjnych do samochodu różnią się od siebie kształtem, wielkością i designem. Można więc je dopasować do wnętrza auta, aby korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe.

Jak wybrać samochodową ładowarkę indukcyjną?

Zanim zdecydujesz się na zakup ładowarki, powinieneś sprawdzić, czy Twój telefon obsługuje technologię indukcyjną. Oprócz tego istotne jest, w jakim standardzie działa, gdyż na rynku są dostępne urządzenia dedykowane oraz uniwersalne. Powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest standard QI obsługiwany nie tylko przez smartfony, ale również tablety i smartwatche. Przy wyborze ładowarki indukcyjnej należy też zwrócić uwagę na parametry, takie jak:

  • natężenie prądu wyjściowego,
  • szybkość przekazywania energii,
  • rozmiar powierzchni ładującej,
  • materiał i sposób wykonania,
  • konstrukcja i kształt urządzenia.

Niektóre ładowarki indukcyjne do auta są wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak wyświetlacz informujący o postępach uzupełniania energii lub magnes zapobiegający przesuwaniu się smartfona. Ze względu na taką różnorodność, znalezienie odpowiedniej ładowarki nie powinno stanowić problemu. Ważne jest tylko, aby wybierać sprzęty dobrej jakości, gdyż najtańsze urządzenie pochodzące z niewiadomego źródła mogą nie spełnić swojego zadania.

Polecane wpisy
Technologiczne trendy 2021 – co warto śledzić?

Technologiczny świat wciąż nie zwalnia tempa. Pojawiają się nowe rozwiązania oraz bardziej wydajne sprzęty. Co takiego warto śledzić w 2021 Czytaj dalej

Gry za darmo na telefon
Gry za darmo na telefon

Gry za darmo na telefon - czy warto w nie grać? Gry za darmo na telefon to popularny wybór dla Czytaj dalej